Andrzej Duda przygotował ustawę w sprawie aborcji. Chodzi o tzw. wady letalne

Prezydent liczy na to, że jego projekt spotka się z poparciem społecznym i zakończy trwający spór.
Andrzej Duda przygotował ustawę w sprawie aborcji. Chodzi o tzw. wady letalne
Fot. Facebook.com (www.facebook.com/andrzejduda)
30.10.2020

W dniu zapowiadanego masowego protestu przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, który odbędzie się w Warszawie, prezydent Andrzej Duda nieoczekiwanie wystosował oficjalne oświadczenie. Prezydent skorzystał ze swojej mocy ustawodawczej i przygotował własny projekt dotyczący prawa aborcyjnego. 

Zobacz również: Dziś „Marsz na Warszawę” Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Co wydarzy się w stolicy?

Prezydent Andrzej Duda wyjaśnił, że osobiście opowiada się przeciwko każdej aborcji, w tym tzw. aborcji eugenicznej. Wiele osób używa tego pojęcia zamiennie z pojęciem terminacji ciąży z przyczyn embriopatologicznych, jednak eksperci stawiają sprawę jasno – nie są to pojęcia tożsame. 

Terminacja ciąży w przypadku stwierdzenia nieuleczalnych wad płodu nie ma nic wspólnego z eugeniką. Eugenika to praktyka mająca na celu ulepszenie istniejących gatunków poprzez stwarzanie warunków ułatwiających reprodukcję jednostkom “wartościowym genetycznie” i powstrzymaniem mniej “wartościowych” od rozrodu 

- tłumaczyła w "Polityce" dr Natalia Jakacka z akcji Lekarze Kobietom. Z kolei prof. Romuald Dębski mówił, że "sformułowanie ‘aborcja eugeniczna’ ma pełnić funkcję odstraszającą i piętnującą wobec kobiet i lekarzy". 

Strajk Kobiet. Andrzej Duda przygotował ustawę ws. aborcji. Chodzi o wady letalne

Andrzej Duda poinformował, że złoży do Sejmu projekt zakładający wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka. 

Rozumiem kobiety i ich obawy wynikające z tej sytuacji. W ostatnich dniach z wieloma z nich na ten temat rozmawiałem, a także z licznymi ekspertami, lekarzami i prawnikami. Po przeprowadzeniu tych konsultacji zdecydowałem się na złożenie do Sejmu RP projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Uwzględniając wskazania Trybunału, projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne 

- czytamy w oświadczeniu prezydenta RP. 

Po uchwaleniu tej ustawy w polskim prawie nadal będą występować trzy przesłanki legalnego usunięcia ciąży: z powodu zagrożenia życia i zdrowia matki, z powodu gwałtu lub kazirodztwa oraz z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, które prowadzi do śmierci dziecka. Oddaje to istotę tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 roku i jest zgodne z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego. Liczę na szeroki konsensus polityczny w tej sprawie, zwłaszcza że poparcie dla podobnego rozwiązania prawnego deklarowali publicznie przedstawiciele różnych partii politycznych – zarówno ze Zjednoczonej Prawicy, jaki i opozycji. Takie rozwiązanie popiera też większość Polaków. 

Jednak sondaże pokazują coś innego. Z badania IPSOS dla portalu OKO.press przeprowadzonego w marcu 2019 roku wynika, że 53 proc. Polaków, w tym 57 proc. kobiet opowiada się za aborcją na żądanie do 12. tygodnia. 

Pełną treść oświadczenia prezydenta Andrzeja Dudy przeczytacie tutaj. 

Co sądzicie o projekcie przygotowanym przez prezydenta RP w sprawie aborcji? 

Zobacz również: Wybierasz się na demonstrację? Oto wszystko, co musisz wiedzieć, żeby zadbać o swoje bezpieczeństwo

SONDA
Czy aborcja powinna być możliwa na żądanie do 12. tygodnia ciąży?
Czy aborcja powinna być możliwa na żądanie do 12. tygodnia ciąży?

Polecane wideo

Protesty po zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Kobiety wyszły na ulicę
Protesty po zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Kobiety wyszły na ulicę - zdjęcie 1
Komentarze (18)
Ocena: 4.33 / 5
babcia (Ocena: 1) 03.11.2020 13:53
"że płód jest upośledzony"? One to już przed wiedzą! hahaha
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.10.2020 13:23
Czemu kobieta sama za siebie nie może zdecydować tylko jakieś pseudokatolickie towarzystwo "elyt" polskich? Co jak już na poziomie ciąży będzie wiadomo że płód jest upośledzony na tyle, że samodzielnie nie mogło by funkcjonować.
odpowiedz
Elsa (Ocena: 5) 31.10.2020 13:21
kobiety obalą tą władze.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 1) 31.10.2020 11:49
Tak, jasne :D pierwsze słyszę że ustawa może wpłynąć na konstytucję :D :D on się podaje za prawnika? śmiechu warte
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.10.2020 09:55
zabieraj pan juz swoj dlugopis, tutaj nie ma dla ciebie miejsca
odpowiedz

Polecane dla Ciebie