Matura z religii? Taki egzamin może pojawić się już za 3 lata

Kościół miał się o to starać od ponad 20 lat.
Matura z religii? Taki egzamin może pojawić się już za 3 lata
Fot. Unsplash
11.02.2021

Matura to najważniejszy egzamin w życiu każdego ucznia. To właśnie jego wynik decyduje o dostaniu się na wymarzone studia. Nie dziwi więc, że miesiące poprzedzające przystąpienie do matury oraz sama sesja egzaminacyjna jest wyjątkowo stresującym wydarzeniem dla abiturientów. 

Zobacz również: Matura i egzamin ósmoklasisty na nowych zasadach. Wszystko przez pandemię koronawirusa

Poprzedni oraz obecny rocznik maturzystów możę niestety mówić o wyjątkowym pechu. W związku z pandemią koronawirusa egzamin tej pierwszej grupy odbył się w zupełnie innym terminie niż zazwyczaj. Z kolei matura 2021 zostanie przeprowadzona na nowych zasadach, co również ma ścisły związek z obecną sytuacją epidemiczną. 

Wiele wskazuje na to, że to wcale nie koniec zmian jeśli chodzi o egzamin maturalny. Według niektórych doniesień być może już za parę lat abiturienci mogliby przystępować do matury z religii. 

Matura z religii już za 3 lata? Minister Czarnek miał rozmawiać z Episkopatem 

Do takich informacji dotarł portal TVN24. Zdaniem dziennikarzy na początku stycznia 2021 roku minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek spotkał się z przedstawicielami Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Po rozmowie resort edukacji komentował, że “spotkanie miało charakter roboczy i kurtuazyjny z nowo powołanym ministrem”. 

Jednak z informacji, do jakich dotarł portal TVN24 wynika, że “po ponad dwóch dekadach starań Kościół wreszcie dostanie maturę z religii”. Serwis cytuje anonimowego urzędnika MEiN, który miał powiedzieć: 

Poprzedni ministrowie, nawet bardzo wierzący, tłumaczyli hierarchom, że to wdrożenie i przeprowadzenie matury z religii jest niemożliwe z powodów prawno-organizacyjnych. Ale minister Czarnek nie zna takich ograniczeń i pewnie uważa, że nie ma rzeczy niemożliwych. 

Dziennikarze donoszą też, że zwolennikiem egzaminu dojrzałości z religii jest Tomasz Rzymkowski, zastępca ministra Czarnka i pełnomocnik rządu d. kształcenia ogólnego i nadzoru pedagogicznego. 

Uczniowie mogą dziś zdawać różne dodatkowe przedmioty, które niekiedy nawet nie są nauczane w szkole, jak choćby historię sztuki. A przecież egzamin z religii to byłby egzamin z zakresu wiedzy teologicznej, nauki, którą mamy w Polsce również na poziomie akademickim 

- mówił Rzymkowski. Jednocześnie zaznaczył, że przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji w tej sprawie konieczne są niezbędne konsultacje z przedstawicielami związków wyznaniowych i MSWiA. 

Egzamin wymaga wysiłku z obu stron - państwa i Kościołów, związków wyznaniowych. Bo proszę pamiętać, że jeśli maturę z “religii” lub “teologii” mógłby współorganizować Kościół katolicki, to to samo prawo miałyby inne wyznania i związki wyznaniowe, m.in. muzułmanie, grekokatolicy, prawosławni. 

Jak podaje TVN24 pierwsi maturzyści mogliby podejść do egzaminu z religii w roku 2024. 

Co sądzicie o możliwości zdawania matury z religii? 

Zobacz również: „Oświadczam, że nie popieram Strajku Kobiet”. To deklaracja dla młodzieży przed bierzmowaniem

Polecane wideo

Kiedyś mówiono o niej „żywa lalka”. Dziś znacznie wydoroślała i zachwyca wyglądem
Kiedyś mówiono o niej „żywa lalka”. Dziś znacznie wydoroślała i zachwyca wyglądem - zdjęcie 1
Komentarze (12)
Ocena: 4.42 / 5
gość (Ocena: 5) 11.02.2021 17:52
Sądzę, że to w porządku pomysł, a wierząca wcale nie jestem. Na maturze można obecnie zdawać tak absurdalne "przedmioty" jak np.kultura antyczna, więc jak dla mnie to właściwie dziwniejsze jest to, że religii nie ma w spisie maturalnych przedmiotów, niż to że ma się w nim pojawić.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 2) 11.02.2021 12:18
No i co z tego? Jak można zdawać na maturze historię muzyki na poziomie rozszerzonym, filozofię czy język łemkowski to czemu by nie religię? Przecież to tylko przedmioty dodatkowe, jak znalazłby się jakiś chętny uczeń na zdawanie matury dodatkowej z religii to w czym problem? Tym bardziej, że niektórzy zdają maturę tylko, żeby zdać, a nie żeby iść na studia i do tego żeby otrzymać świadectwo maturalne mimo wszystko muszą sobie wybrać jakikolwiek przedmiot dodatkowy i pojawić się na egzaminie, niekoniecznie go zaliczając.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 11.02.2021 11:58
Może jeszcze chcecie ją zrobić obowiązkowo? Obok j.polskiego i matematyki? Szczerze nie zdziwiło by mnie to w państwie pisu
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 11.02.2021 11:12
Skoro jest matura z historii tańca...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.02.2021 10:55
Jeżeli będzie to matura z teologii wszystkich religii, a nie tylko chrześcijaństwa i będzie to dobrowolny, nieprzymuszony egzamin, to może się przydać tym, co chcą się na poważnie zainteresować religią albo wstąpić do klasztorów i tym podobnych. Obojętne mi.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie