Tęczowe naklejki od Facebooka nie dla Polski. Powód? Ataki na społeczność LGBT+

Nasz kraj znalazł się obok takich państw jak Arabia Saudyjska, Iran, Rosja czy Białoruś.
Tęczowe naklejki od Facebooka nie dla Polski. Powód? Ataki na społeczność LGBT+
Fot. Facebook.com (https://www.facebook.com/LGBTQ/)
13.10.2020

Każdego roku 11 października obchodzimy Coming Out Day, czyli Międzynarodowy Dzień Coming Outu, zwany też Międzynarodowym Dniem Wyjścia z Szafy. To dzień wsparcia dla wszystkich osób LGBT+, które podejmują decyzję o ujawnieniu swojej orientacji seksualnej. O Dniu Coming Outu przypominają nie tylko organizacje walczące o prawa społeczności LGBT+, ale także wielkie światowe marki i przedsiębiorstwa. 

Zobacz również: TVP nie pokaże nowej reklamy Durexa. Powód? Występuje w niej para gejów

Jednym z takich przedsiębiorstw jest Facebook. Z okazji Międzynarodowego Dnia Wychodzenia z Szafy na portalu Marka Zuckerberga pojawił się zestaw nowych, tęczowych naklejek, dzięki którym można okazać wsparcie dla osób LGBT+ oraz dumę z faktu bycia osobą niebinarną. Na naklejkach znalazły się m.in. takie hasła jak „Queer and Proud”, „Coming Out Day” czy „Out and Proud”. Niestety polscy użytkownicy Facebooka nie będą mieli okazji z nich skorzystać. To dlatego, że zdaniem platformy społecznościowej osoby LGBT+ w naszym kraju są narażone na niebezpieczeństwo i ataki w związku ze swoją orientacją. 

Show your Pride and support for the LGBTQ+ community with the new Coming Out Day sticker pack! These stickers can be...

Opublikowany przez [email protected] Sobota, 10 października 2020

Polska bez tęczowych naklejek LGBT+ od Facebooka

Na facebookowym profilu [email protected] pojawiła się lista 44 krajów, w których naklejki z okazji Dnia Coming Outu nie są dostępne. Wśród nich znalazła się także Polska. Nasz kraj trafił na listę wraz z takimi państwami jak Arabia Saudyjska, Pakistan, Iran, Afganistan, Indie, Sudan, Tadżykistan, Rosja, Ukraina czy Białoruś. W uzasadnieniu tej decyzji czytamy, że ma ona na celu ochronę osób LGBT+, które są w niebezpieczeństwie za sam fakt bycia osobą niebinarną. 

Polska bez tęczowych naklejek LGBT+ od Facebooka

Fot. Facebook.com (https://www.facebook.com/LGBTQ/)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Coming Outu Facebook zaprezentował nowe tęczowe naklejki, którymi zachęca do okazywania solidarności ze społecznością LGBT+. Niestety, nie użyjemy ich w Polsce. "Aby chronić osoby mieszkające tam, gdzie jako osoby LGBT+ mogą być narażone na niebezpieczeństwo, zdecydowaliśmy się ukryć naklejki w niektórych krajach" - poinformowano. Na liście poza Polską znalazły się również: Afganistan, Algieria, Azerbejdżan, Bahrajn, Bangladesz, Białoruś, Bhutan, Brunei, Dżibuti, Egipt, Indie, Indonezja, Iran, Irak, Jordania, Kazachstan, Kuwejt, Kirgistan, Liban, Libia, Malezja, Malediwy, Mauretania, Maroko, Nepal, Oman, Pakistan, Palestyna, Katar, Rosja, Arabia Saudyjska, Singapur, Sri Lanka, Sudan, Syria, Tadżykistan, Tunezja, Turkmenistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Ukraina, Uzbekistan, Sahara Zachodnia, Jemen. Co sądzicie o decyzji Facebooka?

Post udostępniony przez Grupa Stonewall (@grupastonewall)

Ta decyzja ma także uzasadnienie w postaci różnego rodzaju rankingów badających sytuację społeczności LGBT+ na świecie. Z rankingu Rainbow Europe wynika, że Polska jest najbardziej homofobicznym krajem w całej Unii Europejskiej. 

Potwierdzają to wydarzenia, które rozegrały się w naszym kraju zwłaszcza na przestrzeni ostatnich kilku, kilkunastu miesięcy, czyli polityczna nagonka na osoby LGBT+ w ramach kampanii prezydenckiej, “strefy wolne od LGBT”, aresztowanie aktywistki Margot czy mianowanie na ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, który otwarcie głosi, że osoby LGBT+ “nie są równi ludziom normalnym”.  

Co sądzicie o tej decyzji Facebooka?

Zobacz również: Polska z kolejnym niechlubnym „rekordem” w Europie. Z tego pierwszego miejsca nie ma się co cieszyć

Polecane wideo

#PogrzebOświaty. Uczniowie z całej Polski nie chcą nowego ministra edukacji
#PogrzebOświaty. Uczniowie z całej Polski nie chcą nowego ministra edukacji - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 15.10.2020 12:53
Życie w tym ciemnogrodzie jest naprawdę wkurviające..
odpowiedz

Polecane dla Ciebie