Parlament Europejski o zakazie aborcji w Polsce. „Orzeczenie TK zagraża zdrowiu i życiu Polek”

Europosłowie argumentowali, że zakaz aborcji jej nie eliminuje, a jedynie spycha do podziemia.
Parlament Europejski o zakazie aborcji w Polsce. „Orzeczenie TK zagraża zdrowiu i życiu Polek”
Fot. Instagram.com (@epf_srr/@adarrrr)
27.11.2020

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją. Oznacza to koniec tzw. kompromisu aborcyjnego obowiązującego w naszym kraju od 1993 roku. Tym samym aborcja w Polsce ma stać się praktycznie całkowicie nielegalna, a jeśli przepisy wejdą w życia nasz kraj będzie miał najsurowsze prawo aborcyjne w całej Europie. 

Zobacz również: Protesty po zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Kobiety wyszły na ulicę

Protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce trwają już od ponad miesiąca. Demonstracje odbywają się nie tylko w naszym kraju, ale także poza jego granicami, a głosy wsparcia dla Polek płyną z całego świata. Teraz głos w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego zabrał Parlament Europejski, który potępił decyzję polskich sędziów. 

Parlament Europejski potępił wyrok TK ws. aborcji w Polsce 

Parlament Europejski przyjął rezolucję potępiającą wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Za przyjęciem projektu głosowało 455 europosłów, przeciw było 145, a 71 wstrzymało się od głosu. W dokumencie czytamy, że Parlament Europejski “zdecydowanie potępił” decyzję TK, oraz że orzeczenie wydane przez sędziów pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej “zagraża zdrowiu i życiu kobiet 

Europosłowie zaopiniowali, że "ograniczenie lub zakazanie prawa do aborcji w żaden sposób nie eliminuje aborcji, a jedynie spycha ją do podziemia, prowadząc do wzrostu liczby nielegalnych, niebezpiecznych, tajnych i zagrażających życiu aborcji". 

Nieuzasadnione przekroczenie ograniczeń w dostępie do aborcji, wynikające ze wspomnianego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nie chroni przyrodzonej i niezbywalnej godności kobiet, gdyż narusza Kartę Praw Podstawowych, orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, liczne konwencje międzynarodowe, których Polska jest sygnatariuszem, a także Konstytucję RP 

- czytamy w dokumencie. 

Parlament Europejski zaapelował także, aby wykonywanie zabiegów aborcji nie było objęte kodeksem karnym, ponieważ odstrasza to lekarzy przed ich wykonywaniem z obawy przed sankcjami karnymi. 

Sprawozdawcą "Rezolucji w sprawie faktycznego zakazu aborcji w Polsce" był europoseł Robert Biedroń, który skomentował jej przyjęcie słowami: “To historyczny moment, na który czekały tysiące Polek!”. 

Ponad miesiąc po wydaniu przez Trybunał Konstytucyjny wyroku w sprawie aborcji nie został on jeszcze opublikowany. Oznacza to, że formalnie orzeczenie wciąż nie obowiązuje. 

Zobacz również: Aborcja z przyczyn embriopatologicznych wciąż jest legalna. Ale szpitale już odsyłają pacjentki z kwitkiem

Polecane wideo

20 najlepszych haseł z protestów kobiet. Groźby, klątwy oraz czułe życzenia
20 najlepszych haseł z protestów kobiet. Groźby, klątwy oraz czułe życzenia - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Elsa (Ocena: 5) 27.11.2020 16:21
I bardzo dobrze! Komu się nie pdooba życie w Unii Europejskiej niech wypier**ala do "demokratycznych" Rosji, Ukrainy, Białorusi, Bułgarii. Droga wolna. A nie, czekaj...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie