Ustawa zakładająca, że robienie zakupów będzie możliwe tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, weszła w życie na początku 2018 roku. Wraz z epidemią koronawirusa zaczęło też pojawiać się coraz więcej obostrzeń. Ten temat wzbudził wiele kontrowersji, ponieważ dla większości Polaków weekend to jedyny czas, kiedy w spokoju mogą zrobić zakupy.
Zobacz również: Ponad połowa Polaków chce powrotu niedziel handlowych. Czy zakaz zostanie zniesiony?
Wydaje się, że dziś jeszcze nie ma takiej potrzeby, żebyśmy przywracali niedziele handlowe. Obserwujemy gospodarkę, zobaczmy co się wydarzy po miesiącu odmrożenia
- mówiła w maju b.r. wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, jak podawał Business Insider. Czy coś zmieni się w tej kwestii? Do sejmu trafił nowy projekt.
O zniesieniu tego zakazu apelowali w ostatnim czasie pracodawcy, którzy skierowali do Rady Dialogu Społecznego projekt ustawy. Zaproponowali, aby w stanie zagrożenia epidemicznego i 90 dni po jego zakończeniu sklepy były otwarte również w niedzielę. Głównym argumentem składających było bezpieczeństwo i zdrowie Polaków, którzy zakupy mogliby rozłożyć na jeden dodatkowy dzień.
PILNE ❗️
— Senat RP ?? (@PolskiSenat) October 27, 2020
Senat skierował do Sejmu projekt ustawy znoszący zakaz handlu w niedzielę w stanie epidemii oraz w okresie 90 dni po jego zakończeniu. Osoba pracująca w niedzielę będzie miała wolne przez co najmniej 2 niedziele w ciągu 4 tygodni.
?ZA:45
?PRZECIW:43
⚪️WSTRZYMAŁO SIĘ:0
Zaznaczyli przy tym, że pracownicy będą mieli zagwarantowane dwie wolne niedziele w miesiącu.
Z racji trwania pandemii sklepy już mogą więcej. W ramach pierwszego pakietu ustaw antykryzysowych, obowiązujących od dnia 31 marca, sklepy objęte zakazem handlu w niedzielę otrzymały możliwość przyjmowania towaru, rozładowywania go oraz wykładania na sklepowe półki.
Za wspomnianą uchwałą opowiedziało się 45 senatorów, natomiast 43 było przeciwko. Żaden nie wstrzymał się od głosu.
Zobacz również: 9 sztuczek sieci sklepów Zara. To dlatego tak pragniesz ich ubrań