Czy popierasz „piątkę dla zwierząt” Jarosława Kaczyńskiego? (SONDA)

Sejm uchwalił nowelę o ochronie zwierząt, choć nie wszyscy poparli projekt.
Czy popierasz „piątkę dla zwierząt” Jarosława Kaczyńskiego? (SONDA)
Fot. iStock
18.09.2020

Dzisiaj około godziny 1:00 Sejm uchwalił nowelę ustawy o ochronie zwierząt w Polsce. Za jej przyjęciem głosowało 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu. Na czym polega tzw. „piątka dla zwierząt”, która tak bardzo podzieliła rząd i zbulwersowała rolników?

Zobacz także: 8-latka pozywa Polskę i 32 inne kraje. Chodzi o pogłębiający się kryzys klimatyczny

„Piątka dla zwierząt” Jarosława Kaczyńskiego. Co to jest?

8 września Jarosław Kaczyński wyszedł z inicjatywą stworzenia ustawy, która miałaby na celu ochronę zwierząt i humanitarne standardy wobec nich. Projekt obejmuje:

- wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych w celu pozyskiwania z nich futer (wyjątkiem jest królik),
- całkowity zakaz wykorzystywania zwierząt do celów rozrywkowych i widowiskowych (m.in. w cyrku),
- ograniczenie uboju rytualnego w Polsce,
- rozszerzenie kompetencji organizacji pozarządowych w zakresie ochrony zwierząt i umożliwienie asysty policji w razie odbioru źle traktowanych zwierząt,
- zakaz stałego trzymania zwierząt na uwięzi (tymczasowe korzystanie będzie możliwe przy uwięzi o min. długości 6 metrów),
- zakaz używania kolczatek przy tymczasowym trzymaniu zwierząt na uwięzi,
- częstsze kontrole schronisk dla zwierząt i nadanie inspekcjom weterynaryjnym prawa do nakładania mandatów,
- wprowadzenie jednolitej definicji kojca i określenie minimalnych wymiarów i standardów technicznych,
- utworzenie Rady ds. zwierząt przy ministrze ds. rolnictwa.

Projekt ustawy budzi emocje ze względu na ograniczenie uboju rytualnego, który polega na zabiciu zwierzęcia poprzez jedno podwójne cięcie, wykonane specjalistycznym nożem. Jak wyjaśnia gazeta.pl, wcześniej zwierzęta umieszczane są w specjalnych klatkach, unieruchamiane i przewracane kopytami do góry. Przecinany jest przełyk bez naruszenia kręgów i tętnic kręgowych, przez co zwierzę jest przytomne, cierpi i szamoce się w długiej agonii.

Zdaniem posła Roberta Winnickiego z Konfederacji, ograniczenie uboju rytualnego będzie miało negatywny wpływ na polskie rolnictwo.

„Dokonało się jedno wielkie łajdactwo wobec 350 tysięcy hodowców bydła mięsnego w Polsce, wobec dziesiątków tysięcy pracowników firm drobiarskich. Dzisiaj złamano poważną część polskiego rolnictwa”

– wyjaśnił.

A Ty popierasz „piątkę dla zwierząt”? Zagłosuj w naszej sondzie.

„Piątka dla zwierząt” - sonda

SONDA
Czy popierasz „piątkę dla zwierząt”?
Czy popierasz „piątkę dla zwierząt”?

Polecane wideo

Pierwsza modelka plus size w historii „Top Model”. Kim jest Agata Wiśniewska?
Pierwsza modelka plus size w historii „Top Model”. Kim jest Agata Wiśniewska? - zdjęcie 1
Komentarze (25)
Ocena: 4.84 / 5
gość (Ocena: 5) 15.10.2020 21:59
Ciekawe w jaki sposób odbiorcy mięsa z krajów arabskich poznają czy mięso pochodzi z uboju rytualnego czy nie rytualnego .Niech się lepiej poseł Winnicki nie ośmiesza .Czytam tą ustawę i nie mogę pojąć co w niej zagraża Polskiemu rolnictwu .
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.10.2020 16:10
zabronić uboju czy to na futro czy na mięso to tak jakby z geja zrobić lesbijkę .Do tej pory pis myślał mondrze i pomagał polakom w tym rolnikom ustawą o ochronie wbija sobie gwóżdz do trumny , Jednak zapominają oni o tym że polak jest waleczny . a rolnicy już dziś nie mają nic do stracenia wychodzą na ulicę by protestować . Wstyd bo sąsiedzi się z naszego żądu śmieją zarzucająim że nieprzestrzegają praw człowieka na białorusi biją tam przechodniów a Polski Rząd zdecydował się na głodową karę śmierci na niewinnych rolnikach którzy przez te wszystkie lata z wielkim trudem bo niekiedy i liczni mają pod tak zwaną górkę żywili naród poprzez swoją jakże oddaną pracę. Jeśli ktoś odważy się wobec nich użyć siły okaże się słaby , niech najpierw kraje które pierwsze weszły do unii wprowadzą takie standardy a póżniej w kolejności przystęmpowania inne, starczy i zdewociały upór tu nic nie da jedynie wzmoży wrogość miedzy bliżnimi . jestem za rolnikami i jeśli będzie żle bedę między nimi gotowy stawić czoła oprawcom w każdej chwili .
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.09.2020 14:41
W końcu coś madrego
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.09.2020 10:30
Jestem za. Mam tylko wątpliwości co do uboju rytualnego. Ogólnie nie rozumiem po co w taki sposób zabijać ale wiem że właśnie takie mięso jest cenione w krajach arabskich i to właśnie tam jest sprzedawana duża część naszej polskiej wołowiny. To będzie cios dla wielu hodowców bydła opasowego. W przypadku mojej rodziny oznacza to rezygnację z hodowli z powodu braku opłacalności.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.09.2020 19:11
A pasztet z krolika dobry? Hipokrytko głupia futerko z krolika jest jak skora po krowie produktem uboczny. Jak nie nosisz skory to żal mi Cię bo pewnie śmierdzą Ci syry w plastikowych butach
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie