Aborcja z przyczyn embriopatologicznych wciąż jest legalna. Ale szpitale już odsyłają pacjentki z kwitkiem

„To są działania absolutnie bezprawne” - komentują eksperci.
Aborcja z przyczyn embriopatologicznych wciąż jest legalna. Ale szpitale już odsyłają pacjentki z kwitkiem
Fot. iStock
28.10.2020

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodna z konstytucją. Jeśli ta poprawka wejdzie w życie będzie to oznaczać, że Polki będą musiały rodzić dzieci z nieuleczalnymi wadami, z których wiele umrze wkrótce po narodzinach. Tym samym Polska znajdzie się w gronie krajów o najbardziej restrykcyjnym prawie aborcyjnym nie tylko w Europie, ale i na całym świecie.  

Zobacz również: Rusza drugi tydzień protestów po zaostrzeniu prawa aborcyjnego. „To jest wojna”

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie oznacza jednak automatycznej zmiany prawa. Na chwilę obecną aborcja z przyczyn embriopatologicznych w Polsce wciąż jest legalna. Mimo to pojawiają się już pierwsze doniesienia o tym, że szpitale odwołują zaplanowane wcześniej zabiegi terminacji ciąży. 

Zakaz aborcji. Szpital Bielański już odmawia zabiegów terminacji ciąży

O sprawie pisze m.in. portal tokfm.pl. Jedną z pierwszych placówek w Polsce, która podjęła decyzję o zaprzestaniu wykonywania zabiegów usunięcia ciąży w sytuacji, gdy badania prenatalne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest Szpital Bielański w WarszawieKierownik oddziału ginekologii i położnictwa otrzymał w tej sprawie pismo od dyrekcji placówki. 

Zwracam się do Pana Profesora o niewykonywanie w ramach działalności leczniczej i terapeutycznej w Klinice Ginekologii i Położnictwa aborcji w przypadku ciężkich wad płodu. (...) Należy niezwłocznie przystąpić do respektowania ogłoszonego wyroku ze względu na możliwą kolizję wykonywanych zabiegów z prawem, które w każdej chwili może zacząć obowiązywać z mocą od początku dnia, powodując nieodwracalne skutki i narażenie szpitala na odpowiedzialność z tego tytułu 

- czytamy w dokumencie, którego treść publikuje portal tokfm.pl.  

Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego komentował tę sprawę w rozmowie z serwisem tvn24.pl. 

Słyszę, że szpitale odmawiają i wypisują pacjentki, które już były pozytywnie wskazane do zabiegu. To są działania absolutnie bezprawne. 

Z kolei portal wyborcza.pl przytacza wypowiedź Krystyny Kacpury, dyrektorki Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, która opowiada o tym, że pacjentki już teraz są odsyłane ze szpitali z kwitkiem. 

Mają wyniki badań prenatalnych w ręku, ale szpitale nie chcą im nawet otworzyć drzwi. Błagają: "Niech pani coś zrobi". 

Kacpura powiedziała, że takie telefony otrzymała już m.in. z Suwałk, Oleśnicy, Kielc i Warszawy.  

Do sprawy odniósł się także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Włodarz miasta nie zgadza się z odmawianiem pacjentkom prawa do aborcji z przyczyn embriopatologicznych. 

W tych ciężkich chwilach chcę przekazać ważną informację: w każdym z miejskich szpitali posiadających oddziały ginekologiczno-położnicze kobiety mogą skorzystać z porady lekarza bez klauzuli sumienia. Poprosiłem już o opinię miejskie Biuro Prawne oraz prawników Biura Polityki Zdrowotnej, jakie mamy pole ruchu po publikacji wyroku TK. (...) Samorząd musi działać na podstawie i w granicach przepisów prawa. Dopóki będziemy mogli, warszawskie szpitale będą pomagać warszawiankom, wszystkim Polkom, które się do nich zgłoszą 

- napisał Rafał Trzaskowski na Facebooku. 

Emocje nie gasną. W całym kraju trwają protesty przeciwko obrzydliwej decyzji „Trybunału Konstytucyjnego”, który na...

Opublikowany przez Rafała Trzaskowskiego Niedziela, 25 października 2020

Zobacz również: Wybierasz się na demonstrację? Oto wszystko, co musisz wiedzieć, żeby zadbać o swoje bezpieczeństwo

Polecane wideo

Protesty po zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Kobiety wyszły na ulicę
Protesty po zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Kobiety wyszły na ulicę - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 28.10.2020 17:54
Na stronie Trybunału Konstytucyjnego ukazał się już wyrok w sprawie „Planowania rodziny, ochrony płodu ludzkiego i warunków dopuszczalności przerywania ciąży” - jest on bardzo łatwy do znalezienia dla każdego chętnego, ale pozwolę sobie go orzeczenie zacytować: „o r z e k a: Art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz. U. Nr 17, poz. 78, z 1995 r. Nr 66, poz. 334, z 1996 r. Nr 139, poz. 646, z 1997 r. Nr 141, poz. 943 i Nr 157, poz. 1040, z 1999 r. Nr 5, poz. 32 oraz z 2001 r. Nr 154, poz. 1792) jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.” Pozwolę sobie również zacytować art. 30 (ponieważ to on jest według mnie kluczowy, ale pozostałe art. również można łatwo znaleźć) Konstytucji RP, który uznane zostały za niezgody z tym co mieliśmy wypracowanego do tej pory: „Art. 30.Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.” Słowo klucz to „przyrodzona” czyli nabyta w chwili narodzin, a nie poczęcia. A co za tym idzie nie może dotyczyć dzieci/płodów (czy jak tam kto woli) nienarodzonych. TK powinno pomyśleć nad zmianą sędziów, bo Ci poza pewną dwójką chyba nie bardzo potrafią czytać ze zrozumieniem albo nawet nie znają treści Konstytucji na którą się powołują.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.10.2020 15:59
to jest jakiś koszmar :(
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.10.2020 14:30
https://youtu.be/SHV9Voruf_Y
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.10.2020 07:09
Kościół zawsze dążył do produkcji ludzi bez mózgu, takimi owieczkami można łatwo sterować
odpowiedz

Polecane dla Ciebie