Uniwersytet Warszawski przyjął Plan Równości Płci. Co to oznacza dla studentów i studentek?

Czy inne polskie uczelnie pójdą śladem UW?
Uniwersytet Warszawski przyjął Plan Równości Płci. Co to oznacza dla studentów i studentek?
Fot. iStock
02.09.2020

Uniwersytet Warszawski to jedna z najpopularniejszych uczelni. Co roku studia na niej rozpoczynają dziesiątki tysięcy studentów nie tylko z całej Polski, ale także z krajów zagranicznych. Wielu obcokrajowców wybiera warszawską uczelnię także w ramach programu ERASMUS i spędza w stolicy Polski dobrych parę miesięcy, zapoznając się z polską kulturą i zwyczajami. 

Zobacz również: „Wylęgarnie milionerów”. 15 polskich uczelni, po których zarobisz najwięcej

Teraz Uniwersytet Warszawski zamierza podjąć działania, które mają nie tylko zapewnić większą gościnność osobom z zagranicy, ale wszystkim studentom i studentkom. Uczelnia jako pierwsza w Polsce przyjęła Plan Równości Płci, czyli Gender Equality Plan (GEP). Jakie są założenia tego dokumentu i co w praktyce oznacza to dla osób pobierających naukę na UW? 

Uniwersytet Warszawski przyjął Plan Równości Płci. Co to znaczy?

Zarządzenie w sprawie "Planu równości płci dla Uniwersytetu Warszawskiego oraz planu działań równościowych na lata 2020-2023" podpisał w sierpniu ustępujący rektor UW prof. Marcin Pałys. 

Jego zasadniczym celem jest sprawienie, by Uniwersytet Warszawski był miejscem bezpiecznym dla wszystkich, funkcjonującym z poszanowaniem równości i różnorodności, wolnym od dyskryminacji oraz zapewnienie wszystkim swobody rozwoju naukowego 

- czytamy w dokumencie. 

Celami Planu Równości Płci dla UW są: zwiększanie świadomości wagi zagadnień równościowych oraz wzmocnienie pozytywnych postaw wobec różnorodności; wspomaganie rozwoju karier naukowych kobiet; zwiększenie równowagi płci w rekrutacji pracownic i pracowników i w szkołach doktorskich; ułatwienie łączenia pracy z życiem rodzinnym. Celem dokumentu jest również zwiększenie zrównoważonej reprezentacji płci w: przewodniczeniu w komisjach wydziałowych, uczelnianych, w kadrze zarządczej, w zespołach eksperckich i recenzenckich oraz przewodniczeniu wydarzeniom naukowym i popularyzatorskim. 

Uniwersytet Warszawski wspiera kobiety w nauce

Uniwersytet Warszawski informuje, że Plan Równości Płci obejmuje 20 działań. Uruchomiony zostanie program badawczo-rozwojowy dla młodych badaczek i dydaktyczek, który będzie przeciwdziałał zjawisku utraty zaangażowania kobiet w toku rozwoju kariery naukowej. Powstaną grupy networkingowe dla doktorantek, aby włączać je w sieci kontaktów z pracownikami i pracownicami naukowymi. W planach jest organizacja wykładów z zaproszonymi prelegentkami, dotyczących karier kobiet w nauce, w Polsce i na świecie. Powstanie również Kodeks Etyczny Uniwersytetu Warszawskiego. 

Na UW organizowane będą wykłady i szkolenia o tematyce równościowej dla wszystkich członków społeczności akademickiej. Udział kobiet i mężczyzn w konkursach grantowych, projektach i wsparcie finansowe będzie systematycznie monitorowany. Prowadzone będą również statystyki dotyczące otwierania przewodów oraz obron doktoratów z uwzględnieniem płci. 

Pomoc młodym rodzicom studiującym na UW

W GEP znajdują się też działania, które mają zapewnić osobom pracującym i studiującym na UW pomoc w łączeniu pracy i studiowania z życiem rodzinnym. Planowane jest m.in. zwiększenie liczby miejsc w istniejącym już żłobku uniwersyteckim, a także opracowanie planu utworzenia nowego żłobka lub przedszkola oraz punktu opieki nad dziećmi na jednym z kampusów. W planie zawarte jest też stworzenie możliwości pracy zdalnej oraz ruchomych godzin pracy dla pracowników i pracownic administracji, a także innych elastycznych form pracy (indywidualny rozkład pracy, zadaniowy czas pracy). 

Koniec z dyskryminacją na UW?

Strategia zakłada wprowadzenie Procedury Antydyskryminacyjnej, która umożliwi formalne postępowanie skargowe: bezpieczne zgłaszanie i przeciwdziałanie molestowaniu seksualnemu i dyskryminacji, zarówno przez osobę, która doświadczyła dyskryminacji, jak i przez kierownictwo jednostek. Ma również powstać polityka wynagrodzeń oraz innych świadczeń pracowniczych, która w sposób transparentny określi zasady wynagradzania na poszczególnych stanowiskach. 

Co sądzicie o przyjęciu przez Uniwersytet Warszawski Planu Równości Płci? Myślicie, że inne polskie uczelnie pójdą śladem UW? 

Zobacz również: 257 lat. Tyle czasu potrzeba, aby zniknęła różnica wynagrodzeń między kobietami a mężczyznami

Polecane wideo

Miłosny horoskop na wrzesień
Miłosny horoskop na wrzesień - zdjęcie 1
Komentarze (12)
Ocena: 4.67 / 5
Katarzyna (Ocena: 5) 03.09.2020 21:58
Doktorat powinien być dla osób z pasją, które chcą coś powiedzieć światu, mają jakieś zainteresowania. Niezależnie od płci. Dyskryminacją są parytety. Chociaż jak kiedyś studiowałam filozofię, to jeden z profesorów UWr powiedział, taki Pan starszej daty, że pięknie wyglądam w tym kapeluszu i na pewno będę panią profesorową, bo... jestem tu jako nagroda dla tych wszystkich młodzieńców trudzacych się nad zawiłościami matematycznymi.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 03.09.2020 09:20
Bardzo dobra wiadomość. Kobiety w naszym zacofanym kraju wciąż są dyskryminowane przez wykładowców starej daty zwłaszcza na politechnikach. Moze więcej kobiet chciałby się kształcić na kierunkach inżynierskich gdyby zmieniło się podejście i nie wmawiało się małym dziewczynkom, że one to nie "mają głowy do przedmiotów ścisłych" Kobiety na politechniki!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.09.2020 20:39
Bardzo dobrze, na politechnikach by się przydało. Jest tam wielu starych i obleśnych dziadów (wykładowców), którzy bez przerwy rzucali tekstami typu, aby Panie szukały męża, a nie się tu męczą jak ich koleżanki się ustawiają... że najlepsze lata do rodzenia dzieci i młodości swego ciała marnujemy ... że facet nie szuka mądrzejszej od siebie i strzał w kolano. Poza tym niektórzy dawali łatwiejsze przykłady i projekty grupom żeńskim bo według nich dziewczyny nie mają do tego głowy ... Maskra, stare pokolenie musi wymrzeć zanim coś się zmieni
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 02.09.2020 20:22
Pierniczenie z ktorego nic nie wynika a kobieta inzynier po studiach przy szukaniu pracy i tak przegrywa z tabunem mezczyzn. Nikt nie pyta o wiedze czy umiejetnosci niestety. Nawet jesli w danym zawodzie nie potrzeba specjalnie sily fizycznej to i tak facet budzi wiekszy respekt
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.09.2020 18:11
Politechnikom by sie to przydalo, tam mysla, ze kobieta nic nie potrafi
odpowiedz

Polecane dla Ciebie