Kiedy kobieta „przestaje być właścicielką swojej macicy”? Doradca prezydenta „tłumaczy” to Polkom

Określił, w jakiej sytuacji kobieta „przestaje być wyłącznym dysponentem płodu”.
Kiedy kobieta „przestaje być właścicielką swojej macicy”? Doradca prezydenta „tłumaczy” to Polkom
Fot. iStock
22.02.2021

27 stycznia 2021 roku Polkom odebrano i tak już mocno ograniczone prawo do decydowania o sobie i o swoim ciele. Właśnie tego dnia w Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Teraz kobiety w Polsce nie mogą usunąć takiej ciąży. 

Zobacz również: Aż 78 proc. Polaków jest przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego (SONDAŻ)

Jeszcze na długo przed opublikowaniem decyzji TK przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego protestowały dziesiątki tysięcy osób. Na demonstracjach organizowanych głównie przez Ogólnopolski Strajk Kobiet pojawiały się liczne transparenty z różnymi hasłami. Wśród nich przewijało się m.in. “Moje ciało, mój wybór”. Jednak zdaniem niektórych kobiety w Polsce nie ma prawa do decydowania o swoim ciele. Ostatnio doradca prezydenta Andrzeja Dudy “wyjaśnił” Polkom, w którym momencie “przestają być właścicielkami” swoich macic. 

Doradca prezydenta o tym, kiedy kobieta „przestaje być właścicielką swojej macicy”

Chodzi o wypowiedź Andrzeja Zybertowicza, doradcy prezydenta Andrzeja Dudy. Polityk był jednym z gości programu “Kawa na ławę” w TVN24. Rozmówców pytano m.in. o protesty w ramach Strajku Kobiet. Wówczas Zybertowicz stwierdził, że w momencie zajścia w ciążę kobieta przestaje być właścicielką swojej macicy. 

Jeśli spojrzymy na problematykę aborcji jako taką, to warto uświadomić sobie jedną, prostą rzecz. Wprawdzie kobieta jest właścicielką swojej macicy, ale w momencie, gdy w jej macicy znajduje się mieszany garnitur genetyczny – nie w wyniki gwałtu – to kobieta przestaje być wyłącznym dysponentem płodu. Ten płód zawiera materiał generyczny innego człowieka i formuła „jestem właścicielem swojej macicy” nie dotyczy sytuacji, w której kobieta najpierw zgodziła się na to, aby nastąpiło poczęcie albo możliwość poczęcia 

- mówił Zybertowicz na antenie TVN24. 

Prowadzący program zapytał doradcę prezydenta czy jako ojciec chciałby mieć prawo do podjęcia decyzji w sytuacji, gdy płód jest obciążony poważną wadą i dziecko urodzi się martwe lub umrze niedługo po narodzinach. 

Mówiąc szczerze, nie wiem, jaki potencjał dzielności miałbym w takiej trudnej sytuacji 

- stwierdził polityk. 

Słowa Zybertowicza odbiły się w Internecie szerokim echem.  

Prof. Zybertowicz, który twierdzi, że "kobieta jest właścicielką swojej macicy, ale gdy zachodzi w ciążę, przestaje być dysponentką płodu", wystawia jedynie świadectwo swojej bezgranicznej ignorancji. Ignorancja i brak kultury... 

- napisał na Twitterze polityk PO, Marcin Kierwiński.

Z kolei Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej stwierdziła, że właścicielem macicy “staje się PiS”. 

Co sądzicie o takich słowach doradcy prezydenta na temat kobiet? 

Zobacz również: Aborcja do 12. tygodnia? Tak, ale po konsultacji z psychologiem albo... księdzem

Polecane wideo

10 osób, które zmieniły płeć i udowodniły, że nigdy nie jest za późno na słuchanie własnego serca
10 osób, które zmieniły płeć i udowodniły, że nigdy nie jest za późno na słuchanie własnego serca - zdjęcie 1
Komentarze (41)
Ocena: 4.8 / 5
Tajna (Ocena: 5) 25.02.2021 19:08
Jaka ruda
odpowiedz
Tajna (Ocena: 5) 25.02.2021 19:07
Jaki dziadek
odpowiedz
Gosc (Ocena: 5) 25.02.2021 19:07
Jaka flaszka jakie nartokytki jaka dwoch pijakow jakich
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.02.2021 09:24
Skoro człowiek świadomie uprawia sex to znaczy że liczy się z możliwością poczęcia nowego życia, małej cudownej istoty. I teraz to nowe życie, dlaczego ktoś ma bawić się w Boga i decydować o tym życiu? Kobiety nie biorą kwasu foliowego, piją kawę, często alkohol, nie dbają o siebie a później mają pretensje do dziecka. Najpierw niech się zainteresuja historia swojej rodziny, rodziny ojca czy nie było przypadków chorób, niech zadbają o siebie przed ciążą a jeżeli nie chcą dzieci to jest masa zabezpieczen. Dziecko ma prawo żyć, bo to dar Bozy, mały cud a kto je uśmierca jest po prostu morderca.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 24.02.2021 09:17
Skoro człowiek świadomie uprawia sex to znaczy że liczy się z możliwością poczęcia nowego życia, małej cudownej istoty
odpowiedz

Polecane dla Ciebie