Coraz mniej Polaków chrzci dzieci i przystępuje do sakramentów. Kościół publikuje nowy raport

„Instytucjonalne ramy Kościoła katolickiego w Polsce nieco słabną”.
Coraz mniej Polaków chrzci dzieci i przystępuje do sakramentów. Kościół publikuje nowy raport
Fot. iStock
14.12.2020

W ostatnim czasie Polacy często są pytani o to, jak oceniają Kościół katolicki. Ma to oczywiście związek z wydarzeniami minionych tygodni. Zaczęło się od Strajku Kobiet w związku z planami zaostrzenia prawa aborcyjnego i zaangażowania duchownych w tę sferę życia. Z kolei w ostatnich dniach byliśmy świadkami kolejnych skandali w polskim Kościele na tle pedofilskim. Na jaw wyszło m.in., że przypadki molestowania seksualnego przez księży miał tuszować kardynał Dziwisz, a o sprawie miał wiedzieć sam papież Jan Paweł II.  

Zobacz również: Młodzi Polacy negatywnie o Kościele. Instytucję dobrze ocenia zaledwie 9 proc. z nich

Sondaże jasno pokazują, że zaufanie do Kościoła katolickiego stopniowo maleje. Potwierdzają to nie tylko badania opinii publicznej, ale także dane zbierane przez samą instytucję. Z najnowszego raportu wynika m.in., że Polacy coraz rzadziej chrzczą swoje dzieci i przystępują do sakramentów świętych. 

Kościół: mniej wiernych chodzi na msze święte i chrzci dzieci 

Chodzi o raport przygotowany przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, ośrodek badań nad religijnością. Dane przedstawione w badaniu pochodzą z roku 2019, a więc jeszcze przed ostatnimi skandalami na tle pedofilskim oraz przed Strajkiem Kobiet.  

W 2019 roku sakramentu chrztu udzielono 372,9 tys. osobom - było to o ponad 3,5 proc. mniej niż w 2018 roku. Do pierwszej komunii św. przystąpiło niespełna 400 tys. osób. Sakrament bierzmowania przyjęło 382,5 tys. osób, czyli zdecydowanie więcej niż rok wcześniej, co wynikało ze zmian wieku udzielania tego sakramentu. Sakrament małżeństwa został udzielony 125 tys. parom. 

Raport ISKK obrazuje też ilu Polaków regularnie uczestniczy w życiu religijnym. W roku 2019 w niedzielnej mszy świętej uczestniczyło 36,9 proc. wiernych (w 2018 – 38,2 proc.), a do komunii świętej przystępowało 16,7 proc. (w 2018 – 17,3 proc.) 

Z raportu wynika też, że w roku szkolnym 2019/2020 na lekcje religii w placówkach edukacyjnych uczęszczało 87,6 proc. uczniów. Najwyższy odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii odnotowano w diecezji pelplińskiej (99,2 proc.), rzeszowskiej (97,9 proc.) i przemyskiej (97,9 proc.), zaś najniższy w diecezji łódzkiej (76,2 proc.), warszawskiej (76,0 proc.) oraz warmińskiej (70,0 proc.). 

Prezentowane dane wskazują, że instytucjonalne ramy Kościoła katolickiego w Polsce nieco słabną. Po okresie intensywnego rozwoju struktur oraz organizacji Kościoła w Polsce w minionych dekadach, w epidemię wkroczyliśmy już przy słabnącej nieco sile instytucjonalnej 

- komentował ks. Wojciech Sadłoń SAC, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. 

Zobacz również: „Podjęłam decyzję o apostazji. Zamiast oceniać mnie, lepiej oceńcie sytuację w Polsce”

Polecane wideo

Kupiły suknie ślubne, ale coś im nie pasowało. Tak wyglądają po przeróbce
Kupiły suknie ślubne, ale coś im nie pasowało. Tak wyglądają po przeróbce - zdjęcie 1
Komentarze (12)
Ocena: 4.67 / 5
gość (Ocena: 5) 04.11.2021 13:04
Polecam lekturę książki " GOMORA" napisanej przez dwóch autorów. Przyznaję im rację, że upadek kościoła katolickiego jest rychły i nie unikniony. Początkowo jak się czyta, to nerwy targają okrutnie ale koniec książki uspakaja i wyjaśnia rozwiązania na przyszłość bez kleru i kościoła katolickiego.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.12.2020 18:25
Ochrzczono mnie bez mojej zgody teraz chce się wypisać z tej organizacji pedofilskiej ale czarne zwyrodnialce robią problem
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 15.12.2020 19:57
całą ścianę wschodnią oddać naszym sąsiadom i już się ziemia sporo oczyści.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.12.2020 13:08
Ja do tej pory byłam katoliczką. Odkąd otworzyłam Biblię i czytam, widzę różnicę pomiędzy religią, która głosił Jezus a tym co głoszą w kościele. Nie mam zamiaru wiecej brać udziału w tym cyrku. Coraz więcej ludzi przestaje chodzić, coraz więcej ludzi dostrzega sprzeczności pomiędzy Biblia a kościołem. Katolicyzm wymyślili ludzie, ludzie wymyślili kult maryjny, kult wszystkich świętych i te wszystkie sakramenty. To jest po prostu maszynka do zarabiania pieniędzy. A tyle grzechów, tyle obrzydliwosci to żadna instytucja nie ma na swoim koncie. Jak ktoś uważnie czytał choćby Apokalipse, ten wie że mowa w niektórych wersach jest właśnie o kościele.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 15.12.2020 10:08
Kościół od wieków mordował a przy tym wykorzystywał seksualnie dzieci kobiety i mężczyzn to nic nowego tylko w dobie internetu informację się milion razy szybciej roznoszą i dla tego upadek kościoła jest nie unikniony i nie tylko kościoła bo brudy i zboczenia innych elit też pomału zaczynają wychodzić np lekarze wykorzystujący pacjentów to zjawisko na porządku dziennym pod pretekstem badania rozbiera się pacjentkę do naga głównie to można zauważyć u ginekologa
odpowiedz

Polecane dla Ciebie