Wybierasz się na demonstrację? Oto wszystko, co musisz wiedzieć, żeby zadbać o swoje bezpieczeństwo

Poznaj też swoje prawa w przypadku interwencji policji.
Wybierasz się na demonstrację? Oto wszystko, co musisz wiedzieć, żeby zadbać o swoje bezpieczeństwo
Fot. Instagram.com (@ethnicallyambiguoushummus/@warsawholic)
26.10.2020

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji z przyczyn embriopatologicznych na polskie i zagraniczne ulice wyszły setki tysięcy ludziW weekend demonstranci protestowali przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego także w kościołach. W wielu miejscach doszło do starć z kontrmanifestantami, a także z policją. Mimo to Ogólnopolski Strajk Kobiet nie zaprzestaje swoich działań i już zapowiada kolejne formy protestu. 

Zobacz również: Rusza drugi tydzień protestów po zaostrzeniu prawa aborcyjnego. „To jest wojna”

Podczas niektórych demonstracji zrobiło się niebezpiecznie. Policja użyła wobec protestujących gazu pieprzowego, doszło też do brutalnych zatrzymań, wystawiono również wiele mandatów. Wiele osób bierze udział w tego typu manifestacjach po raz pierwszy w życiu. Wybierając się na protesty najważniejsze jest to, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innychNiezbędna jest także znajomość swoich praw. O czym koniecznie musisz wiedzieć jeśli planujesz wziąć udział w akcjach organizowanych przez Ogólnopolski Strajk Kobiet? 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Kamila. (@naczelna_bezpieczenstwa)

Strajk Kobiet. Jak przygotować się do demonstracji?

O czym pamiętać przed protestem?

Organizatorzy protestów podkreślają zwłaszcza jedno – na manifestację nigdy nie należy wybierać się w pojedynkęJest to ważne zwłaszcza w przypadku ewentualnego zatrzymania. Idąc na protest w grupie znajomych zawsze masz świadków, którzy mogą zrelacjonować, co się stało. Jeśli jednak zdecydujesz się pójść na demonstrację sama poinformuj o tym kogoś ze swoich bliskich. Możecie np. umówić się, że będziesz co jakiś czas dawać znać, że jesteś bezpieczna. Możesz też udostępniać bliskim swoją lokalizację w aplikacji Google Maps. 

Możecie też ustalić, że w przypadku utraty kontaktu i milczenia z twojej strony np. przez dłużej niż godzinę twoi bliscy zadzwonią do centrali prawniczej i powiadomią o tym, że prawdopodobnie zostałaś zatrzymana. 

Numer centrali prawniczej to 722 196 139. Warto mieć go zapisanego nie tylko w telefonie, ale także flamastrem na przedramieniu. Centrala prawnicza zbiera dane o zatrzymanych, odnajduje ich oraz przydziela im pomoc prawną. 

Koniecznie naładuj telefon oraz powerbanki, które będziesz mieć przy sobie. Zaopatrz się także w wodę, przekąski, chusteczki higieniczne i antybakteryjne, a najlepiej także chusteczki dekontaminacyjne - te ostatnie na wypadek użycia przez policję gazu pieprzowego. Organizatorzy radzą też mieć ze sobą sól fizjologiczną oraz mleko, ponieważ te środki również łagodzą podrażnienia wywołane gazem pieprzowym. Jeżeli na co dzień nosisz soczewki kontaktowe, na czas protestu zastąp je okularami. 

Co lepiej zostawić w domu? Zgodnie z Ustawą o zgromadzeniach niedozwolona jest broń, materiały wybuchowe oraz pirotechniczne, a także niebezpieczne narzędzia. To samo dotyczy substancji nielegalnych. Nie warto też wybierać się na demonstrację z czworonogiem, ponieważ wiele zwierząt boi się tłumu i hałasu. Nigdy nie jesteś w stanie przewidzieć, jak zachowa się twoje zwierzę. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Filip Błażejowski (@filipblazejowski)

O czym pamiętać podczas protestu? 

Pamiętaj o tym, aby przez cały czas zasłaniać nos i usta oraz postaraj się zachować dystans. To ważne nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także aby uniknąć kary od sanepidu, o którą może wnioskować policja. 

Podczas demonstracji tysiące osób relacjonuje wydarzenia w mediach społecznościowych, zamieszczając tam zdjęcia i filmiki. Czy to dobry pomysł? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Na pewno nie należy publikować w social mediach wizerunków osób, które nie wyraziły na to zgody.  

A co z nagrywaniem czynności służbowych wykonywanych przez policję? W tej sprawie brakuje jednoznacznych przepisów. Należy też odróżnić nagrywanie czynności oraz rozpowszechnianie takich nagrań. Filmowanie działań funkcjonariuszy może posłużyć jako dowód przeciwko nim w przypadku nadużyć. Należy jednak zastanowić się czy nagranie nie obciąży innych uczestników protestu. Jeśli chodzi o rozpowszechnianie wizerunku to każda osoba, która może zostać rozpoznana na udostępnionym przez ciebie nagraniu może wytoczyć ci sprawę cywilną o naruszenie dóbr osobistych. 

Strajk Kobiet. Jak zachować się w przypadku zatrzymania przez policję?

Czy przyjmować mandat od policji? 

Podczas interwencji funkcjonariusz ma obowiązek przedstawić się, podać informację o jej przyczynach oraz podstawę prawną. Nie masz obowiązku przyjmowania mandatu. Prawnicy radzą, aby go nie przyjmować. 

Niech ta sprawa zostanie rozstrzygnięta w sądzie, ponieważ są bardzo poważne wątpliwości, czy ten zakaz zgromadzeń spontanicznych, z którym mamy do czynienia, jest w ogóle zgodny z konstytucją 

- komentowała dla portalu tokfm.pl mec. Sylwia Gregorczyk-Abram z inicjatywy Wolne Sądy. 

Jeżeli odmówisz przyjęcia mandatu policja skieruje do sądu wniosek o ukaranie.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Kacper Michowski (@kacpermi)

Jak zachować się w przypadku zatrzymania? 

Przede wszystkim postaraj się zachować spokój i nie wdawaj się w dyskusję z policją. Pamiętaj, że wszystko co mówisz może zostać wykorzystane przeciwko tobie. Również podczas zatrzymania funkcjonariusz ma obowiązek przedstawić się, podać informację o przyczynach zatrzymania oraz podstawę prawną interwencji. Przepisy te nie obowiązują jednak oddziałów prewencji, czyli tzw. białych kasków. 

Masz prawo do natychmiastowego kontaktu z prawnikiem oraz do kontaktu ze wskazaną przez siebie osobą. Nie zgadzaj się na sporządzenie protokołu z zatrzymania zanim na miejsce nie przyjedzie prawnik. Podczas zatrzymania, zwłaszcza jeśli wybrałaś się na protest w pojedynkę, głośno krzycz swoje imię i nazwisko. Dzięki temu świadkowie będą w stanie przekazać informację o twoim zatrzymaniu do centrali prawniczej. 

W przypadku zatrzymania najprawdopodobniej zostaniesz zabrana na komendę policji. Funkcjonariusze mogą przetrzymywać się tam maksymalnie przez 48 godzin. Po tym czasie policja musi cię zwolnic lub złożyć wniosek do sadu o osadzenie w areszcie śledczym. Zazwyczaj jednak osoby zatrzymywane podczas demonstracji są zwalniane z komendy maksymalnie po paru godzinach. 

W przypadku zatrzymania zapamiętaj też te trzy zdania: 

  • “Nie przyznaję się do zarzucanego czynu” 
  • “Odmawiam składania wyjaśnień” 
  • “Nie muszę niczego podpisywać” 

Szczegółowe informacje na temat tego, jakie prawa przysługują podczas demonstracji oraz jak zachować się w przypadku zatrzymania znajdziesz tutaj. 

Zobacz również: Protesty po zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Kobiety wyszły na ulicę

Polecane wideo

#OstraJazda przejechała przez polskie miasta. Tak wyglądał kobiecy protest samochodowy
#OstraJazda przejechała przez polskie miasta. Tak wyglądał kobiecy protest samochodowy - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 3.86 / 5
Filmyvod (Ocena: 5) 27.10.2020 00:02
Świetna wiadomość dla koneserów kina, Film roku 25 lat niewinności .Sprawa Tomka Komendy można już zobaczyć Online wygodnie w domu. Cały film możecie zobaczyć na stronie: ➡️ **http://filmycda.online/25latniewinnosci**
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 26.10.2020 16:02
Co trzeba mieć w głowie, albo czego nie mieć, żeby postulować zabójstwo i jednocześnie samej się narażać. Głupota ludzka nie przestaje mnie zadziwiać.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 26.10.2020 15:39
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej – najważniejszy akt prawny Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalony 2 kwietnia 1997 roku przez Zgromadzenie Narodowe, zatwierdzony w ogólnonarodowym referendum 25 maja 1997 roku, ogłoszony w Dzienniku Ustaw: Dz.U. z 1997 r. nr 78, poz. 483. Kto w tym czasie rządził w Polsce?//Rząd Włodzimierza Cimoszewicza – Rada Ministrów pod kierownictwem premiera Włodzimierza Cimoszewicza, urzędująca od 7 lutego 1996 do 31 października 1997. Rząd został powołany przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego 7 lutego 1996 po dymisji rządu Józefa Oleksego./// Krzyczycie a należało by ją zmienić Konstytucje. Trybunał orzekł zakaz aborcji na jej podstawie. Należy trochę pouczyć się historii.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.10.2020 14:06
"Jeżeli na co dzień nosisz okulary, na czas protestu zastąp je soczewkami kontaktowymi. " - wręcz przeciwnie!!! Okulary są bezpieczniejsze, ponieważ jeżeli pod soczewkę dostanie się gaz to może się skończyć ogromnym bólem i problemami ze wzrokiem
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 1) 26.10.2020 13:59
Podpaski i tampony se weźcie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie