Papież Franciszek popiera legalizację związków tej samej płci. „Są dziećmi Bożymi i mają prawo do rodziny”

Słowa głowy Kościoła wywołały wielkie poruszenie oraz skrajnie różne interpretacje.
Papież Franciszek popiera legalizację związków tej samej płci. „Są dziećmi Bożymi i mają prawo do rodziny”
Fot. Unsplash
22.10.2020

Kościół katolicki uchodzi za jedną z najbardziej konserwatywnych organizacji na świecie. Od stuleci obowiązują w nim te same reguły i raczej nie można powiedzieć, aby ta instytucja szła z duchem czasu i dostosowywała się do zmieniającego się świata. A ten zmienia się nieustannie. W związku z tym między hierarchami kościelnymi a resztą społeczeństwa tworzy się coraz większy dystans. 

Zobacz również: Polacy oceniają Kościół katolicki coraz gorzej. Zaufanie do tej instytucji wciąż spada

Jedną z kwestii, w której Kościół katolicki od zawsze był nieugięty był homoseksualizm. Duchowni otwarcie potępiali tę orientację seksualną oraz głosili, że związki par jednopłciowych to coś nienaturalnego i niezasługującego na uznanie – ani w Kościele, ani w systemach prawnych. 

Tak było do teraz. Wczoraj ujawniono, że papież Franciszek wypowiedział słowa, które mają szansę na zawsze zmienić Kościół katolicki. Biskup Rzymu otwarcie poparł legalizację cywilnych związków homoseksualnych. 

Papież Franciszek poparł związki cywilne par tej samej płci

Papież Franciszek opowiedział się za legalizacją związków tej samej płci w filmie dokumentalnym zatytułowanym Francesco” w reżyserii Jewgienija Afiniejewskiego. W środę 21 października 2020 roku produkcja zadebiutowała na Rome Film Festival, czyli imprezie filmowej w Rzymie. Dokument obrazuje działalność Franciszka na rzecz ubogich i potrzebujących społeczności. Pojawia się w nim także para mężczyzn, którzy wspólnie wychowują trójkę adoptowanych dzieci. Jeden z nich opowiada o swojej rozmowie z papieżem, który poradził partnerom, aby zaprowadzili dzieci do parafii niezależnie od opinii innych osób.  

Następnie w filmie padają słowa samego Franciszka, który mówi: 

Osoby homoseksualne mają prawo do bycia w rodzinie; są dziećmi Bożymi; mają prawo do rodziny. Nikogo nie można wyrzucić z rodziny, ani sprawić, by jego życie było z tego powodu niemożliwe. To, co musimy stworzyć, to prawo do wspólnego pożycia. One mają prawo do tego, by być prawnie chronionymi 

- podaje agencja Reuters. 

Wypowiedź papieża Franciszka wywołała olbrzymie poruszenie na całym świecie. Okazuje się również, że nie jest jednoznacznie interpretowana. Różne serwisy podają nieco inne tłumaczenie słów głowy Kościoła (papież wypowiedział się w swoim języku ojczystym, czyli po hiszpańsku). Według części komentujących ze słów Franciszka wcale nie wynika, że popiera on prawną legalizację cywilnych związków jednopłciowych, a jedynie “ochronę ich wspólnego życia”. Inni nie mają wątpliwości, że papież jednoznacznie opowiedział się za tym, aby osoby homoseksualne mogły zawierać legalne związki cywilne w świetle prawa. 

A wy jak interpretujecie słowa papieża Franciszka? Co sądzicie o tej wypowiedzi? 

Zobacz również: Abp Jędraszewski ostrzega przed „ideologią singli”: „Pełnię życia osiąga się w życiu małżeńskim i rodzinnym”

Polecane wideo

#OstraJazda przejechała przez polskie miasta. Tak wyglądał kobiecy protest samochodowy
#OstraJazda przejechała przez polskie miasta. Tak wyglądał kobiecy protest samochodowy - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 4 / 5
gość (Ocena: 1) 22.10.2020 11:31
Prawo do życia prywatnego i prawo do zawarcia MAŁŻEŃSTWA to dwie różne sprawy. Nie róbcie sobie złudnych nadziei, starzec z Buenos Aires niedługo zrobi co trzeba, czyli kopnie w kalendarz, a pe.da.ł.ki dalej będą płakać, tak jak płaczą od lat. I nic z tego, na szczęście. ;)
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie