Trybunał Konstytucyjny: aborcja z przyczyn embriopatologicznych jest niezgodna z konstytucją

Kobiety nie będą miały prawa usunąć ciąży w przypadku nieuleczalnych i śmiertelnych wad płodu.
Trybunał Konstytucyjny: aborcja z przyczyn embriopatologicznych jest niezgodna z konstytucją
Fot. iStock
22.10.2020

Trybunał Konstytucyjny przed paroma minutami wydał swój wyrok w sprawie zgodności z konstytucją zapisu mówiącego o tym, że aborcja w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest legalna. Zdaniem TK taka aborcja jest niezgodna z konstytucją. 

Zobacz również: Aborcja z przyczyn embriopatologicznych będzie nielegalna? To 98 proc. wszystkich zabiegów w Polsce

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Hańba! #TrybunałKonstytucyjny #aborcja #WyrokNaKobiety

Post udostępniony przez OKO Press (@oko.press)

TK: aborcja z przyczyn embriopatologicznych niezgodna z konstytucją

Z oficjalnych danych wynika, że aborcja z przyczyn embriopatologicznych stanowi w naszym kraju 98 proc. wszystkich zabiegów terminacji ciąży. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego teraz ta przesłanka do usunięcia ciąży jest nielegalna. Oznacza to, że tysiące kobiet będą zmuszone rodzić dzieci, u których wykryte zostaną nieuleczalne i śmiertelne wady. Wiele z tych dzieci umrze jeszcze w organizmie matki. Inne umrą niedługo po przyjściu na świat.  

Wyroku sądu nie zmienił apel lekarzy, którzy w otwartym liście przekonywali, że uchylenie wspomnianej przesłanki “pogorszy jakość opieki sprawowanej nad kobietami w ciąży oraz negatywnie wpłynie na warunki wykonywania przez nas zawodu lekarza”. Trybunał Konstytucyjny zignorował też zdanie Polek, które masowo protestowały w mediach społecznościowych (z powodu koronawirusa masowe demonstracje są obecnie niemożliwe) oraz brały udział w proteście samochodowym organizowanym przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. 

Zobacz również: Jak wygląda dostępność do aborcji w Polsce? „Nasze państwo stosuje przemoc instytucjonalną”

Polecane wideo

#OstraJazda przejechała przez polskie miasta. Tak wyglądał kobiecy protest samochodowy
#OstraJazda przejechała przez polskie miasta. Tak wyglądał kobiecy protest samochodowy - zdjęcie 1
Komentarze (30)
Ocena: 4.6 / 5
gość (Ocena: 5) 24.10.2020 06:16
Wyjeżdżacie jak najszybciej. Wiem, że teraz jest pandemia, ale polecam zacząć się szykować do emigracji, szlifować język, myśleć jaki kraj, i w pierwszym możliwym momencie uciekać... Polecam Australię, nowa Zelandia, Czechy, Słowację, Norwegię. Na pewno jest więcej fajnych krajów, tylko trzeba się zorientować gdzie jakie prawa i jak łatwo się tam dostać
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.10.2020 21:05
A ja nie rozumiem po co w ogóle cokolwiek zmieniać w tych przepisach co były. Mam wrażenie, że cała Polska podzieliła się na 2 obozy - 1.całkowici przeciwnicy aborcji, a 2.ludzie, którzy by się mogli co roku skrobać bez wyrzutów sumienia. Jak wiadomo zawsze najlepszy jest złoty środek i te przepisy co były do tej pory są właśnie takim rozwiązaniem, po co to zmieniać?
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 23.10.2020 13:50
NIECH KLECHY I ZAKINNICE ZAJMA SIE CHORYMI DZIEĆMI Z PATAU LUB PLOD ARLEKIN
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 23.10.2020 07:56
PISwcy chcieli zachecic kobiety do rodzenia, ale w tej chwili to ja bym sie bala zajsc w ciaze zyjac w Polsce, wydaje mi sie ze wiele myslacych i rozsadnych kobiet tez pomysli dwa razy zanim zaplanuje ciaze, no bo co jak cos pojdzie nie tak i plod bedzie uszkodzony?
odpowiedz
Ania (Ocena: 2) 23.10.2020 05:29
I dobrze, skończy się ta eugenika i dzielenie na lepszych i gorszych, Każdy ma prawo żyć.
zobacz odpowiedzi (7)

Polecane dla Ciebie