#SayStop będzie walczyć z molestowaniem kobiet w wojsku i policji. To pierwsza taka fundacja w Polsce

„Jesteśmy silne, zdeterminowane i przygotowane, ponieważ same stoczyłyśmy nierówną walkę z systemem” - mówią założycielki.
#SayStop będzie walczyć z molestowaniem kobiet w wojsku i policji. To pierwsza taka fundacja w Polsce
fot. Unsplash, Facebook (@FundacjaSayStop)
26.10.2020
Zuzanna Niedzielska

Przez lata służyły w służbach mundurowych. Są silne, zdeterminowane, ambitne, a przy tym wrażliwe i empatyczne. Założycielki fundacji #SayStop dobrze wiedzą, czego chcą. Zebrały się, aby zrealizować wspólny cel: pomagać kobietom i walczyć z molestowaniem i mobbingiem, którego same doświadczyły. To pierwsza tego typu organizacja w Polsce.

Zobacz również: Ada z „Love Island” musiała odejść z programu. Złamała etos służby wojskowej

Pierwsza fundacja dla kobiet w mundurach

#SayStop jest pierwszą fundacją w Polsce, która będzie pomagała kobietom pracującym w wojsku i policji. Jej założycielki, Katarzyna Kozłowska, była operatorka GROM-u, gdzie pracowała 18 lat, i Joanna Jałocha, była oficer Żandarmerii Wojskowej i policjantka, są zdania, że mobbing dotyka większości kobiet w armii, czego doświadczyły na własnej skórze.

One były z tym problemem zupełnie same. 

Jesteśmy byłymi żołnierkami i policjantkami. Chcemy jeszcze raz zawalczyć w słusznej i ważnej sprawie, tym razem o kobiety i ich pozycję w służbach mundurowych. Jesteśmy silne, zdeterminowane i przygotowane, ponieważ same stoczyłyśmy nierówną walkę z systemem. Doświadczyłyśmy jako żołnierze-kobiety niewłaściwych zachowań ze strony przełożonych i nie otrzymałyśmy żadnej systemowej pomocy. Hej, kobiety w mundurach! Tę wojnę WYGRAMY razem! 💪

- apelują na stronie organizacji.

Dziewczyny chcą wspierać nie tylko policjantki i koleżanki ze służb wojskowych, ale też sportsmenki. Nadchodzi koniec dyskryminacji i złych praktyk w miejscu naszej pracy?

fot. Facebook @FundacjaSayStop

#SayStop: koniec seksizmu w służbach mundurowych

Aby ofiary tego typu nadużyć nie czuły się osamotnione, Katarzyna i Joanna zapewnią im wsparcie i odpowiednią opiekę. To problem na ogromną skalę, niestety wciąż zamiatany pod dywan.

Problemu podobno nie ma. Skąd więc te maile, które docierają do nas od kilku godzin? O sprawie trzeba MÓWIĆ! Więc mówimy. (...) Wystarczy prześledzić, jak zakończyły się sprawy zgłoszone przeze mnie i inne osoby z żandarmerii, by skutecznie odstraszyć innych od ich oficjalnego zgłaszania. Dodatkowo brak statystyk, utrzymywanie tego w tajemnicy buduje przeświadczenie, że jeżeli kogoś to spotyka, to jest się z tym samą. Wojsko wychodzi z założenia, że jak nie ma statystyk, to nie ma problemu. W instytucjach mundurowych nie ma procedur postępowania z kobietą– funkcjonariuszem, żołnierzem, która taki problem zgłasza

- tłumaczy Joanna Jałocha w wywiadzie dla Onet.pl.

Według nich kobiety naprawdę potrzebują tej pomocy, aby czuć się bezpiecznie. Założycielki mają wielką nadzieję, że dzięki temu przełamią stereotypy i rola kobiet w społeczeństwie ulegnie zmianie

Kobiety w mundurach to są prawdziwe twardzielki, ale nie pomaga nam przewaga liczebna i ranga zwierzchników w służbach

- podsumowała Prezes Fundacji #SayStop, Katarzyna Kozłowska, w wywiadzie dla

Polska Mówi.

Każda kobieta może zgłosić swój problem za pośrednictwem formularza na stronie fundacji.

Zobacz również: „Jesteś pewna, że ci się nie podobało?”. Kobiety wyznały, jakie słowa usłyszały po gwałcie

Polecane wideo

Protesty po zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Kobiety wyszły na ulicę
Protesty po zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Kobiety wyszły na ulicę - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie