Polska też zmieni definicję gwałtu w oparciu o świadomą zgodę? Powstaje projekt w tej sprawie

„Musi nastąpić zmiana, by to nie ofiara gwałtu musiała udowadniać, że się broniła”.
Polska też zmieni definicję gwałtu w oparciu o świadomą zgodę? Powstaje projekt w tej sprawie
Fot. Instagram.com (@walkagainstrape/@anti.patriarchy)
27.11.2020

Według artykułu 197 obowiązującego w Polsce Kodeksu karnego przestępstwo zgwałcenia to “zmuszenie drugiej osoby do obcowania płciowego, poddania się innej czynności seksualnej lub wykonania takiej czynności przez jedną lub wiele osób, posługujących się siłą fizyczną, przymusem, nadużyciem władzy, podstępem lub wykorzystujących niemożność wyrażenia świadomej zgody przez daną osobę”. Zgodnie z tymi zapisami gwałt definiowany jest przede wszystkim na podstawie przemocy fizycznej i przymuszania do stosunku. 

Zobacz również: To nie był gwałt, bo 14-latka „nie krzyczała”. Szokujące uzasadnienie wrocławskiego sądu

W powyższej definicji nie ma natomiast słowa na temat udzielenia wyraźnej (werbalnej czy też nie) zgody na stosunek. Inaczej jest m.in. w Danii, gdzie zgodnie z nowelizacją prawa dotyczącego przemocy seksualnej podstawowym czynnikiem definiującym przestępstwo zgwałcenia ma być brak zgody na stosunek. 

Czy w Polsce stanie się podobnie? Część posłanek zapowiedziało właśnie pracę nad projektem w tej sprawie. 

Definicja gwałtu w oparciu o świadomą zgodę? Nowy projekt Lewicy

W czwartek 26 listopada 2020 roku w Sejmie odbyła się konferencja prasowa posłanek Lewicy. Parlamentarzystki stwierdziły, że w Polsce "konwencja stambulska nie jest w pełni zrealizowana". 

Chcemy wprowadzić wszystkie postanowienia tej konwencji, a jednym z nich jest zmiana definicji przestępstwa gwałtu 

- mówiła posłanka Anna Maria Żukowska.

Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja stambulska) ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji. Wynika z niej, że warunkiem stwierdzenia gwałtu jest brak zgody danej osoby na kontakt seksualny. Jak już zostało powiedziane, w polskim systemie karnym brak takiego zapisu. 

Posłanki poinformowały również, że Lewica otrzymała od Fundacji Feminoteka projekt ustawy zmieniający definicję gwałtu, oraz że rozpocznie konsultacje społeczne w sprawie zmiany przepisów. 

Musi być wprowadzona zmiana w Kodeksie karnym, który stanowiłby, że poza tymi wszystkimi przesłankami dotyczącymi gwałtu znajdującymi się już w kodeksie, należy dodać przesłankę o tym, że kto nie uzyskał wyraźnej i świadomej zgody na kontakt seksualny, również będzie ponosił odpowiedzialność karną z tytułu gwałtu 

- powiedziała Żukowska. Posłanka dodała, że "musi nastąpić radykalna zmiana, aby to nie ofiara musiała udowadniać, że zapierała się rękami i nogami, że się broniła i że nie chciała kontaktu seksualnego". 

Jakiś czas temu organizacja Amnesty International przygotowała raport dotyczący życia seksualnego i podejścia do przemocy seksualnej wśród osób mieszkających w Polsce. Wynika z niego, że aż 70 proc. Polek i Polaków opowiada się za zmianą definicji gwałtu i chce, by to brak zgody na seks przesądzał o tym, że doszło do zgwałcenia. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Amnesty Polska (@amnesty_international_polska)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Amnesty Polska (@amnesty_international_polska)

Co sądzicie o projekcie zapowiadanym przez posłanki Lewicy? Uważacie, że definicja gwałtu w polskim systemie prawnym powinna zostać zmieniona? 

Zobacz również: Gwałt jako brak zgody na stosunek? Polacy popierają tę definicję. Przełomowy raport Amnesty International

Polecane wideo

„Jesteś pewna, że ci się nie podobało?”. Kobiety wyznały, jakie słowa usłyszały po gwałcie
„Jesteś pewna, że ci się nie podobało?”. Kobiety wyznały, jakie słowa usłyszały po gwałcie - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 29.11.2020 09:37
Oby to zmienili
odpowiedz

Polecane dla Ciebie