„Rozważcie czy atrakcyjny strój nie będzie prowokował do napadu”. Tak radzi śląska policja

Funkcjonariusze wychodzą z założenia, że ubiór może być usprawiedliwieniem ataku, zwłaszcza na kobiety.
„Rozważcie czy atrakcyjny strój nie będzie prowokował do napadu”. Tak radzi śląska policja
Fot. iStock
18.08.2020

87 proc. Polek doświadczyło jakiejś formy molestowania seksualnego. Ponad 20 proc. zostało zgwałconych. Prawie 92 proc. ofiar gwałtu nie zgłosiło go policji. 31,7 proc. spraw, które trafiły do sądu zakończyło się karą w zawieszeniu dla sprawcy. Te zatrważające statystyki dobitnie ukazują, że w Polsce kultura gwałtu wciąż ma się dobrze, a oprawcy są stawiani ponad ofiarami. 

Zobacz również: „Jesteś pewna, że ci się nie podobało?”. Kobiety wyznały, jakie słowa usłyszały po gwałcie

Powyższe dane pochodzą z raportu o przemocy seksualnej Fundacji na Rzecz Równości i Emancypacji „Ster” przygotowanego w 2016 roku. Czytamy w nim także, że zgwałcone Polki nie zgłaszają sprawy policji, ponieważ "nie sądzą, aby ta cokolwiek zrobiła" (62 proc.) oraz "czują wstyd i zażenowanie" (62 proc.). Do tego odpowiedzialność za gwałt wciąż notorycznie jest przerzucana ze sprawców na ofiary. To zgwałcone kobiety pyta się o to, czy feralnego dnia piły alkohol, wracały same do domu albo co miały na sobie – tak jakby którakolwiek z tych kwestii była zaproszeniem do gwałtu. 

Przykładów nie trzeba daleko szukać. Wystarczy wejść na stronę internetową śląskiej policji, która opublikowała garść porad na temat tego, w jaki sposób powinna zachowywać się młodzież, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Jeden z punktów w jawny sposób sugeruje, że strój może stanowić “prowokację” to ataku. 

Atrakcyjny strój prowokuje do napadu i gwałtu? Tak sugeruje śląska policja

Fot. iStock

Atrakcyjny strój prowokuje do napadu i gwałtu? Tak sugeruje śląska policja

Na stronie internetowej bedzin.slaska.policja.gov.pl pojawił się artykuł na temat rad dotyczących bezpieczeństwa młodzieży, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, gdy wielu młodych ludzi wybiera się na obozy czy kolonie. Wśród rad znalazły się m.in. zapisy o tym, żeby nastolatkowie zawsze informowali swoich opiekunów o tym, dokąd się wybierają, unikali jeżdżenia autostopem czy zwracali uwagę na swój bagaż. Jednak punkt szósty z listy jest wyjątkowo problematyczny. Głosi on: 

Rozważcie czy atrakcyjny strój nie będzie prowokował do napadu. 

Taka argumentacja w jawny sposób wskazuje na to, że zdaniem policji ubiór może stanowić prowokację do ataku - także na tle seksualnym. A to jedna wielka bzdura. Świadczą o tym chociażby takie akcje, jak wystawa zatytułowana What Were You Wearing?”, czyli “Co miałaś na sobie?”. To instalacja z 2014 roku zorganizowana przez badaczki z University of Kansas. Wraz z osobami, które doświadczyły gwałtu przygotowały one zestawy ubrań odpowiadające strojom, które ich rozmówczynie i rozmówcy mieli na sobie podczas ataku. Od 2014 roku wystawa podróżuje po kampusach uniwersyteckich w całych Stanach Zjednoczonych i stała się pretekstem do rozpoczęcia dyskusji na temat tzw. victim blamingu, czyli oskarżania ofiar gwałtu o to, że same sprowokowały atak. 

Zobacz również: Usłyszały, że zostały zgwałcone przez „wyzywający” ubiór. Pokazały, co miały wtedy na sobie

O tym, że ubiór nie jest ani zaproszeniem to gwałtu, ani nie może być jego usprawiedliwieniem przypomina też organizacja Amnesty International 

Założenie, że ubiór kobiety może sprowokować mężczyznę do gwałtu, wynika z głęboko zakorzenionych stereotypów o męskiej i kobiecej seksualności. W rzeczywistości kobiety są gwałcone i atakowane bez względu na to, co mają na sobie. Żaden rodzaj ubioru nie jest zaproszeniem do seksu, ani nie oznacza zgody. To, w co kobieta była ubrana, kiedy została zgwałcona, nie ma znaczenia. Osoba, która doświadczyła gwałtu nigdy nie jest winna. Zrozumienie, że seks bez zgody jest gwałtem, to pierwszy krok w kierunku zmiany społecznych postaw, które dodatkowo szkodzą ofiarom gwałtów 

- czytamy na stronie amnesty.org.pl. 

Wielka szkoda, że śląska policja nie zapoznała się z tymi faktami zanim przygotowała swój poradnik dla młodzieży. 

Zobacz również: „Gwałt może być przyjemny”. Członkowie partii KORWiN po raz kolejny pokazali, co myślą o kobietach

Polecane wideo

Nie tylko kobiety padają ofiarami gwałtu. Te męskie wyznania brutalnie to ukazują (18+)
Nie tylko kobiety padają ofiarami gwałtu. Te męskie wyznania brutalnie to ukazują (18+) - zdjęcie 1
Komentarze (53)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 23.08.2020 15:57
Patologia, czyli z retoryki tych milicjantów kobiety powinny być pozakrywane dokładnie tak jak w krajach arabskich... i my niby jesteśmy krajem rozwiniętym.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.08.2020 10:54
Dlatego ja chodzę w sukience do kostek, bez dekoltu i jeszcze w maseczce.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.08.2020 01:45
Jak któremuś z tych policjantów zgwałcą córkę, matkę albo żonę to inaczej zaczną śpiewać. Co za de.bile rządzą tym krajem, że taką hołote do policji zatrudnia??? I pozwala na takie rzeczy???
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 19.08.2020 16:52
patologia, a wy śmiecie krytykować kraje arabskie za ich podejście do kobiet...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.08.2020 08:40
I dlatego większość ma o policji takie zdanie jakie ma wstyd.. Ktoś powinien ponieść konsekwencje
odpowiedz

Polecane dla Ciebie