Zakaz korzystania z telefonów na przejściu dla pieszych. To pomysł na zwiększenie bezpieczeństwa

Będziecie pamiętać, aby się do niego zastosować?
Zakaz korzystania z telefonów na przejściu dla pieszych. To pomysł na zwiększenie bezpieczeństwa
Fot. iStock
26.11.2020

O telefonach komórkowych mówi się, że są przedłużeniem ręki. To określenie wydaje się wyjątkowo słuszne, ponieważ wiele osób ma je w dłoni przez większość doby. Nieustannie zerkamy na ekrany smartfonów. Wymieniamy wiadomości, przeglądamy newsy i zdjęcia, komentujemy, lajkujemy... I tak w kółko. 

Zobacz również: Nowe emoji to ukłon w stronę tolerancji. Jest ich aż 117!

Nie ulega wątpliwości, że smartfony znacznie ułatwiły nam życie, ale z drugiej strony uzależniły nas od siebie. Do tego stopnia, że w wielu przypadkach potrafią sprowadzić na użytkowników prawdziwe niebezpieczeństwoW policyjnych statystykach nie brakuje wypadków spowodowanych nieuwagą kierowcy, który zapatrzył się w telefon albo próbował jednocześnie kierować pojazd i wysłać wiadomość. Ale ofiarami smartfonów są także piesi, którzy poruszają się po mieście zupełnie nie zwracając uwagi na ruch uliczny, ponieważ  zbyt zajęci przeglądaniem treści na telefonie. 

Teraz takie praktyki mogą zostać zakazane. Wszystko za sprawą projektu nowelizacji kodeksu drogowego, wprowadzającego rozwiązania mające na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. 

Zakaz korzystania z telefonów na przejściu dla pieszych

Projekt został opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i przyjęty przez rząd 24 listopada 2020 roku.  

Ustawa wprowadza szereg rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych, którzy w zderzeniu z rozpędzonym pojazdem nie mają żadnych szans. Bezpieczeństwo na naszych drogach, w tym niechronionych użytkowników dróg, musi się zwiększyć - jest to priorytet polskiego rządu 

- mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. 

W projekcie ustawy zaproponowano regulacje zakazujące pieszemu korzystania w trakcie wchodzenia na jezdnię lub torowisko lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko (także w obrębie usytuowanych tam przejść dla pieszych) z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową, a tym samym ocenę w zakresie bezpiecznego wejścia i pokonania jezdni lub torowiska, czytamy na stronie gov.pl. 

Ale to nie koniec zmian. Nowelizacja ustawy zakłada także nowe przepisy dla kierowców m.in. poprzez zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych. Kierujący pojazdem będzie zobowiązany do dokładnej obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy wchodzą na przejście.  

Nowe rozwiązanie będzie zobowiązywać kierującego pojazdem, który zbliża się do przejścia dla pieszych, poza zachowaniem szczególnej ostrożności i ustąpieniem pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, do zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego. Obowiązkiem kierowcy będzie także ustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście albo znajdującemu się na nim. Rozszerzenie udzielenia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych w projektowanych zmianach ustawy nie dotyczy tramwajów, czytamy na stronie gov.pl. 

Inne zapisy, jakie znalazły się w nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym zakładają m.in. koniec jazdy na zderzaku (dotyczą zachowania odpowiedniej odległości między pojazdami na drogach ekspresowych i autostradach) oraz zrównanie prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h w dzień i w nocy. 

Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 

Co sądzicie o zakazie korzystania z telefonów na przejściu dla pieszych?  

Zobacz również: Koniec zakazu handlu w niedziele coraz bliżej? Rząd rozważa dwa warianty

Polecane wideo

10 największych przystojniaków roku 2020
10 największych przystojniaków roku 2020 - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie