Polacy powiedzieli, co myślą o ustawie prezydenta w sprawie aborcji. Znamy wyniki sondażu

Jeszcze parę dni temu Andrzej Duda był pewny, że jego projekt popiera większość obywateli.
Polacy powiedzieli, co myślą o ustawie prezydenta w sprawie aborcji. Znamy wyniki sondażu
Fot. Instagram.com (@prezydent_pl/@soy_kasia_)
03.11.2020

W całej Polsce wciąż trwają masowe protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Zgodnie z decyzją sędziów przerwanie ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodne z konstytucją. Jeśli wyrok trybunału wejdzie w życie Polska będzie mieć jedne z najostrzejszych przepisów aborcyjnych nie tylko w Europie, ale także na świecie. 

Zobacz również: 13 pól walki. Strajk Kobiet przedstawia postulaty i powołuje Radę Konsultacyjną 

Oburzenie i sprzeciw społeczny wobec decyzji TK jest tak olbrzymi, że głos w tej sprawie zajął sam prezydent. Andrzej Duda poinformował, że przygotował własny projekt ustawy aborcyjnej. Dopuszcza on terminację ciąży w przypadku wad letalnych płodu, czyli gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka. W oświadczeniu prezydent argumentował, że takie rozwiązanie popiera większość obywateli. 

Teraz obywatele dali do zrozumienia, co myślą na temat propozycji prezydenta w sprawie aborcji. Pokazuje to najnowszy sondaż, z którego wynika, że Andrzej Duda mocno pomylił się pisząc, że jego rozwiązanie zaakceptuje większość Polaków. 

Aborcja w Polsce. Polacy przeciwko ustawie Andrzeja Dudy

Sondaż został przeprowadzony przez United Serveys na zlecenie “Dziennika Gazety Prawnej” oraz radia RMF FM. Wynika z niego, że aż 60,7 proc. ankietowanych opowiada się przeciwko prezydenckiej inicjatywie ws. aborcji. 36,20 proc. badanych "zdecydowanie nie popiera", a 24,50 proc. "raczej nie popiera" rozwiązania zaproponowanego przez Andrzeja Dudę. 

Poparcie dla projektu prezydenta wyraziło łącznie 28,80 proc. ankietowanych. 20,60 proc. stwierdziło, że "raczej popiera" nowelizację przepisów aborcyjnych. 9,20 proc. powiedziało, że "zdecydowanie popiera" nowelizację przepisów. 

Ale to nie wszystko. Sondaż pokazuje, że nawet wyborcy PiS są przeciwko rozwiązaniu, które zaproponował prezydent RP. Poparcie dla tej inicjatywy zadeklarowało 53 proc. ankietowanych. 37 proc. wyborców partii rządzącej opowiedziało się przeciwko prezydenckiemu projektowi ws. aborcji. 

Przypomnijmy, że w swoim oficjalnym oświadczeniu prezydent Andrzej Duda wyraził przekonanie, że proponowane przez niego rozwiązanie popiera większość obywateli. Gdyby jednak prezydent zapoznał się z sondażem IPSOS dla portalu OKO.press przeprowadzonym w marcu 2019 roku dowiedziałby się, że że 53 proc. Polaków, w tym 57 proc. kobiet opowiada się za aborcją na żądanie do 12. tygodnia. 

Zobacz również: Andrzej Duda przygotował ustawę w sprawie aborcji. Chodzi o tzw. wady letalne

Polecane wideo

20 najlepszych haseł z protestów kobiet. Groźby, klątwy oraz czułe życzenia
20 najlepszych haseł z protestów kobiet. Groźby, klątwy oraz czułe życzenia - zdjęcie 1
Komentarze (8)
Ocena: 5 / 5
pol... (Ocena: 5) 05.11.2020 13:20
zostawcie ten kompromis , który był do tej pory , bo lewactwo jest za ochrono zwierząt a dzieci by mordowali .....to jest lewackie chamstwo
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 04.11.2020 11:39
wypier**lć z tym długopisem, kaczką, klerem, Julią Przyłębską, Bosakiem i całą bandą nieudaczników"straży narodowej"
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 04.11.2020 11:05
Prezydent niewypał, marionetka i długopis
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 03.11.2020 14:11
ludzie wreszcie powiedzieli dość. Lepiej późno niż wcale
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie