Matura i egzamin ósmoklasisty na nowych zasadach. Wszystko przez pandemię koronawirusa

Szykują się naprawdę spore zmiany.
Matura i egzamin ósmoklasisty na nowych zasadach. Wszystko przez pandemię koronawirusa
Fot. iStock
20.11.2020

Rok szkolny 2019/2020 okazał się wyjątkowo trudny dla uczniów na całym świecie. W marcu 2020 roku w Polsce zamknięto szkoły na wszystkich poziomach nauczania, co miało związek oczywiście z pandemią koronawirusa. Uczniowie i studenci przeszli na tryb nauki online i wszyscy zastanawiali się, czy w bieżącym roku szkolnym i akademickim jeszcze wrócą do swoich placówek. Tak się jednak nie stało. 

Zobacz również: Maturę zdało tylko 74 proc. uczniów. To najgorszy wynik od 5 lat

W wyjątkowo trudnej sytuacji znaleźli się zwłaszcza uczniowie, którzy w minionym roku szkolnym kończyli pewien etap swojej edukacji i musieli zdawać kluczowe egzaminy. Mowa zwłaszcza o maturzystach oraz o ósmoklasistach. Testy zdawali w zupełnie innych terminach niż nakazuje tradycja oraz harmonogram nauczania, a uczniowie okupili to o wiele większym stresem. 

Niestety nowy rok szkolny póki co wcale nie wygląda lepiej, niż poprzedni. Wprawdzie 1 września dzieci i młodzież wróciła do szkół, ale nie na długo. Już w połowie października uczniowie ponownie przeszli na nauczanie zdalne. Z kolei wczoraj dowiedzieli się o tym, że najbliższy egzamin maturalny oraz ósmoklasisty czeka ich na zupełnie nowych zasadach. 

Matura 2021 i egzamin ósmoklasisty na nowych zasadach przez COVID-19

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło zmiany dotyczące egzaminu maturalnego oraz egzaminu ósmoklasisty. Mają one związek z przedłużającą się pandemią koronawirusaMinister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz wiceminister edukacji Maciej Kopeć wyjaśnili, że chodzi o zmiany jednorazowe, incydentalne, związane z wprowadzeniem nauki zdalnej zamiast stacjonarnej z powodu pandemii. O jakie zmiany chodzi? 

Matura 2021: zapowiadane zmiany

Największą zmianą jest zniesienie obowiązku przystąpienia do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym - będzie to wybór uczniów, jednak nieprzystąpienie do tego egzaminu nie zaowocuje oblaniem całej matury.  

Proponowane zmiany dotyczą także zmniejszenia liczby zadań na obowiązkowym dla wszystkich maturzystów egzaminie z matematyki na poziomie podstawowym przy zachowaniu czasu trwania egzaminu. 

Na chwilę obecną planowany jest powrót do egzaminów ustnych, które ze względu na pandemię nie odbyły się podczas matury 2020. 

W przypadku egzaminu ustnego to w roku ubiegłym ze względu na sytuację pandemiczną zrezygnowaliśmy tej formy, a teraz będziemy patrzyli na rozwój wydarzeń. W tej chwili nie widzimy powodu, by z tej formy egzaminu zrezygnować  

- mówił wiceminister Kopeć. 

Egzamin ósmoklasisty 2021: zapowiadane zmiany

Na egzaminie ósmoklasisty zarówno na języku polskim, jak i matematyce, a także języku obcym będzie mniej zadań do rozwiązania przy tym samym czasie trwania egzaminu. Wypowiedź pisemna na egzaminie z języka polskiego zostanie ograniczona do rozprawki albo opowiadania. Na egzaminie z matematyki będzie też mniej zadań otwartych. 

W przypadku obu egzaminów wymagany zakres wiedzy ma zostać ograniczony o 20-30 proc.  

Przedstawiciele resortu edukacji wyjaśniali, że póki co są to jedynie propozycje zmian. Lista zagadnień trafiła do prekonsultacjia uwagi można zgłaszać do 27 listopada. 

Po konsultacjach zostanie opracowana ostateczna wersja rozporządzenia z załącznikami jeszcze w grudniu tego roku tak, żeby CKE mogła przygotować skorygowane arkusze egzaminacyjne i skorygowany informator egzaminacyjny. W związku z tym uczniowie, rodzice i nauczyciele będą mieli pełną jasność co do tego, co będzie obowiązywało i w jakim zakresie na egzaminach maturalnych i ósmoklasisty w 2021 roku  

- powiedział minister Czarnek. 

Co sądzicie o takich zmianach w maturze i egzaminie ósmoklasisty? 

Zobacz również: #PogrzebOświaty. Uczniowie z całej Polski nie chcą nowego ministra edukacji

Polecane wideo

„Im więcej, tym lepiej”. Makijażystki z Instagrama pokazują, jak konturować twarz
„Im więcej, tym lepiej”. Makijażystki z Instagrama pokazują, jak konturować twarz - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 21.11.2020 21:01
Już mamy wysyp inteligentnych inaczej... Ale z takimi nowymi "lepszymi" zmianami to będzie jakaś paranoja. Już teraz większość młodzieży nie potrafi się poprawnie wypowiadać po polsku, nie wspominając o podstawowej wiedzy z matmy... Pracuję w HR i widzę jacy ludzie się zgłaszają do pracy. I o zgrozo, im ktoś głupszy, tym większe mniemanie ma o sobie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie