Premier ogłosił nowe restrykcje dla Polaków. Sprawdź, gdzie już nie wybierzesz się od soboty

Czeka nas kolejny lockdown?
Premier ogłosił nowe restrykcje dla Polaków. Sprawdź, gdzie już nie wybierzesz się od soboty
fot. iStock
04.11.2020
Zuzanna Niedzielska

Premier Mateusz Morawiecki właśnie ogłosił podczas konferencji prasowej kolejne obostrzenia, które czekają Polaków. Po długiej dyskusji rząd postanowił poszerzyć "zasady bezpieczeństwa".

Wszystkie wejdą w życie w sobotę 7 listopada i potrwają przynajmniej do końca miesiąca. Gdzie już nie wybierzemy się w przyszłym tygodniu? 

Zobacz również: Krzysztof Jackowski mówi o „kolorze niebieskim”. Jego wizja to bardzo zły znak

Mateusz Morawiecki: nowe obostrzenia

Podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego podkreślono, że pandemia uderzyła w Polskę z niebywałą siłą.

Politycy namawiają, aby pozostać w domach i ograniczyć kontakty społeczne, ponieważ liczba zachorowań jest rekordowa. Morawiecki twierdzi, że sytuacja jest spowodowana między innymi... ulicznymi protestami obywateli.

Jeżeli dojdzie do wygaszenia protestów społecznych, to tysiące ludzkich istnień może zostać uratowane. I to jest nasza podstawowa odpowiedzialność

- ogłosił premier. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Szanowni Państwo! Pierwszy raz w historii świat zmaga się z tak wielką katastrofą gospodarczą jednocześnie na tylu płaszczyznach. My przeszliśmy relatywnie suchą stopą przez tę burzę. Świadczą o tym wszelkie wskaźniki ekonomiczne, zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Sytuacja epidemiczna, w jakiej znajdujemy się dziś, jest trudna, ale na skutek naszego myślenia strategicznego w miesiącach letnich i podjętych działań Polska została przygotowana na drugą falę epidemii. ️ Co zostało zrobione latem? Dokonaliśmy ogromnych zakupów. W samej tylko Agencji Rezerw Materiałowych znajduje się dzisiaj kilkanaście milionów maseczek FFP2, FFP3, pół miliarda rękawiczek, przyłbice, kombinezony, fartuchy ochronne. Rozwieźliśmy 75 000 termometrów bezdotykowych, 20 mln maseczek do szkół i 10 mln litrów płynów dezynfekcyjnych. Każdego dnia zwiększaliśmy naszą wydolności i wydajność testów na koronawirusa. Dziś możemy wykonać 80 tysięcy testów dziennie. Przygotowaliśmy strategię powiatową - powiatów zielonych, żółtych i czerwonych. Strategia została wdrożona. W sierpniu i wrześniu zadziałała ona w taki sposób, w jaki się spodziewaliśmy. We wrześniu pojawiło się jednak bardzo wiele nowego ruchu i mobilności społecznej. ️ Jak wygląda sytuacja dziś? Mamy wolnych 3 000 respiratorów - potroiliśmy ich liczbę. Każdy szpital, który będzie potrzebował respiratora, dostanie go. Szybciej przyrasta nam liczba łóżek szpitalnych niż osób hospitalizowanych. Wciąż rosną nasze moce testowania na koronawirusa. Stworzyliśmy jeden z pierwszych w Europie ośrodków rehabilitacji pocovidowej w Głuchołazach, który będziemy rozwijać. ️ Jakie są nasze plany na najbliższe tygodnie? Dalsza część ️ na Facebooku @premierrp @ministerstwo_zdrowia @mon_gov_pl @mswia_gov_pl #Morawiecki #MateuszMorawiecki #Polska #zdrowie #Covid19 #koronawirus #walka #solidarność #odpowiedzialność #zgodabuduje #czasnazgode #wspolnieprzeciwwirusowi

Post udostępniony przez Mateusz Morawiecki (@morawieckipl)

Nowe zasady będą dotkliwe dla przedsiębiorców, których sklepy znajdują się na terenie galerii handlowych, oraz najmłodszych uczniów szkół podstawowych. To również kiepska wiadomość dla tych, którzy w najbliższym czasie planowali wybrać się do kina lub na zakupy.

Od soboty 7 listopada zamknięte będą:

  • instytucje świadczące usługi kulturalne: teatry, kina, muzea, galerie,
  • sklepy w galeriach handlowych, z wyjątkiem aptek, drogerii, punktów usługowych i sklepów spożywczych,
  • hotele będą otwarte jedynie dla pracowników w podróżach służbowych.

Ponadto w sklepach o powierzchni poniżej 100 metrów kwadratowych będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 metrów kwadratowych. Fryzjerzy i salony kosmetyczne na razie działają bez zmian. Na temat kościołów nic nie wspomniano. 

Według premiera musimy maksymalnie postarać się teraz o spadek liczby zachorowań, ponieważ w innym wypadku czeka nas już tylko narodowa kwarantanna. To ostatni etap. 

Wciskamy mocno hamulec. Krok za tą granicą jest już tylko całkowity lockdown

- podsumował Morawiecki.

Zobacz również: „Dlaczego kobiety mają rodzić dzieci bez mózgu i bez czaszki?”. Morawiecki odpowiedział

Polecane wideo

Barbie na kwarantannie wreszcie wyglądają jak zwykłe kobiety. Z którą identyfikujesz się najbardziej?
Barbie na kwarantannie wreszcie wyglądają jak zwykłe kobiety. Z którą identyfikujesz się najbardziej? - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 04.11.2020 17:28
Prędzej stara dewotka w moherowym berecie się zarazi w kościele niż ktoś na zakupach w galerii czy siłowni
zobacz odpowiedzi (5)

Polecane dla Ciebie