Polacy boją się koronawirusa. Poziom niepokoju jest u nas najwyższy na świecie

Strach przed pandemią w znaczny sposób odbija się na naszych zachowaniach.
Polacy boją się koronawirusa. Poziom niepokoju jest u nas najwyższy na świecie
Fot. Unsplash
18.11.2020

Pandemia koronawirusa wywróciła nasze życie do góry nogami i odbiła się negatywnie na wielu jego sferach. Ucierpiały nasze kontakty z bliskimi i ze światem zewnętrznym, nasze portfele, a nawet zdrowie psychiczne. Wiele osób reaguje na przedłużającą się pandemię, zamknięcie w czterech ścianach i niepewność wobec przyszłości stanami lękowymi i depresją. 

Zobacz również: „Covidowe palce” i nieustająca czkawka. Najdziwniejsze objawy świadczące o zakażeniu COVID-19

To oczywiście całkiem zrozumiałe, ale okazuje się, że poszczególne nacje radzą sobie z lękiem wywołanym pandemią koronawirusa lepiej lub gorzej. Ilustruje to najnowsze badanie, którego wnioski są szczególnie nieciekawe dla Polaków. To właśnie w naszym kraju niepokój wywołany pandemią jest najwyższy. 

Koronawirus. Polacy z najwyższym poziomem lęku przed pandemią 

Tak wynika z raportu firmy doradczej Deloitte zatytułowanego Global State of the Consumer TrackerOrganizacja opracowała tzw. indeks niepokoju, który w naszym kraju wynosi 34 proc. i jest najwyższy na świecie. W ciągu miesiąca wzrósł aż o 30 punktów procentowych.  

To najwyższy wynik wśród wszystkich badanych krajów. Nigdy wcześniej też żaden kraj europejski nie deklarował tak wysokiego poziomu obaw. Z pewnością wpływ na to ma między innymi liczba zakażeń, która codziennie przekracza 20 tys. osób. Pod względem poziomu niepokoju Polska o 3 punkty procentowe wyprzedziła nawet Indie, które dotąd właściwie w każdej fali badania wykazywały najwyższy poziom obaw. Na trzecim miejscu są Włochy, prawie jedna czwarta mieszkańców tego kraju deklaruje, że ich poziom obaw wzrósł w ciągu ostatniego tygodnia 

- komentował Michał Tokarski z firmy Deloitte. 

Z badania wynika, że pandemii koronawirusa w największym stopniu boją się Polacy po 55. roku życia. Aż 64 proc. ankietowanych w tej grupie wiekowej odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy są bardziej zaniepokojeni sytuacją w związku z COVID-19 niż tydzień temu.  

Strach przez pandemią przekłada się także na nasze zachowanie, tłumaczą autorzy raportu. Duża grupa Polaków robi znów robi zakupy na zapas. Deklaruje to aż 45 proc. ankietowanych i jest to wzrost o 9 punktów procentowych w ciągu miesiąca, a zarazem najwyższy wynik w Europie. Na świecie w kwestii robienia zakupów na zapas wyprzedzają nas mieszkańcy Indii (67 proc.) oraz Chin (61 proc.). 

W związku z pandemią koronawirusa czujemy się coraz mniej bezpiecznie w przestrzeni publicznej. Z raportu Deloitte wynika, że już tylko 39 proc. Polaków czuje się bezpiecznie podczas zakupów w sklepach stacjonarnych. To spadek o 12 punktów procentowych. Mniej komfortowo czujemy się także w barach i restauracjach (30 proc., spadek o 11 punktów procentowych). W tym miejscu warto jednak dodać, że od 24 października 2020 roku restauracje działają jedynie na wynos. Badanie wykazuje, że o 14 punktów procentowych wzrósł niepokój w związku z podróżowaniem komunikacją miejską. 58 proc. ankietowanych zadeklarowało, że zamierza ograniczyć taki sposób przemieszczania się.  

Polacy boją się także wrócić do pracy w trybie stacjonarnym. Takie obawy wyraża 36 proc. badanych, czyli o 9 punktów procentowych więcej w porównaniu z zeszłym miesiącem. Ponad połowa ankietowanych odczuwa też lęk przed utratą pracy.  

Co sądzicie o wynikach tego badania? Jakie są wasze obawy w związku z pandemią koronawirusa? 

Zobacz również: Co czwarty Polak nie ma oszczędności. Jednocześnie wydajemy nawet ponad 90 proc. pensji miesięcznie

Polecane wideo

Bezrobotna z powodu wyglądu. Twierdzi, że urodą... odstrasza pracodawców
Bezrobotna z powodu wyglądu. Twierdzi, że urodą... odstrasza pracodawców - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 4.33 / 5
gość (Ocena: 5) 22.11.2020 12:00
tam gdzie religia tam tchorze
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.11.2020 11:57
Aż tak się nie boję, fizycznie czuje się dobrze, mam poprostu dość tej plandemii za długo to trwa i psychika siada powoli. Mam dość siedzenia w domu, drogi od pracy do domu, chce iść do restauracji, na basen, zumbe, jedynie jeszcze zostało po górach pochodzić, mój ogród bo bym dostała na głowę.
odpowiedz
Nutella (Ocena: 1) 19.11.2020 09:24
W moim otoczeniu mało kto się boi więc ten artykuł jest z doopy
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.11.2020 06:29
Polacy wszystkiego die boja
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.11.2020 14:40
jak słucham koronasceptyków to mam wrażenie, że mało osób boi się covida
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie