Rusza drugi tydzień protestów po zaostrzeniu prawa aborcyjnego. „To jest wojna”

Demonstracje w Polsce i za granicą trwają już od czwartku.
Rusza drugi tydzień protestów po zaostrzeniu prawa aborcyjnego. „To jest wojna”
Fot. Instagram.com (@pan_lis/@dziewuchy_dziewuchom)
26.10.2020

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodna z konstytucjąJeśli ta poprawka wejdzie w życie będzie to oznaczać, że Polki będą musiały rodzić dzieci z nieuleczalnymi wadami, z których wiele umrze wkrótce po narodzinach. Tym samym Polska znajdzie się w gronie krajów o najbardziej restrykcyjnym prawie aborcyjnym nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. 

Zobacz również: Protesty po zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Kobiety wyszły na ulicę

Już w czwartek wieczorem po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie odbył się spontaniczny protest zorganizowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. Demonstranci zebrali się pod siedzibą Trybunału, następnie ruszyli pod siedzibę PiS, a potem pod dom prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który był chroniony przez kordon policji. Media podają, że w proteście brało udział ok. 4 tys. osób. Funkcjonariusze użyli gazu pieprzowego, a demonstrujący obrzucili ich kamieniami.  

Strajk Kobiet. Protesty w kościołach i na ulicach w Polsce i za granicą

Ten czwartkowy protest okazał się tylko początkiem. Już dzień później w warszawskim Strajku Kobiet brało udział nawet 80 tys. ludzi. Podobne manifestacje odbyły się w ponad 150 miastach w całej Polsce, a w mediach społecznościowych pojawiły się dziesiątki tysięcy zdjęć i nagrań relacjonujących te wydarzenia.  

Z kolei w niedzielę protest przeniósł się do kościołówDemonstranci wchodzili do świątyń podczas mszy. Niektórzy w milczeniu trzymali w rękach plakaty z hasłami wyrażającymi sprzeciw wobec decyzji Trybunały Konstytucyjnego, inni je skandowali. W wielu przypadkach księża wzywali policję. Protestujący byli siłą usuwani z kościołów także przez członków grup narodowych, m.in. Straży Marszu Niepodległości.  

Protesty rozlały się także poza granice Polski. Poparcie dla demonstrujących płynęło m.in. z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Holandii, Czech, Norwegii, Szwecji oraz ze Stanów Zjednoczonych. Ogólnopolski Strajk Kobiet podaje, że protesty odbyły się w ponad 60 zagranicznych miejscowościach. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Berlin, we knew we could count on you. Up to 1,000 people (although we’re not really sure of the number) came out today to show their fury, and their solidarity. We are thankful for the support, touched so many of you came out especially during a pandemic, and optimistic that this kind of energy will lead us to positive change. Eventually, as for now we keep fighting. We also raised money for Ciocia Basia, the collective helping Polish women who come to Germany to access abortions. If you would like to support them, the link to their fundraising page is in our bio. They need our help more than ever, so please be generous if you can. This is not over yet; it’s just the beginning. We are still furious. 📸 Joanna Chwiłkowska and Katarzyna Mazur #wyroknakobiety #piekłokobiet #falasprzeciwu #strajkkobiet #wypierdalać #wyroknaosobyzmacicami #aborcja #humanrights #trybunałkonstytucyjny #tojestwojna #wearefurious

Post udostępniony przez Dziewuchy Berlin (@dziewuchy_berlin)

Strajk Kobiet. Będą nowe protesty i blokady miast

To nie koniec akcji mających na celu wyrazić sprzeciw oraz nie doprowadzić do zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Ogólnopolski Protest Kobiet już zapowiedział nowe formy protestu. Już dziś dojdzie do blokady polskich miast. 

W poniedziałek BLOKUJEMY: 

- samochodowo 

- rowerowo 

- pieszo 

- rzeczowo 

GDZIE? 

- w miejscach newralgicznych - skrzyżowania, ważne ulice/ wąskie ulice, mosty, zjazdy/ wjazdy 

JAK? 

Samochodami - jedziemy bardzo wolno/ jedziemy w kółko lub stoimy 

Rowerami - jedziemy bardzo wolno/ jeździmy w kółko 

Pieszo - spacerujemy po przejściach dla pieszych, stoimy, siadamy 

Rzeczowo - jak Wam kreatywność pozwoli:) 

CZY TO JEST LEGALNE? 

Czasem tak, czasem nie. Nie przyjmujcie żadnych mandatów, zgłaszajcie się do nas! 

Działamy! 

- czytamy w opisie wydarzenia na Facebooku. 

Z kolei w środę Ogólnopolski Strajk Kobiet wzywa do tego, aby nie iść do pracy. Na piątek jest zapowiadany kolejny masowy protest w Warszawie. 

MAPA WYDARZEŃ: http://strajkkobiet.eu/mapa-wydarzen/ LISTA WYDARZEŃ: http://strajkkobiet.eu/lista-wydarzen/ DO POBRANIA: http://strajkkobiet.eu/do-pobrania/ grafika: Wiktoria Natasza Konwent

Opublikowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet Poniedziałek, 26 października 2020

Co sądzicie o wydarzeniach, które mają miejsce po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji z przyczyn embriopatologicznych? Bierzecie w nich udział? 

Zobacz również: Po wyroku trybunału strach zachodzić w ciążę. Ja rezygnuję

Polecane wideo

#OstraJazda przejechała przez polskie miasta. Tak wyglądał kobiecy protest samochodowy
#OstraJazda przejechała przez polskie miasta. Tak wyglądał kobiecy protest samochodowy - zdjęcie 1
Komentarze (15)
Ocena: 4.6 / 5
gość (Ocena: 5) 29.10.2020 21:05
IDZCIE NA ULICE DO TYCH Z wojny i powiedziecie im ze ,TO CO ROBIA to JEDEN WILKI SPA.........M SPAM MOGE TAK PISAC BEZ KONCA .TAK JAK BEZSENSU DEZINFORMUJA MLODE PIEKNE DZIEWCZYNY ,TE POKRACZNE AKTYWISTKI KTORYCH PEWNIE NIKT NIE CHCE. BO BYCIE RAZEM TO CIEPLO A NIE WULGARYZMY .
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.10.2020 20:59
NIE WIEM KTO TO KONTROLUJE . czyli slusznie uwazam to za manipulacje . bo tym ktorzy sie nie godza na wulgaryzmy odcinacie WOLNOSC WYPOWIEDZI.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.10.2020 20:57
dlaczego SPAM . PRZECIERZ NAWOLUJA DO NIENAWISCI WULGARYZMOW I TO JEST . szatanskie manipulacje
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 27.10.2020 11:28
Nie boicie się skupisk ludzkich?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.10.2020 08:21
kościół chciałby wprowadzić inkwizycje, to jest jego życie
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie