Na jakie przywileje mogą liczyć zaszczepieni na koronawirusa? Jest już pierwsza lista

Po zaszczepieniu grup podwyższonego ryzyka, mają zostać zredukowane liczne obostrzenia.
Na jakie przywileje mogą liczyć zaszczepieni na koronawirusa? Jest już pierwsza lista
fot. iStock (igoriss, o_nozdracheva)
30.12.2020
Wiktoria Sobocińska

Szczepienia na koronawirusa w Polsce i na świecie ruszyły 27 grudnia. Pierwszeństwo szczepionki przysługuje osobom, które są najbardziej narażone na kontakt z wirusem, a więc personelowi medycznemu.

Zobacz również: Polscy medycy nie chcą szczepić się na koronawirusa. Dlaczego?

W drugiej turze szczepień mają znaleźć się osoby starsze (powyżej 60. roku życia), pracownicy bezpośrednio zapewniający funkcjonowanie podstawowej działalności państwa, a także służby mundurowe i nauczyciele.

Po zaszczepieniu grup podwyższonego ryzyka, mają zostać zredukowane liczne obostrzenia, jak donosi prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19 na łamach portalu BI.

Przywileje dla osób zaszczepionych na COVID-19

Za osobę zaszczepioną uważa się pacjenta, który przyjął podwójną dawkę szczepionki. Część restrykcji obowiązujących od 28 grudnia do 17 stycznia ma już takich osób nie dotyczyć.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że na ten status ma wpływ przejście całego cyklu szczepienia, a kolejny zabieg można wykonać dopiero po 21 dniach. Taka osoba uzyska konieczne zaświadczenie.

Są dwa cele, które chcemy osiągnąć: powrót do normalności i ochrona ludzi, którzy by umarli. Zakładamy, że umierają osoby powyżej 60. roku życia, w związku z czym ich powinniśmy zaszczepić oraz pracowników ochrony zdrowia. Wtedy mamy osiągnięty efekt wtedy możemy powiedzieć, że zwijamy większość zaleceń, bo nie ma ryzyka dla tej grupy

- tłumaczy profesor Andrzej Horban w rozmowie z portalem Business Insider.

Producentem leku przeciw COVID-19 jest firma Pfizer. Do Polski dotarło już 10 tysięcy dawek, choć kolejny transport ma ich zawierać już około 300 tysięcy. 

Jakie udogodnienia (a raczej aspekty powrotu do normalności) będą przysługiwały osobom, które zdecydują się przyjąć szczepionkę w najbliższym czasie?

  • Brak kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną (nawet w przypadku jednego z domowników),
  • Brak uwzględnienia w limitach 5 osób, np. podczas imprez domowych,
  • Możliwość swobodnego przekraczania granicy (nawet gdyby w Polsce obowiązywała kwarantanna dla wjeżdżających do kraju),
  • Możliwość swobodnego korzystania z rehabilitacji,
  • Brak obowiązku przedstawiania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa (podczas ubiegania się o przyjęcie np. do zakładu opiekuńczo-leczniczego)

- podaje wstępną listę Radio Zet.

Przekonało was to?

SONDA
Zamierzasz zaszczepić się na COVID-19?
Zamierzasz zaszczepić się na COVID-19?

Zobacz również: Jak długo jeszcze potrwa pandemia? Bill Gates podał konkretną datę

Polecane wideo

Chirurdzy pokazali twarz idealną. Ma należeć właśnie do tej 30-latki
Chirurdzy pokazali twarz idealną. Ma należeć właśnie do tej 30-latki - zdjęcie 1
Komentarze (53)
Ocena: 4.7 / 5
gość (Ocena: 5) 31.12.2020 08:46
skoro ozdrowieńcy mogą ponownie zachorować to szczepienie się mija się z celem. Poza tym wirus mutuje więc po co się szczepić jeśli na nowy szczep szczepionka już nie zadziała. F*ck logic
zobacz odpowiedzi (1)
.... (Ocena: 5) 31.12.2020 08:44
podczas testów zmarło 7 osób ale oficjalnie nie powiązali tego ze szczepionką. W zagranicznych mediach piszą, o tym, że można dostać udaru mózgu od szczepionki nie mówią w TVPIS.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.12.2020 08:21
Pracuje w dużej przychodni stomatologicznej. Prawie nikt nie zadeklarować chęci szczepienia. Nawet lekarze. Mówią że może później, poczekają najpierw.
odpowiedz
Monika (Ocena: 5) 30.12.2020 22:50
Cześć panowie, jesteś wolnym mężczyzną, czujesz się samotny, chciałbyś to zmienić ? Nie czekaj odezwij się. Samotna, wolna, bez nałogów i niezależna. Nie dawno wróciłam z Anglii do kraju. Poznam Pana do wspólnych spotkań, wspólnych spacerów, wspólnie spędzania czasu, a jak zaiskrzy to może i więcej :) Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów i zdjęciami jeżeli jesteś zainteresowany kontakt i moje zdjęcia znajdziesz na moim profilu randkowym http://panieonline.pl/monia89
odpowiedz
TerrySchultz (Ocena: 3) 30.12.2020 21:21
Google płaci teraz od 17488 USD do 23500 USD miesięcznie za pracę online w domu. Dołączyłem do tej pracy 2 miesiące temu i zarobiłem 21540 $ w pierwszym miesiącu na tej pracy. Mogę powiedzieć, że moje życie zmieniło się - całkowicie na lepsze! Sprawdź, co robię.... 𝙬𝙤𝙧𝙠𝙧𝙚𝙫𝙞𝙚𝙬𝙨10.𝙘𝙤𝙢
odpowiedz

Polecane dla Ciebie