Narodowa kwarantanna od 28 grudnia. Rząd ogłosił nowe obostrzenia

Nowe restrykcje będą dotyczyły Sylwestra, hoteli, stoków narciarskich oraz galerii handlowych.
Narodowa kwarantanna od 28 grudnia. Rząd ogłosił nowe obostrzenia
fot. AKPA
17.12.2020
Zuzanna Niedzielska

Wszystko wskazuje na to, że Europa ponownie zbliża się w kierunku całkowitego lockdownu. Podczas konferencji Prezesa Rady Ministrów Adam Niedzielski ogłosił kolejne obostrzenia, które będą obowiązywały tuż po świętach.

Mają wpłynąć zarówno na pracowników podróżujących służbowo, a także dzieci, które czekały na sportowe wyjazdy w czasie ferii zimowych. Nie da się ukryć, że znacząco wpłyną one także na plany sylwestrowe Polek i Polaków.

Zobacz również: Polacy w trakcie pandemii wydają fortunę na alkohol. Skończymy jak Belgia i Holandia?

Rząd początkowo wprowadził ograniczenie do pięciu osób podczas kolacji wigilijnej, co oznacza, że święta spędzimy wyłącznie w gronie najbliższej rodziny.

Jakie nowe restrykcje czekają nas po 27 grudnia?

Narodowa kwarantanna: nowe obostrzenia

Mnóstwo przedsiębiorców ignoruje obecne przepisy, czego dowodem jest ilość ogłoszeń wynajmu obchodzących prawo na różne sposoby. Rząd postanowił nie stwarzać ryzyka tłumów na stokach.

W związku z tym od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową. Zamykamy hotele, także na podróże służbowe

- ogłosił na konferencji minister zdrowia.

Przemieszczać będą mogły się jedynie służby mundurowe, pacjenci szpitali specjalistycznych oraz medycy. Na wszystkie osoby, które przyjadą do Polski transportem zorganizowanym zostanie nałożona 10-dniowa kwarantanna.

Oznacza to, że noc sylwestrową będziemy zmuszeni spędzić w miejscu zamieszkania, a ograniczenia w przemieszczaniu się będą obowiązywały od godziny 19:00 31 grudnia do 6:00 1 stycznia.

Zamknięte zostaną też galerie handlowe, z wyjątkiem sklepów spożywczych i drogerii.

Zamykamy również stoki, nie będą mogły funkcjonować do 17 stycznia

- podsumował Adam Niedzielski i dodał, że przed nami najtrudniejsze dni i tygodnie.

Zobacz również: Przyjmiesz szczepionkę na COVID-19, kiedy będzie już dostępna w Polsce? (SONDA)

Pandemia koronawirusa: aktualne obostrzenia w Europie

W Niemczech już wprowadzono absolutny zakaz zabaw sylwestrowych, a nawet sprzedaży fajerwerków. W kraju obowiązuje całkowity lockdown, choć jeszcze kilka dni temu tłumy klientów robiły ostatnie przedświąteczne zakupy. Taki stan potrwa do 10 stycznia, jak podaje TVN 24.

Angela Merkel ostrzega, że jeśli teraz nie podejmiemy radykalnych kroków, to mogą to być ostatnie takie święta w gronie naszych najbliższych. Podobna sytuacja ma miejsce w Holandii. Tam zaprosimy do świątecznego stołu wyłącznie dwie osoby.

We Francji została wprowadzona godzina policyjna od 20 do 6 rano, natomiast w Czechach od godziny 23 do 5 rano, a narciarze korzystający ze stoków powinni mieć ze sobą negatywny test na koronawirusa. Od soboty na Słowacji obywatele nie mogą opuszczać domów bez podania uzasadnionego powodu. 

Wpłynęło to znacząco na Wasze plany?

Zobacz również: Powstaje Ośrodek leczenia psychicznych zaburzeń pocovidowych. Będziemy pierwszym krajem w Europie

Polecane wideo

10 sukienek, których faceci nie chcą na Tobie zobaczyć w Sylwestra
10 sukienek, których faceci nie chcą na Tobie zobaczyć w Sylwestra - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 4.2 / 5
gość (Ocena: 5) 18.12.2020 11:53
Dlaczego rząd się patrzy na inne kraje? Nie mają swojego rozumu? Szwajcaria nie będzie szczepić obywateli ta niesprawdzona szczepionka
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 18.12.2020 08:33
To zdjęcie z osobami palącymi zimne ognie w kagańcach jest żałosne
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.12.2020 07:46
KUR WA KOŚCIOŁY PO ZAMYKAĆ A NIE GOSPODARKE
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 17.12.2020 19:42
Na szczęście mam duże doświadczenie ze stanu wojennego w przemieszczaniu się po mieście w czasie godziny milicyjnej. Niech PIS mnie cmoknie w dudę. PZPR przynajmniej miała możliwości a nie to co te kondony i miękkiszony. Wypier.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie