Edukacja seksualna po polsku. Młodzież będzie uczyć się o współżyciu według encyklik Jana Pawła II?

To pomysł ministra edukacji Przemysława Czarnka. Propozycja spotkała się z ostrą reakcją.
Edukacja seksualna po polsku. Młodzież będzie uczyć się o współżyciu według encyklik Jana Pawła II?
Fot. iStock
12.01.2021

Przemysław Czarnek swoją karierę zawodową zaczynał jako prawnik oraz wykładowca akademicki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Następnie był wojewodą lubelskim, a od 2019 jest posłem na Sejm IX kadencji. W ostatnim czasie zasłynął głównie z kontrowersyjnych wypowiedzi na temat społeczności LGBT oraz roli kobiet we współczesnym świecie, po czym objął kierownictwo nad połączonymi resortami Edukacji oraz Nauki Narodowej i Szkolnictwa Wyższego. 

Zobacz również: #PogrzebOświaty. Uczniowie z całej Polski nie chcą nowego ministra edukacji

Ostatnio minister Czarnek udzielił wywiadu dla tygodnika “Gość Niedzielny”, w którym podzielił się swoją wizją na temat tego, jak można by wprowadzić słowa papieża Jana Pawła II do szkół - i wcale nie miał na myśli lekcji religii czy etyki. Czarnek zaproponował, aby nauczanie Karola Wojtyły było wykorzystywane także na zajęciach z przedsiębiorczości oraz... edukacji seksualnej. 

Minister Czarnek proponuje edukację seksualną według nauczania Jana Pawła II 

Zdaniem Przemysława Czarnka młodzież mogłaby uczyć się na temat przedsiębiorczości oraz edukacji seksualnej m.in. na podstawie papieskich encyklik. 

Na przykład, gdy uczymy podstaw przedsiębiorczości, moglibyśmy wprowadzić fragmenty papieskich encyklik na temat tego, czym jest praca, wolny rynek, sprawiedliwość społeczna itp. Chodzi nie tyle o wymiar religijny, ile o etyczne spojrzenie na przedsiębiorczość  

- mówił Czarnek 

Szef MEN dodał, że "papieskie encykliki społeczne niekoniecznie muszą być lekturą obowiązkową, ale powinny stać się elementami podręczników". Minister Czarnek chętnie widziałby nauczanie Jana Pawła II w ramach zajęć z edukacji seksualnej. 

Nie jestem też przeciwnikiem postulatów, aby w najstarszych rocznikach szkół ponadpodstawowych wprowadzić elementy nauczania Jana Pawła II na temat ludzkiej seksualności, które zawarł na przykład w książce "Miłość i odpowiedzialność". 

Słowa Przemysława Czarnka są dziś szeroko komentowane w mediach i w Internecie. Na propozycję ministra edukacji odpowiedziała m.in. posłanka Lewicy Beata Maciejewska, która zgodziła się z pomysłem, aby młodzież uczyła się o seksualności w kontekście słów Jana Pawła II – ale bynajmniej nie pod kątem papieskich encyklik. 

Zgadzam się z @CzarnekP: młodzież powinna przyswoić wiedzę #JPII na temat seksualności. Lekturą obowiązkową powinny być raporty dot. krycia pedofilii w #KościółKatolicki️. Mocne przesłanie, walory dydaktyczne i ochrona przed wykorzystywaniem seksualnym gwarantowane 

- napisała posłanka na Twitterze. 

A wy co sądzicie o pomyśle ministra Czarnka? Chcielibyście, aby właśnie tak wyglądała edukacja seksualna w naszym kraju? 

Zobacz również: Edukacja seksualna z gwiazdami porno. Ta reklama pokazuje, jak powinno się uczyć o współżyciu

Polecane wideo

„Christian Grey z XIX wieku”. Ten aktor wywołuje wśród internautek masową histerię
„Christian Grey z XIX wieku”. Ten aktor wywołuje wśród internautek masową histerię - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 3.4 / 5
emeryt (Ocena: 5) 31.05.2022 16:27
JPII musiał być dobrym jeb@ką skoro książkę napisał.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.01.2021 10:05
Ja mam 36 lat i edukacja seksualna 20 lat temu jak byłam w liceum była o niebo lepsza. Cofamy się w rozwoju normalnie:/
odpowiedz
zdrowa babcia (Ocena: 5) 12.01.2021 15:08
Co Papiez może coś o tym wiedzieć, z praktyki? Jastesy ciekawi.
odpowiedz
Lawenda (Ocena: 1) 12.01.2021 14:33
Super... " Bo na przykład na religii dowiedzą się, że antykoncepcja to zło. Po pierwsze, antykoncepcja absolutnie nie zapobiega niechcianej ciąży, ona prowadzi do aborcji. Po drugie, antykoncepcja niesie za sobą szereg skutków ubocznych. Przede wszystkim podaruje nam raka, zawał i depresję. Dzieci oprócz "wartościowych treści" będą miały także ciekawe ćwiczenia, które - jak się łatwo można domyśleć - będą rozwijać ich wyobraźnię. A jakież to ćwiczenie? "Odpowiedz na pytanie: dlaczego antykoncepcja jest niemoralna?" "
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 12.01.2021 14:29
Już chyba lepiej, żeby uczyły się z Google, niż z jakichś "natchnionych ksiąg", które przyczyniły się m.in. do boomu HIV w Afryce i Ameryce Płd...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie