Aborcja w Polsce jest możliwa już tylko w dwóch przypadkach - ciąży w wyniku czynu zabronionego (gwałtu lub kazirodztwa) albo w sytuacji, gdy zagraża zdrowiu lub życiu kobiety. Przerwanie ciąży w przypadku wad letalnych płodu zostało uznane za niezgodne z konstytucją.
Zobacz również: Powstał projekt legalizacji aborcji do 12. tygodnia. „Standard, normalność i bezpieczeństwo”
Parę dni temu powstał komitet o nazwie "Legalna aborcja. Bez kompromisów". Jego założycielki zapowiedziały projekt ustawy legalizującej prawo aborcyjne i możliwość przerwania ciąży do 12. tygodnia bez podawania powodu. Według sondażu IPSOS dla portalu OKO.press przeprowadzonego w grudniu 2020 roku takie rozwiązanie popiera 66 proc. Polaków.
Temat dostępności do aborcji wciąż jest szeroko komentowany w mediach. Ostatnio głos w dyskusji zabrał poseł Platformy Obywatelskiej, Rafał Grupiński. Polityk opowiedział się za możliwością przerwania ciąży do 12. tygodnia – jednak pod pewnymi dość zaskakującymi warunkami.
🎥@RGrupinski (@Platforma_org) w #RozmowaRMF: Do 12. tygodnia ciąży wybór ws. aborcji powinien być wolny, ale poprzedzony rozmową z psychologiem lub duchownym @RMF24pl pic.twitter.com/8NY5dJezpN
— RozmowaRMF (@Rozmowa_RMF) February 8, 2021
Poseł Rafał Grupiński był gościem audycji “Popołudniowa rozmowa” w RMF FM. Polityk wyjaśnił, że jego ugrupowanie pracuje właśnie nad ustaleniem wspólnego stanowiska ws. aborcji. Po chwili Grupiński podzielił się z słuchaczami swoją własną opinią na temat przerywania ciąży. Poseł PO stwierdził, że taka decyzja powinna być podjęta w oparciu o konsultację z psychologiem albo z duchownym.
Do 12. tygodnia ciąży ten wybór powinien być wolny dla kobiety, dla rodziny - tych, którzy podejmują tę decyzję. Ale powinno to być poprzedzone rozmową z psychologiem, ewentualnie rozmową z osobą duchowną z własnego wyznania, jeśli taka jest potrzeba, tak, aby konsekwencje psychologiczne decyzji "na tak" lub decyzji "na nie" były do końca i głęboko przemyślane przez tych, którzy taką decyzję podejmują
- mówił Rafał Grupiński na antenie RMF FM.
Polityk dodał też, że państwo “musi dawać wolny wybór ludziom” - nawet jeśli decyzja o przerwaniu ciąży jest “głębokim grzechem”.
I jeśli podejmują taką decyzję, to wiedzą, dlaczego to robią i nie jest to łatwa decyzja. Nie powinien prokurator zastępować duchownego. Jeśli duchowny, jakiegokolwiek wyznania, nie potrafi przekonać do tego, że jest to głęboki grzech, nie powinien się wyręczać prokuratorem. Państwo nie może być opresywne, państwo musi dawać wolny wybór ludziom. O tym zresztą mówił św. Augustyn - o wolnej woli.
Co sądzicie o takiej propozycji posła PO?
Zobacz również: „Osobny pokój, możliwość wypłakania się”. Tak ma wyglądać pomoc kobietom z wadami płodu?