Jak rozmawiać z kimś chorym na depresję? Polskie gwiazdy wystąpiły w bardzo ważnym spocie

„Musisz wziąć się w garść” nikomu nie pomoże. Zobacz, co powiedzieć zamiast tego.
Jak rozmawiać z kimś chorym na depresję? Polskie gwiazdy wystąpiły w bardzo ważnym spocie
Fot. YouTube.com/Fabryka Komunikacji Społecznej
31.08.2020

Czasami jest skutkiem traumatycznych przeżyć, a czasami pojawia się zupełnie znikąd, bez żadnego konkretnego powodu i nie chce odejść. Na depresję choruje ponad 350 mln ludzi na całym świecie. W Polsce cierpi na nią ok. 1,5 mln osób. To tak, jakby na depresję cierpiał każdy mieszkaniec Warszawy.  

Zobacz również: Masz depresję? Weź prysznic, urodź dziecko. Tak „radzi” popularny tygodnik

Niestety mimo tych zatrważających danych depresja wciąż jest bagatelizowana, a na jej temat wciąż funkcjonuje cały szereg nieprawdziwych, a przede wszystkim szkodliwych przekonań i mitów. Wśród tych najpopularniejszych i najbardziej powszechnych znajdują się m.in. przekonanie, że depresja to jedynie krótkotrwały obniżony nastrój, lekka chandra, która spotyka przecież każdego, i z której bardzo łatwo wyjść - wystarczy tylko chcieć i “wziąć się w garść”, “uśmiechnąć się”, “pójść pobiegać”. Owszem, lekka chandra zdarza się każdemu. Ale tygodnie, miesiące, a nawet lata, kiedy jedyne, co czujesz, to przejmujący smutek, poczucie bezsilności, wieczne zmęczenie, apatia, a być może gdy masz wrażenie, że nie czujesz zupełnie nic, to zdecydowanie coś więcej niż chandra, którą można pokonać pozytywnym nastawieniem. 

Bagatelizowanie depresji to tylko jeden problem związany z tą chorobą. Nawet jeśli jest ona zdiagnozowana, a bliscy chorej osoby doskonale zdają sobie z niej sprawę często nie mają pojęcia, jak z nią rozmawiać i okazać jej wsparcie. Często zdarza się też, że emocje biorą górę, a osoba cierpiąca na depresję słyszy z ust bliskich takie teksty jak: “Przestań się nad sobą rozczulać”, “Znowu masz humory”, “Nikt nie mówił, że będzie łatwo”, “Depresja to nie koniec świata” itp. 

Gwiazdy filmu w kampanii uczącej rozmowy z osobami z depresją

Na problem komunikacji z osobami cierpiącymi na depresję zwraca uwagę najnowsza kampania zrealizowana na zlecenie Ministerstwa Zdrowia, w której wystąpiły polskie gwiazdy. W trzech krótkich spotach pokazują, co mówić, a czego nie mówić osobom chorym na depresję i jak okazać im wsparcie. 

"Naucz się mówić do osób chorych na depresję" to kolejna odsłona kampanii "Depresja. Rozumiesz - pomagasz", której celem jest edukacja w zakresie profilaktyki i wczesnego rozpoznawania symptomów choroby, jaką jest depresja. Kampania została zrealizowana przez Fabrykę Komunikacji Społecznej. W jej ramach przygotowano trzy 15-sekundowe spoty reklamowe, a każdy z nich porusza inny problem: depresji młodzieńczej, depresji poporodowej oraz depresji w wieku podeszłym. W każdym z nich widzimy osobę chorującą na depresję oraz jej bliskiego, który próbuje się z nim porozumieć, ale używa niewłaściwych, często wręcz krzywdzących komunikatów 

W jednym ze spotów wystąpili Marian Dziędziel i Jadwiga Jankowska-Cieślak. Kiedy aktor mówi: "Musisz wziąć się w garść", aplikacja mobilna podpowiada mu inne hasło: "Jestem z tobą". 

W kolejnych odsłonach kampanii widzimy także Zofię Wichłacz w roli matki cierpiącej na depresję poporodową oraz Małgorzatę Hajewską-Krzysztofik, a także Adama Woronowicza i młodego aktora Maurycego Antonika.  

Jednocześnie na stronie wyleczdepresje.pl można znaleźć zakładkę o tym, gdzie szukać pomocy w leczeniu depresji 

Co sądzicie o takiej kampanii i zaangażowaniu w nią polskich gwiazd świata filmu? 

Zobacz również: Trywializacja depresji w Polsce wciąż ma się świetnie. Tym razem chorzy usłyszeli „dobre rady” od prowadzących PnŚ

Polecane wideo

Dzieli je 30 lat. Potrafisz odgadnąć, która z nich to 60-letnia mama?
Dzieli je 30 lat. Potrafisz odgadnąć, która z nich to 60-letnia mama? - zdjęcie 1
Komentarze (14)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 01.09.2020 09:14
Prawda jest taka że połowa ludzi ma w nosie ze ktoś ma depresję naprawdę ciężko znaleźć prawdziwych przyjaciół którzy chcą pomoc..
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 01.09.2020 05:52
Przecież te teksty z filmów to puste frazesy. "Jestem przy tobie". Jestem przy tobie, czyli co, patrzę jak się zadręczasz i nie reaguję? Widzę jak trzeci dzień leżysz w łóżku bez mycia się i nie mogę się zasugerować kąpieli? Naprawdę taką wielką zbrodnią jest Zaproszenie kogoś do wyjścia na spacer, na rower? To jak napisano niżej, najlepiej powiedzieć: Idź do lekarza i nie zawracaj mi głowy bo wszystko co powiem będzie źle
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.08.2020 21:27
Do chorego na depkę mozna powiedzieć tylko: idź do lekarza, a jak już tam chodzi to nic nie wolno mowic.
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 31.08.2020 14:05
oo tak tak... do wszystkich jak z jajkiem... a moze wzielibyscie sie w garsc! Zeby wyjsc z depresji, trzeba chciec, a jak inni beda poklepywac po plecach, mowic ze wszystko bedzie dobrze, ze "jestem z Toba", to ktokolwiek mysli ze to cos da? Czlowiek w depresji, jest jak pasozyt emocjonalny! To czlowiek, ktory odsuwa sie od zycia i oczekuje, ze inni oddadza mu swoja enerrgie, bo jemu sie nie chce zyc! Trzeba w zyciu miec cel! Do czegos dazyc! Nawet jesli to male cele, male dazenia! ale kazdy musi miec cel, inaczej to nie zycie, a wegetacja.
zobacz odpowiedzi (6)

Polecane dla Ciebie