„Stop kobietobójstwu”. Ta drastyczna kampania pokazuje, jak wygląda piekło przemocy domowej

Każdego roku w wyniku takiej agresji w Polsce ginie nawet 500 kobiet.
„Stop kobietobójstwu”. Ta drastyczna kampania pokazuje, jak wygląda piekło przemocy domowej
Fot. YouTube.com/CPK Centrum Praw Kobiet
03.12.2020

16 Dni działań Przeciwko Przemocy ze względu na płeć to międzynarodowa kampania przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Akcja trwa w dniach 25 listopada - 10 grudnia, a te daty wcale nie są przypadkowe. Pierwsza to Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a ostatnia to Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Kampania zwraca uwagę na problem przemocy wobec kobiet i podejmuje działania mające na celu zwalczanie tego zjawiska. 

Zobacz również: Jak w horrorze. „Paranormalna” reklama IKEA zwraca uwagę na bardzo realny problem

Przemoc wobec kobiet często ma miejsce w domu, a jej sprawcami są mężowie i partnerzy. Z danych wynika, że każdego roku w Polsce ofiarą przemocy domowej pada nawet 90 tys. osób, a 80 proc. z nich stanowią właśnie kobiety. Pandemia koronawirusa i wiosenny lockdown tylko pogłębiły skalę problemu. Przez pierwsze tygodnie izolacji liczba zgłoszeń telefonicznych w związku z przemocą domową zwiększyła się trzykrotnie. 

O tym, jak wygląda przemoc wobec kobiet i przez jakie piekło przechodzą kobiety, które doświadczają przemocy we własnym domu opowiada drastyczny, ale bardzo potrzebny spot przygotowany na zlecenie Centrum Praw Kobiet. Wystąpili w nim m.in. Wiktoria Gorodeckaja i Andrzej Chyra, a za muzykę odpowiada Andrzej Smolik. 

Centrum Praw Kobiet publikuje spot „Stop kobietobójstwu”

Niespełna 4-minutowy spot poprzedza ostrzeżenie na temat scen obrazujących przemoc domową wobec kobiet. A te są wyjątkowo drastyczne. Materiał celnie podsumowuje jak w Polsce patrzy się na problem przemocy domowej, zaczynając od służb mających chronić obywateli, a kończąc na polskiej mentalności, którą można podsumować słowami “co ludzie powiedzą”.  

W filmiku mamy więc policjanta, który bagatelizuje zgłoszenie kobiety maltretowanej przez własnego męża. Mamy też klasyczne przykłady przerzucania winy i odpowiedzialności na ofiarę oraz próby odwiedzenia jej od złożenia zeznań. 

A mąż tak sam z siebie bije? 

- pyta funkcjonariusz policji. 

Filmik zwraca też uwagę na problem tradycyjnego podziału ról i powielania przekonania, że kobieta i jej dobrobyt  w 100 procentach zależne od męża. Kolejny problem to stygmatyzacja społeczna, którą naznaczony zostaje nie partner-oprawca, ale kobieta zgłaszająca przemoc.  

To jest jednak twój mąż przecież. Dzieci ojca-kryminalistę będą miały? 

Na potępienie sprawców przemocy domowej nie można liczyć także ze strony Kościoła. Zobrazowany w filmiku duchowny kwituje całą sprawę mówiąc, że “każdy ma swój krzyż w życiu”. Kobieto, masz zatem cierpieć w milczeniu i w pokorze. Taki twój los. “W kościele przysięgałaś mu przecież” 

Spot przygotowany dla Centrum Praw Kobiet nawiązuje też do tzw. konwencji stambulskiej, czyli Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Parę miesięcy temu polski rząd zapowiedział wniosek o jej wypowiedzenie, jednak do tej pory tak się nie stało. 

Wreszcie mamy reakcje sąsiadów - a właściwie brak reakcji, bo to przecież “nie ich sprawa”. Finał spotu jest dramatyczny i pokazuje, jaki los spotyka w Polsce rocznie od 400 do 500 kobiet - w wyniku przemocy domowej tracą życie. 

Kampanii “Stop kobietobójstwu” Centrum Praw Kobiet towarzyszy internetowa petycja, której celem jest wezwanie rządzących do jak najszybszego podjęcia prac nad wprowadzeniem w Polsce rozwiązań prawno-instytucjonalnych, które pozwolą skuteczniej chronić kobiety i dzieci przed zabójstwem i obrażeniami zagrażającymi ich życiu.  

Nawet 500 kobiet rocznie ginie w Polsce w związku z przemocą domową. To kobiety, które są zabijane, bite ze skutkiem śmiertelnym, popełniają samobójstwa. To nie są odosobnione przypadki. Takie zabójstwa często poprzedzone są latami przemocy – poniżania, szantażowania, bicia, gwałtów – ale i obojętności instytucji. Gdyby prawo działało, te kobiety miałyby szansę wciąż żyć 

- mówią autorzy dokumentu. 

Petycję można znaleźć tutaj. 

Zobacz również: Bycie ofiarą przemocy domowej „się opłaca”. Tak przekonuje prawicowa dziennikarka

Polecane wideo

Protesty po zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Kobiety wyszły na ulicę
Protesty po zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Kobiety wyszły na ulicę - zdjęcie 1
Komentarze (51)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 07.12.2020 21:06
I widac Jak oskarza sie kobiete bo sama tak wybrala:/ obudzcie sje ludzie!!! Przestancie na szukac winy w ofiarach to takie ku**a polskie!!! Wstyd!!! W USA podchodza do tego inaczej facet podniesie reke na kobiete raz i odrazu go zamyakja i na sprawe w sadzie a w polsce co ? Jest pani pewna ze nie sapdla ze schodow!! Masakra obudzcie sie ludzie
zobacz odpowiedzi (1)
jojo (Ocena: 5) 05.12.2020 13:53
Polacy najlepsi są w biciu swoich żon. Smutne to.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.12.2020 10:33
Tak to jest jak się bierze pierwszego lepszego za męża, a potem płacz. W końcu bycie chvjem jest takie męskie i "łobuz kocha najbardziej"... najbardziej nie rozumiem kre.tynek, które jeszcze rodzą takiemu dzieci i tkwią w tym gó.wnie latami.
zobacz odpowiedzi (15)
gość (Ocena: 5) 04.12.2020 07:04
A może w końcu pora aby te kobiety oddały swoim oprawcom? Może pora chwycić za przysłowiowy wałek i tak przywalić aby już nigdy więcej nie podnieśli ręki?
zobacz odpowiedzi (1)
Kobieta (Ocena: 5) 04.12.2020 01:02
A dla mnie takie filmy i artykuły są żałosne. Nie zrozumcie mnie źle, również brzydzę się przemocą, ale czemu walczy się tylko za kobiety? Przecież równouprawnienie zobowiązuje, a mężczyźni też bardzo często są ofiarami piekła, które gotują im kobiety, tyle, że oni tym bardziej boją się zgłaszać coś takiego, przez stygmatyzacje, bo przecież jako mężczyźni wg społeczeństwa muszą radzić sobie ze wszystkim. Czemu mówi się akurat o kobietobójstwie, a nie ogólnie o zabójstwach każdego, czy to kobiety, czy mężczyzny, czy dziecka, nawet tego w łonie? Jak dla mnie każde morderstwo jest okropne i powinno się to zwalczać.
zobacz odpowiedzi (13)

Polecane dla Ciebie