Polacy oceniają Kościół katolicki coraz gorzej. Zaufanie do tej instytucji wciąż spada

Opinie o działalności Kościoła są „jednymi z najgorszych w ostatnim ćwierćwieczu” - informuje CBOS.
Polacy oceniają Kościół katolicki coraz gorzej. Zaufanie do tej instytucji wciąż spada
Fot. iStock
11.10.2020

Polacy uchodzą za jedną z najbardziej religijnych nacji w Europie. W naszym kraju religia wciąż znajduje się wśród przedmiotów szkolnych, w salach lekcyjnych, w szpitalach czy nawet w Sejmie wiszą krzyże, a wiele dni wolnych od pracy to święta w Kościele katolickim. Polski Kościół oraz duchowni mają też olbrzymi wpływ na codzienne życie obywateli, a nawet na obowiązujące prawo.  

Zobacz również: Kościoły w Polsce pustoszeją coraz bardziej. To najgorszy wynik od 20 lat

Jednak z roku na rok okazuje się, że religijność Polaków istnieje w dużym stopniu tylko na papierze. Coraz więcej osób odchodzi od Kościoła katolickiego, co potwierdzają badania i statystyki. W czerwcu 2020 roku CBOS opublikował dane, z których wynika, że odsetek osób wierzących i praktykujących regularnie w naszym kraju jest najniższy od ponad 20 lat. 

Teraz CBOS ujawnił nowe dane, tym razem dotyczące zaufania Polaków do różnych instytucji publicznych. Oprócz opinii na temat pracy Sejmu, Senatu czy prezydenta, respondenci ujawnili swoje zdanie na temat Kościoła katolickiego. A te raczej nie powinny napawać polskich duchownych optymizmem. 

Sondaż CBOS: Polacy oceniają Kościół katolicki coraz gorzej

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez CBOS działalność Kościoła rzymskokatolickiego pozytywnie ocenia 49 proc. badanychco oznacza spadek o 8 pkt. proc. w porównaniu z ostatnim badaniem przeprowadzonym w marcu 2020 roku. Negatywne zdanie na temat tej instytucji wyraziło 41 proc. ankietowanych. To wzrost o 9 pkt. proc. 

CBOS zauważa, że instytucje kościelne cieszą się coraz mniejszym poparciem, zwłaszcza w porównaniu z poprzednimi sondażami. W badaniu padło sformułowanie, że wyniki Kościoła "są obecnie jednymi z najgorszych w ostatnim ćwierćwieczu". CBOS zwrócił też uwagę na "zbliżony rozkład ocen zarejestrowany w maju ubiegłego roku". To właśnie wtedy wyemitowano film braci Sekielskich ujawniających przypadki pedofilii w Kościele. 

Kto ocenia działalność Kościoła najlepiej? Z sondażu wynika, że są to przede wszystkim osoby zaangażowane w praktyki religijne (uczestniczące w nich przynajmniej raz w tygodniu), zwolennicy PiS, badani deklarujący prawicowe poglądy polityczne, a także respondenci najstarsi oraz mający wykształcenie podstawowe. 

Z kolei na przeciwległym biegunie znaleźli się głównie osoby niepraktykujące lub praktykujące sporadycznie, o poglądach lewicowych lub zbliżonych do politycznego centrum, wyborcy ugrupowań opozycyjnych, a także ankietowani o wyższym wykształceniu, mieszkający w dużych miastach i w wieku poniżej 45 lat.  

Co sądzicie o takich wynikach badania na temat zaufania Polaków do Kościoła katolickiego? 

Zobacz również: Abp Jędraszewski ostrzega przed „ideologią singli”: „Pełnię życia osiąga się w życiu małżeńskim i rodzinnym”

SONDA
Jak oceniasz Kościół katolicki w Polsce?
Jak oceniasz Kościół katolicki w Polsce?

Polecane wideo

Była pastorem, została striptizerką. Mówi, że nigdy nie czuła się szczęśliwsza
Była pastorem, została striptizerką. Mówi, że nigdy nie czuła się szczęśliwsza - zdjęcie 1
Komentarze (26)
Ocena: 4.85 / 5
gość (Ocena: 5) 13.10.2020 06:29
U nas na wsi ksiądz gwałci siostry zakonne i nikt z tym nic nie robi, nawet ma ksywę - Kogut
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 12.10.2020 23:34
A dziwicie się, że ludzie się odwracają od tego ciemnogrodu, jakim jest kościół ?! Po pierwsze nikt tam już nie przystępuje z powołania, dużo księżulków leci na kase, wszystko z nimi załatwisz przez kasę, ślub - kasa, chrzest- kasa, komunia- kasa, pogrzeb - kasa, k*rwa w pale się nie mieści, że instytucja która powinna pomagać ludziom, nie robi tego bezinteresownie tylko DLA KASY. Po drugie mnóstwo ludzi przestaje wierzyć w te bajki o siwym dziadku z brodą siedzącym na chmurce i sterującym życiami miliarda ludzi na świecie. A po trzecie klerycy przez celibat dostają pierdolca i gwałcą dzieci. Czemu w Stanach jakoś mogą mieć żony i dzieci a w zacofanej Europie nie ? Bez komentarza.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.10.2020 07:58
Niestety tak jest jak tylko wyciągają ręce po pieniądze i mówią mało. Ja po ślubie się zaraziłam. Płaciłam 200 zł i potem 400 i powiedział mi, że to mało przy moich świadkach, upokorzył mnie
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 12.10.2020 07:01
Kościół to zło i 99% ludzi w Polsce ma tego świadomość, ale strach przed piekłem każe im inaczej myśleć. W dzieciństwie przeszli pranie mózgu i takie osoby nie potrafią już inaczej żyć .
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.10.2020 14:55
Ubodzy to ludzie, którzy w sercu Boga nie mają...
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie