Dziś „Marsz na Warszawę” Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Co wydarzy się w stolicy?

Do Warszawy mają zjechać demonstranci z całego kraju.
Dziś „Marsz na Warszawę” Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Co wydarzy się w stolicy?
Fot. Instagram.com (@lelum1986/@juliamirny)
30.10.2020

Minął już tydzień od pierwszych protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Pierwsza demonstracja odbyła się spontanicznie i miała miejsce wieczorem w czwartek 22 października 2020 roku, czyli parę godzin po ogłoszeniu decyzji sędziów. Od tego momentu protesty rosły w siłę i zaczęły rozprzestrzeniać się na całą Polskę, a także poza jej granice. 

Zobacz również: Szwedki ruszają Polkom z pomocą. Walczą o bezpłatną aborcję dla naszych rodaczek

Mimo demonstracji i sprzeciwu społecznego orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ma zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw, a media podają, że ma to nastąpić najpóźniej 2 listopada 2020 roku. Jeśli tak się stanie, aborcja w Polsce stanie się praktycznie całkowicie nielegalna.  

W związku z tymi planami Ogólnopolski Strajk Kobiet organizuje kolejne demonstracje. Do tej pory protesty odbywały się w różnych miastach Polski, a uczestniczyło w nich od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy kobiet. Teraz organizacja wzywa wszystkich, którzy sprzeciwiają się zaostrzeniu prawa aborcyjnego do wzięcia udziału w wielkiej manifestacji w Warszawie. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez BW Pictures (@beata_wenclawek)

Strajk Kobiet. Dziś „Marsz na Warszawę”. Planowane wydarzenia 

Ogólnopolski Strajk Kobiet na swoim fanpage’u na Facebooku utworzył wydarzenie o nazwie “Na Warszawę!”. Organizacja zachęca wszystkich zainteresowanych, aby w piątek 30 października 2020 udali się do stolicy i dołączyli do jednej, masowej demonstracji. 

Dałyśmy ultimatum: macie czas do środy. Tymczasem straszy się nas prokuraturą, obwinia za pandemię, która zaczęła się w marcu, Kaczyński szczuje na nas media, wysyła na nas policję, a niedługo być może wojsko. 

Czas minął, dlatego jutro z całej Polski zjeżdżamy się do Warszawy, aby jeszcze głośniej wybrzmiało nasze #wy... 

Dałyśmy ultimatum: macie czas do środy. Tymczasem straszy się nas prokuraturą, obwinia za pandemię, która zaczęła się w...

Opublikowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet Czwartek, 29 października 2020

W opisie wydarzenia na Facebooku czytamy też, w jakich miejscach rozpocznie się demonstracja, a także znajdziemy garść informacji na temat tego, jak przygotować się do protestu oraz jak zachować bezpieczeństwo. 

Spotykamy się o godzinie 17:00 w trzech miejscach: wyruszamy z Placu Zamkowego, Placu Zawiszy i spod KPRM (al. Ujazdowskie). 

Protestując pamiętaj: 

- maseczki na naszych wydarzeniach są obligatoryjne 

- w miarę możliwości dbaj o dystans, pamiętaj o dezynfekcji rąk 

- bądź uważna i uważny: zadbaj o bezpieczeństwo osób wokół siebie, sprawdź czy czegoś nie potrzebują. Nie wracaj sama/sam, ale w grupie min 5, a najlepiej 10 osób. 

- zwróć uwagę na zachowania, które wydają Ci się niebezpieczne: nadużywanie alkoholu i używek, używanie materiałów pirotechnicznych, reaguj - zgłoś się do nas. 

Organizatorki zaapelowały do osób, które chcą wziąć udział w manifestacji o to, aby ta przebiegła w spokojnej i pokojowej atmosferze. 

Nie zdemolujmy jutro Warszawy 

- mówiła Klementyna Suchanow z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @__asia_r__

Jednocześnie organizacja już zapowiada kolejne wydarzenia. W poniedziałek 2 listopada 2020 roku mają odbyć się kolejne blokady miast (będzie to powtórka z poprzedniego poniedziałku), a na środę zapowiadane jest utworzenie tzw. łańcucha solidarności. Polega on na tym, że protestujący mają odwiedzić mniejsze miejscowości, aby wesprzeć osoby w nich manifestujące. 

Weźmiecie udział w którymś z tych wydarzeń? 

Zobacz również: Nie chcesz wychodzić na ulicę w czasie pandemii? Możesz inaczej wesprzeć Ogólnopolski Strajk Kobiet

Polecane wideo

10 bardzo trafnych obrazków o obecnej sytuacji kobiet w Polsce
10 bardzo trafnych obrazków o obecnej sytuacji kobiet w Polsce - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Daddy (Ocena: 5) 30.10.2020 15:04
Daddy or dating? Codzienna dawka zabawy na instagramie!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie