Aborcja do 12. tygodnia? Tak, ale po konsultacji z psychologiem albo... księdzem

To pomysł jednego z polityków opozycji. Przyjmie się?
Aborcja do 12. tygodnia? Tak, ale po konsultacji z psychologiem albo... księdzem
Fot. iStock
14.02.2021

Aborcja w Polsce jest możliwa już tylko w dwóch przypadkach - ciąży w wyniku czynu zabronionego (gwałtu lub kazirodztwa) albo w sytuacji, gdy zagraża zdrowiu lub życiu kobiety. Przerwanie ciąży w przypadku wad letalnych płodu zostało uznane za niezgodne z konstytucją.   

Zobacz również: Powstał projekt legalizacji aborcji do 12. tygodnia. „Standard, normalność i bezpieczeństwo”

Parę dni temu powstał komitet o nazwie "Legalna aborcja. Bez kompromisów". Jego założycielki zapowiedziały projekt ustawy legalizującej prawo aborcyjne i możliwość przerwania ciąży do 12. tygodnia bez podawania powodu. Według sondażu IPSOS dla portalu OKO.press przeprowadzonego w grudniu 2020 roku takie rozwiązanie popiera 66 proc. Polaków. 

Temat dostępności do aborcji wciąż jest szeroko komentowany w mediach. Ostatnio głos w dyskusji zabrał poseł Platformy Obywatelskiej, Rafał Grupiński. Polityk opowiedział się za możliwością przerwania ciąży do 12. tygodnia – jednak pod pewnymi dość zaskakującymi warunkami. 

Aborcja do 12. tygodnia po konsultacji z psychologiem i księdzem? 

Poseł Rafał Grupiński był gościem audycji “Popołudniowa rozmowa” w RMF FM. Polityk wyjaśnił, że jego ugrupowanie pracuje właśnie nad ustaleniem wspólnego stanowiska ws. aborcji. Po chwili Grupiński podzielił się z słuchaczami swoją własną opinią na temat przerywania ciąży. Poseł PO stwierdził, że taka decyzja powinna być podjęta w oparciu o konsultację z psychologiem albo z duchownym. 

Do 12. tygodnia ciąży ten wybór powinien być wolny dla kobiety, dla rodziny - tych, którzy podejmują tę decyzję. Ale powinno to być poprzedzone rozmową z psychologiem, ewentualnie rozmową z osobą duchowną z własnego wyznania, jeśli taka jest potrzeba, tak, aby konsekwencje psychologiczne decyzji "na tak" lub decyzji "na nie" były do końca i głęboko przemyślane przez tych, którzy taką decyzję podejmują 

- mówił Rafał Grupiński na antenie RMF FM.  

Polityk dodał też, że państwo “musi dawać wolny wybór ludziom” - nawet jeśli decyzja o przerwaniu ciąży jest “głębokim grzechem”. 

I jeśli podejmują taką decyzję, to wiedzą, dlaczego to robią i nie jest to łatwa decyzja. Nie powinien prokurator zastępować duchownego. Jeśli duchowny, jakiegokolwiek wyznania, nie potrafi przekonać do tego, że jest to głęboki grzech, nie powinien się wyręczać prokuratorem. Państwo nie może być opresywne, państwo musi dawać wolny wybór ludziom. O tym zresztą mówił św. Augustyn - o wolnej woli. 

Co sądzicie o takiej propozycji posła PO? 

Zobacz również: „Osobny pokój, możliwość wypłakania się”. Tak ma wyglądać pomoc kobietom z wadami płodu?

Polecane wideo

12 lat temu urodziła ośmioraczki. Jak dziś wyglądają dzieci „oktomamy”?
12 lat temu urodziła ośmioraczki. Jak dziś wyglądają dzieci „oktomamy”? - zdjęcie 1
Komentarze (36)
Ocena: 4.19 / 5
dzięcioł (Ocena: 5) 23.02.2021 18:51
Księża twierdzą, że donosicielstwo to straszny grzech .Ale milczą o tym ,że sami przez wiele lat donosili na POLAKÓW do UB.Takie zakłamane małe istoty .
odpowiedz
dzięcioł (Ocena: 5) 23.02.2021 18:47
Udzieli ,udzieli jak dostanie kopertę lub młode ciało .
odpowiedz
GORSZY SORT (Ocena: 5) 22.02.2021 21:14
PANIE POSLE LEPIEJ NIECH PAN ZAMILKNIE.MOWI PAN BREDNIE.
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 17.02.2021 12:13
Grupinski, Ty nic niekonsultuj z nikim tylko zamilknij na czas dłuższy
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.02.2021 16:08
Psycholog jak najbardziej - osoba mądra, otwarta, wyspecjalizowana. Ale ksiądz? To już kpina z kobiety, która i tak ma przerąbane i mętlik w głowie. Ja bym żadnemu księdzu nie pozwoliła nawet w pomocy w doborze ścierek do kuchni ;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie