Spór wokół Ronda Praw Kobiet. Prezydent Warszawy jest na „tak”, ale...

Czy stolica upamiętni walkę Polek o prawo do samostanowienia?
Spór wokół Ronda Praw Kobiet. Prezydent Warszawy jest na „tak”, ale...
Fot. Instagram.com (@tosiajaroszewicz/@wencek_michal)
19.02.2021

Chociaż formalnie wcale nie istnieje, o Rondzie Praw Kobiet mówi się już od paru miesięcy. A konkretnie – od końca października 2020 roku. Wtedy to Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że aborcja z przyczyembriopatologicznych jest nielegalna, co zapoczątkowało masowe protesty i demonstracje. 

Zobacz również: Aż 78 proc. Polaków jest przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego (SONDAŻ)

Tysiące Polek i Polaków wychodziły na ulice polskich miast, w tym Warszawy. Demonstracje przeciwko decyzji TK w sprawie aborcji przechodziły przez największe miejskie arterie, w tym przez Rondo Dmowskiego położone przy warszawskiej Rotundzie i Pałacu Kultury i Nauki. W związku z wydarzeniami jakich było świadkiem o miejscu szybko zaczęto mówić Rondo Praw Kobiet. Powstała też oficjalna petycja do władz stolicy z prośbą o zmianę nazwy na taką, która upamiętnia protesty w ramach Strajku Kobiet. 

Czy Rondo Praw Kobiet rzeczywiście stanie się faktem? Według nieoficjalnych informacji władze Warszawy popierają inicjatywę. Ale sprawa wcale nie jest prosta. 

Rondo Praw Kobiet zamiast Ronda Dmowskiego w Warszawie? 

Jak informuje serwis OKO.press, petycję o zmianę nazwy Ronda Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet skierowano do Komisji do spraw Nazewnictwa w grudniu 2020 roku. Jej autorkami są Elżbieta Korolczuk, Agata Diduszko-Zyglewska, Agnieszka Grzybek oraz Łukasz Chotkowski. Pod dokumentem zamieszczonym na platformie Akcja Demokracja podpisało się ponad 14 tys. osób. 

Inicjatorzy projektu zwrócili uwagę na fakt, że aktualny patron skrzyżowania, Roman Dmowski, zapisał się w historii m.in. jako antysemita i ksenofob.  

Centralne rondo w Warszawie jest jej wizytówką, miejscem spotkań tysięcy osób i jednym ze stałych punktów na trasach turystycznych wycieczek po mieście. Fakt, że w 3. dekadzie XXI wieku, niedługo po ogromnych protestach społecznych pokazujących siłę kobiet w walce o własne prawa, jego patronem wciąż jest Roman Dmowski - antysemita, ksenofob i współtwórca niszczącego nasz kraj nacjonalizmu - przynosi nam wszystkim wstyd. 

Najwyższy czas, by przestać być więźniami narodowych mitów i zakładnikami prawicowej narracji. Czas, by uczcić prawdziwe bohaterki i prawdziwie wiekopomne osiągnięcia. Prawa kobiet są jednych z tych osiągnięć. Powinnyśmy i powinniśmy je celebrować, a wszystkim osobom, które o nie walczyły, symbolicznie oddać hołd. Nie chcemy Ronda Dmowskiego, chcemy Ronda Praw Kobiet! 

Napisz do Radnych Warszawy i udostępnij: 👉 http://akcja.link/DzisGlosowanie ⚡️ Jak pisze naTemat, Rafał Trzaskowski...

Opublikowany przez Akcja Demokracja Środa, 17 lutego 2021

 

Portal natemat.pl informował, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wyraził poparcie dla inicjatywy. Jednak Zespół Nazewnictwa Miejskiego zaopiniował projekt negatywnie, donosi OKO.press. 

Nazewnictwo miejskie nie jest narzędziem do kształtowania bieżącej myśli społecznej, politycznej i ideowej. Nie jest również sposobem na dokumentowanie aktualnych wydarzeń, ani orężem w walce społecznej, politycznej i ideologicznej 

- uznali członkowie komisji. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Maria Kowalczyk (@nostressbeauty)

Jak informuje OKO.press, komisja ostatecznie nie głosowała nad opinią Zespołu Nazewnictwa Miejskiego. Obrady w sprawie zmiany nazwy ronda Romana Dmowskiego zostały odroczone. 

Zobacz również: Powstał projekt legalizacji aborcji do 12. tygodnia. „Standard, normalność i bezpieczeństwo”

SONDA
Czy Rondo Dmowskiego powinno stać się Rondem Praw Kobiet?
Czy Rondo Dmowskiego powinno stać się Rondem Praw Kobiet?

Polecane wideo

Właśnie zaczął się Chiński Nowy Rok. Co czeka Cię w roku Bawołu?
Właśnie zaczął się Chiński Nowy Rok. Co czeka Cię w roku Bawołu? - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 4 / 5
gość (Ocena: 5) 22.02.2021 20:07
Kolejna bzdura. Jak już chcą zmieniać to wolałaby np Rondo Praw Człowieka. No chyba że zdaniem działaczek kobieta to nieczłowiek
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 20.02.2021 09:29
Co to za durny pomysł!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie