Szwedki ruszają Polkom z pomocą. Walczą o bezpłatną aborcję dla naszych rodaczek

„Nadeszła nasza kolej, by pomóc Polkom odzyskać władzę nad własnym ciałem”.
Szwedki ruszają Polkom z pomocą. Walczą o bezpłatną aborcję dla naszych rodaczek
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/strajkkobietstockholm)
29.10.2020

Masowe protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego trwają już od tygodnia. Wszystko zaczęło się od wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że terminacja ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracanego upośledzenia płodu jest niezgodna z konstytucją. Od tamtej pory każdego dnia na ulice polskich miast wychodzą dziesiątki tysięcy ludzi i wyrażają swój sprzeciw wobec praktycznie całkowitego zakazu aborcji. 

Zobacz również: Wybierasz się na demonstrację? Oto wszystko, co musisz wiedzieć, żeby zadbać o swoje bezpieczeństwo

Na sytuację w Polsce reaguje także zagranica. W wielu miastach Europy i świata zbierają się demonstranci, którzy okazują solidarność z Polkami oraz protestują przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Jednocześnie próbują organizować także realną pomoc. Tak jak Szwedki, które walczą o to, aby Polki mogły mieć przeprowadzony bezpłatny zabieg usunięcia ciąży w ich kraju. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Cornelia Mik (@corneliamik)

Strajk Kobiet. Szwedki chcą darmowych aborcji dla Polek w Szwecji 

Jak donosi szwedzki dziennik “Expressen” ruszyła specjalna petycja, której celem jest organizacja darmowych zabiegów przerywania ciąży dla przyjeżdżających do Szwecji Polek. To wyraz solidarności z obywatelkami naszego kraju, które nie zgadzają się z decyzją Trybunału Konstytucyjnego, a także forma odwdzięczenia się za pomoc okazywaną Szwedkom przez Polskę w latach 60. 

W ostatnich tygodniach mogliśmy śledzić przerażający rozwój sytuacji w Polsce, to, jak rządzący po raz kolejny próbują ograniczyć prawo do aborcji. W Polsce jest ono już i tak poważnie ograniczone. Kobiety mogą dokonać aborcji tylko wtedy, gdy zaszły w ciążę w wyniku gwałtu lub kazirodztwa, a także jeśli ciąża zagraża życiu i zdrowiu kobiety lub gdy płód jest poważnie uszkodzony 

- mówiła na łamach “Expressen” Cissi Wallin, szwedzka aktorka i osobowość telewizyjna. 

W latach 60. Szwedki wyjeżdżały na aborcję do Polski. Teraz, kilkadziesiąt lat później, nadeszła nasza kolej, by pomóc Polkom odzyskać władzę nad własnym ciałem 

- dodała aktorka. Wyjaśniała też rodaczkom, że aborcja w Polsce jest często niemożliwa do wykonania nawet gdy wskazują na to legalne przesłanki.  

To samo dotyczy także tzw. pigułek dzień po, które są dostępne tylko na receptę, drogie i w praktyce niełatwe do zdobycia. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Strajk kobiet Stockholm (@strajkkobietstockholm)

Cissi Wallin zaapelowała do Szwedek, aby składały swoje podpisy pod petycją. 

Nie możemy po prostu stać i patrzeć, kiedy jeden z krajów Unii Europejskiej rażąco narusza prawa człowieka. Żądamy, aby polski rząd wprowadził bezpłatną aborcję i zniósł wymóg przepisywania tabletek dzień po, tak jak to ma miejsce w Szwecji. 

Autorki petycji wystosowały także apel do szwedzkiej minister spraw zagranicznych Ann Linde oraz do minister ds. równości płci, Asy LindhagenDomagają się, aby otwarcie potępiły one polskie przepisy aborcyjne oraz te dotyczące dostępności do antykoncepcji. 

Co sądzicie o takiej inicjatywie Szwedek? 

Zobacz również: „Apostazja” i „jak wystąpić z Kościoła?”. Polacy masowo pytają o to Google'a

Polecane wideo

Protesty po zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Kobiety wyszły na ulicę
Protesty po zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Kobiety wyszły na ulicę - zdjęcie 1
Komentarze (16)
Ocena: 4.69 / 5
gość (Ocena: 5) 03.11.2020 21:03
Zdrowi ludzie rodzą zdrowe dzieci, chore chorzy, taka prawda!
odpowiedz
babcia (Ocena: 5) 03.11.2020 20:56
Nie potrafią się zbezpieczyć? Naprawdę takie głupie? Chyba że pijane i nawet nie wiedzą zkim to robią.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 03.11.2020 10:18
Bardzo dobra wiadomość, kobiety łączmy się, bo nasze prawa są zagrożone. Każdy cywilizowany kraj ma swobodny dostęp do aborcji, tylko nie Polsza. Oby to odwróciło się tak jak w ultra katolickiej Irlandii gdzie z całkowitego zakazu aborcji przeszli do legalnej aborcji na życzenie. Młode pokolenie już jest inne i nie da sobie wbić do głowy katolickich bzdur że zygota to już dziecko. Jak widzę strajkującą młodzież to jestem pełna wiary, że kobiety odzyskają swoją godność i prawo do legalnego przerywania ciąży, mężczyźni nie mogą nam tego zakazać, tylko my możemy decydować czy coś się będzie w naszym ciele rozwijało i czerpało z naszych zasobów.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.10.2020 18:31
Super. 😁
odpowiedz
ksew (Ocena: 1) 29.10.2020 18:22
Barbarzyństwo, głupota, brak poszanowania ludzkiego życia (dziecka!), cynizm. Do czego to doszło? Czy kobieta nie ma rozumu? Czy nie potrafi panować nad swoimi czynami? Zabawa, bezmyślność i brak odpowiedzialności za własne kroki - oto co się marzy ludziom. Rodzicielstwo to poważna sprawa, to nie jest idiotyczna zabawa w klubie, to nie są pogaduchy z psiapsiółkami, zakupy w markecie. Do tego trzeba dorosnąć, nabyć wiedzę i mieć w sobie empatię. Słuchając postulatów przeplatanych chamskimi wyzwiskami można dojść do wniosku, że protestujący mają tyle rozumku co miś Puchatek. Nie wiedzą, że upojna noc może skończyć się ciążą? Stąd wołanie wolny dostęp do pigułki po - ojej, jaka ja roztargniona, ojej, jaka ja głupiutka… Nie wiedzą, że decydując się na ciążę, mogą być komplikacje, ból, zagrożenie życia własnego lub dziecka, trudne wybory, musi podnieść się poziom jej/jego odpowiedzialności, trzeba dorosnąć do macierzyństwa, a i dziecko po urodzeniu wcale nie zawsze będzie aniołkiem. Zamiast skandować puste i idiotyczne hasła - kilka miesięcy wcześniej - o równouprawnieniu dla 145 nowych płci, żądaniu dostępu do szkół z taką ideologią MOŻE CZAS WRESZCIE PROWADZIĆ WŁAŚCIWĄ EDUKACJĘ PRZYSZŁYCH MAM I TATUSIÓW, począwszy od prostych spraw - że współżycie może prowadzić do poczęcia i jeśli nie jesteś na to gotowa/y do po prostu nie współżyj, a jeśli zdecydowałaś/eś się na poczęcie dziecka to trwaj w tym a nie mów - ojej, już nie chcę, myślałam/em że będzie tylko przyjemnie. Ludzie, bierzcie odpowiedzialność za swoje czyny! Pokolenie które dziś woła o aborcję - bo dziecko, nie rokuje, bo mam inne sprawy do załatwienia, bo to ciężar, bo ono chore, bo nie ma rączki, bo niewidome, bo brzydkie, bo rude, bo nie takie JAKIE CHCIAŁAM (a co to sklep?!) - to właśnie to pokolenie będzie zabijane przez kolejne, które przyjdzie i zażąda eutanazji nieprzydatnych staruchów - bo nie rokuje, bo jest ciężarem, bo trzeba się opiekować, bo mi przeszkadza w zabawie, bo to kosztuje, bo nie mam czasu. Na marginesie - czy żyjących (bo przez niedopatrzenie nie zabitych przed urodzeniem, albo w trakcie życia doświadczonych) ludzi kalekich - niewidomych, niemych, głuchych, bez kończyn, chorych umysłowo, zdeformowanych po wypadku, poparzonych, TEŻ NALEŻY ZABIĆ JAK TE DZIECI KTÓRE MAJĄ TAKIE "USTERKI" PRZED URODZENIEM?! Barbarzyństwo! Wieczna zabawa i szukanie nowych doznań i ekscytacji.
zobacz odpowiedzi (8)

Polecane dla Ciebie