Nowa definicja gwałtu w Danii. Podstawą ma być brak zgody na stosunek

Duńskie organizacje kobiece mówią o „historycznym zwycięstwie”.
Nowa definicja gwałtu w Danii. Podstawą ma być brak zgody na stosunek
Fot. Twitter.com (@Kvinderaadet)
03.09.2020

87 proc. Polek doświadczyło jakiejś formy molestowania seksualnego. Ponad 20 proc. zostało zgwałconych. Prawie 92 proc. ofiar gwałtu nie zgłosiło go policji. 31,7 proc. spraw, które trafiły do sądu zakończyło się karą w zawieszeniu dla sprawcy. Te zatrważające statystyki dobitnie ukazują, że w Polsce kultura gwałtu wciąż ma się dobrze, a oprawcy są stawiani ponad ofiarami 

Zobacz również: Więzienie dla ofiar gwałtu, które ujawnią swoją tożsamość. Tak zakłada nowe prawo w Australii

Według artykułu 197 obowiązującego w Polsce Kodeksu karnego przestępstwo zgwałcenia to “zmuszenie drugiej osoby do obcowania płciowego, poddania się innej czynności seksualnej lub wykonania takiej czynności przez jedną lub wiele osób, posługujących się siłą fizyczną, przymusem, nadużyciem władzy, podstępem lub wykorzystujących niemożność wyrażenia świadomej zgody przez daną osobę. 

Zgodnie z tymi zapisami gwałt definiowany jest przede wszystkim na podstawie przemocy fizycznej i przymuszania do stosunku. Nie ma w nich natomiast słowa na temat udzielenia wyraźnej (werbalnej czy też nie) zgody na stosunekInaczej niż w Danii, która właśnie zapowiedziała zmianę definicji gwałtu. Od teraz to przestępstwo będzie opierać się przede wszystkim na braku zgody na seks. 

Dania: definicja gwałtu oparta na braku zgody, nie na przemocy

Duński rząd ogłosił plan reformy prawa dotyczącego przemocy seksualnej. Od teraz podstawowym czynnikiem definiującym przestępstwo zgwałcenia ma być brak zgody na stosunek, a nie przemoc fizyczna wobec ofiary.  

Odchodzimy od systemu, w którym aby mówić o gwałcie musi zaistnieć przymuszenie i przemoc, do takiego, gdzie musi być mowa o zgodzie 

- wyjaśniał duński minister sprawiedliwości Nick Haekkerup podczas konferencji prasowej. 

Haekkerup dodał, że zgodnie z nową legislacją partnerzy seksualni mogą wyrazić zgodę na stosunek werbalnie albo “w sposób pośredni”, w zależności od okoliczności. Minister sprawiedliwości podkreślił, że “język seksu to coś więcej niż słowa”. 

Na plany zmiany przepisów entuzjastycznie zareagowały duńskie organizacje kobiece, które nazwały je “historycznym zwycięstwem legalności i prawa do podejmowania decyzji seksualnych”. Nowa definicja gwałtu w Danii ma zacząć obowiązywać jeszcze przed końcem roku. 

Warto dodać, że podobny zapis obowiązuje w Szwecji od roku 2018. Od tamtego czasu liczba wyroków za przestępstwo zgwałcenia wzrosła o 75 proc. i w zeszłym roku wyniosła 333.  

Zobacz również: „Rozważcie czy atrakcyjny strój nie będzie prowokował do napadu”. Tak radzi śląska policja

Polecane wideo

„Moje piersi przeszły na wcześniejszą emeryturę”. Pokazała się po podwójnej mastektomii
„Moje piersi przeszły na wcześniejszą emeryturę”. Pokazała się po podwójnej mastektomii - zdjęcie 1
Komentarze (10)
Ocena: 4.6 / 5
gość (Ocena: 5) 08.09.2020 19:57
Mnie molestowal ginekolog i komu niby mialam to zglosic proboszczowi,prawo w Polsce to fikcja
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 04.09.2020 10:45
Znam osobe ktora twierdzi ze jesli facet jej nie zaspokoi odpowiednio to byl to gwalt. Oczywiscie nigdzie nie zglasza bo jej chlop to juz by siedzial. Od lat 😂. Rozni sa ludzie, jak komus odbije to i tak znajdzie sposob zeby to obejsc w jedna czy w druga strone
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 03.09.2020 15:33
Teraz do laska pójdzie z facetem do łóżka z własnej woli, potem coś jej odbije i powie, że jednak tej zgody nie wyraziła i zniszczy człowiekowi życie.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 1) 03.09.2020 12:40
No to Duńczycy na wszelki wypadek zaczną jeździć w celach seksualnych za granicę. Bo żeby uniknąć problemów, w kraju za każdym razem będą musieli brać pisemną zgodę i nagrywać rozmowę z partnerką, żeby potem nie wyszło, że zgodziła się ze strachu, a nie z własnej woli. Zaiste, po raz kolejny miotanie się od ściany do ściany...
zobacz odpowiedzi (2)
Ela (Ocena: 5) 03.09.2020 12:35
Prawidłowo
odpowiedz

Polecane dla Ciebie