Rewolucja w Kościele. Papież dopuścił kobiety do posługi w liturgii

Czy to krok do pełnego równouprawnienia w Kościele?
Rewolucja w Kościele. Papież dopuścił kobiety do posługi w liturgii
Fot. Instagram.com (Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/franciscus)
12.01.2021

Od momentu powstania przez kolejne stulecia Kościół katolicki był zdominowany przez mężczyzn. Tylko oni mogli pełnić posługę kapłańską i celebrować msze święte. Tłumaczono to m.in. tym, że Chrystus wybrał na swoich Apostołów wyłącznie mężczyzn, a wykluczenie kobiet z kapłaństwa jest zgodne z zamysłem Boga wobec swego Kościoła. 

Zobacz również: Abp Jędraszewski poucza „Julki”: „Nieszczęście kobiety zaczyna się, gdy chce być mężczyzną-bis”

Rola kobiet w Kościele katolickim była więc bardzo ograniczona, a Watykan konsekwentnie trzymał się tego stanowiska. Dlatego ostatnia decyzja papieża Franciszka wzbudziła wielkie poruszenie - Jorge Mario Bergoglio chce dopuszczać kobiety do pełnienia posługi w liturgii. 

Papież Franciszek dopuścił kobiety do posługi w Kościele 

Jak informuje Watykańskie Biuro Prasowe, papież Franciszek podjął przełomową dla Kościoła katolickiego decyzję o zmianie Kodeksu Prawa Kanonicznego. Na jej mocy świeckie kobiety uzyskały dostęp do służby Słowa i pomocy przy ołtarzu w formie lektoratu i akolitatu podczas celebracji liturgicznych. Do tej pory kobiety mogły czytać Słowo Boże oraz pełnić posługę przy ołtarzu tylko za zgodą lokalnych biskupów, na zasadzie odstępstwa od decyzji papieża Pawła VI z 1972 roku, który zastrzegł dostęp do tych posług wyłącznie do mężczyzn. 

W ostatnich latach dokonał się rozwój doktrynalny, który uwydatnił, iż niektóre posługi ustanowione przez Kościół mają jako podstawę bycie ochrzczonym oraz udział w królewskim kapłaństwie otrzymanym w sakramencie chrztu 

- cytuje papieża Franciszka portal Vatican News.  

W liście apostolskim biskup Rzymu przypomniał swoje słowa z adhortacji apostolskiej z 2020 roku o tym, że kobiety powinny mieć bardziej rzeczywisty i faktyczny wpływ na organizację, najważniejsze decyzje i kierowanie wspólnotą kościelną. Jednocześnie Franciszek zastrzegł, że jego decyzja nie oznacza, iż kobiety mogą być wyświęcane na kapłanów. Papież zacytował słowa Jana Pawła II o tym, że "Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom". 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Pope Francis (@franciscus)

Co sądzicie o takiej decyzji papieża Franciszka? 

Zobacz również: Wpadka na Instagramie papieża. Franciszek „polubił” bardzo odważne zdjęcie

Polecane wideo

Horoskop tygodniowy 18.01.-24.01.
Horoskop tygodniowy 18.01.-24.01. - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 4.2 / 5
Elsa (Ocena: 5) 12.01.2021 16:51
czarna mafia się sypie bo coraz mniej jest idio/tów których można mamić, więc ratują się jak mogą. Nic im to nie da, koniec jest blisko.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.01.2021 15:52
no i super
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.01.2021 12:31
to jest Papież z prawdziwego zdarzenia
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie