Młodzi Polacy negatywnie o Kościele. Instytucję dobrze ocenia zaledwie 9 proc. z nich

Kościół w Polsce notuje coraz gorsze oceny.
Młodzi Polacy negatywnie o Kościele. Instytucję dobrze ocenia zaledwie 9 proc. z nich
Fot. iStock
17.11.2020

W ostatnim czasie Polacy często są pytani o to, jak oceniają Kościół katolicki. Ma to oczywiście związek z wydarzeniami minionych tygodni. Zaczęło się od Strajku Kobiet w związku z planami zaostrzenia prawa aborcyjnego i zaangażowania duchownych w tę sferę życia. Z kolei w ostatnich dniach jesteśmy świadkami kolejnych skandali w polskim Kościele na tle pedofilskim. Na jaw wyszło m.in., że przypadki molestowania seksualnego przez księży miał tuszować kardynał Dziwisz, a o sprawie miał wiedzieć sam papież Jan Paweł II. 

Zobacz również: Polacy negatywnie o roli Kościoła w życiu społecznym. Czy staniemy się drugą Irlandią?

Sondaże badające religijność Polaków już od lat pokazują, że zaufanie do tej instytucji spada, a nasi rodacy w coraz większym stopniu odchodzą od Kościoła. Potwierdzają to także najnowsze badania. Kościół katolicki najbardziej negatywnie oceniają młodzi ludzie, wśród których poparcie dla tej organizacji jest drastycznie niskie. 

Młodzi Polacy z bardzo negatywną oceną Kościoła katolickiego

Tak wynika z sondażu IBRiS zleconego przez “Rzeczpospolitą”. Badanie pokazuje, że pozytywny stosunek do Kościoła katolickiego deklaruje 35 proc. ankietowanych. Wśród tej grupy 16 proc. określa go jako “zdecydowanie pozytywny”. 32 proc. badanych ma negatywne zdanie na temat tej instytucji, a 31 proc. określa swój stosunek do Kościoła jako neutralny. W tej ostatniej grupie prawie połowa deklaruje się jako wierzący oraz praktykujący nieregularnie. Z kolei wśród osób, które mają negatywny stosunek do Kościoła aż 66 proc. deklaruje się jako wierzący, ale niepraktykujący. 

Najgorsze zdanie o Kościele katolickim mają najmłodsi Polacy. W grupie badanych w przedziale wiekowym 18-29 lat pozytywną opinię na temat tej instytucji ma zaledwie 9 proc. ankietowanych. 47 proc. z nich ma negatywny stosunek do Kościoła, a 41 proc. określiło go jako neutralny. 

Autorzy badania spytali Polaków także o ocenę kardynała Dziwisza, byłego sekretarza papieża Jana Pawła II. Z ujawnionych niedawno dokumentów wynika, że Dziwisz miał tuszować informacje o molestowaniu seksualnym, których dopuszczali się zarówno polscy, jak i zagraniczni duchowni. Co więcej, o sprawie miał wiedzieć także Jan Paweł II. W świetle najnowszych doniesień na ten temat większość respondentów, bo aż 58 proc. ocenia Dziwisza negatywnie. 22 proc. badanych udzieliło odpowiedzi, że trudno im określić swoją ocenę kardynała, a dla 20 proc. jest to ocena pozytywna. 

A wy co sądzicie o wynikach tego sondażu? Jakie jest wasze zdanie na temat Kościoła w świetle wydarzeń z ostatnich wygodni? 

Zobacz również: Abp Gądecki: Netflix to „promocja homoseksualizmu, hedonizmu i rozwiązłości”

Polecane wideo

Protesty po zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Kobiety wyszły na ulicę
Protesty po zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Kobiety wyszły na ulicę - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 4.43 / 5
gość (Ocena: 5) 18.11.2020 19:23
Co z tego że młodzi Polacy negatywnie oceniają kościół jak to rząd sponsoruje ich z naszych podatków. Póki nic nie zmieni się u świń przy korycie możecie sobie psioczyć. Najlepiej obalić obecny rząd i poszukać taki który oddzieli kościół od polityki. Niech będzie jak u sąsiadów. Niech katolicy utrzymują swój kościół i ukochanych księży. Niby zostałam wychowana w duchu wiary katolickiej ale gdyby trzeba było powołała bym się na nieświadomość przyjmowania sakramentu jakim jest chrzest. Odeszła bym od tej sekty zwanej religią katolicką.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.11.2020 11:28
Byłam w odwiedziny u koleżanki 30lat w szpitalu na wiosnę jak jeszcze można było wejść. Leżała w łóżku, bardzo chora, kroplówki itd.na serce. Wchodzi do sali ksiądz wtem jakby dostała opętania, wstała i prędko klęczy przed tym księdzem i się modli. Wtf?! 😲 Tu leży prawie umierająca a tu ksiądz przyszedł i cudowne uzdrowienie, fałsz i obłuda.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.11.2020 11:23
Chwała Bogu nie jestem katoliczka! U nas pastor może mieć żonę i dzieci, jakoś normalnie to funkcjonuje. Chodzę do kościoła kiedy mam potrzebę a nie bo wypada iść w niedzielę bo co ludzie powiedzą.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 18.11.2020 09:28
Ja mam stosunek negatywny- wierzę w Boga, nie wierzę w Kościół
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.11.2020 22:15
kościół katolicki to organizacja pedalskopedofilska zajmująca się głównie zbieraniem kasy i gwałceniem dzieci. W przeszłości zajmowali się jeszcze torturami i paleniem ludzi. Naprawdę musi być to prymitywny człowiek żeby kosciół wielbił i sponsorował.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie