Maturę zdało tylko 74 proc. uczniów. To najgorszy wynik od 5 lat

Szansę na poprawkę we wrześniu ma zaledwie 17,2 proc. abiturientów.
Maturę zdało tylko 74 proc. uczniów. To najgorszy wynik od 5 lat
Fot. iStock
12.08.2020

W związku z pandemią koronawirusa 12 marca 2020 roku w Polsce zamknięto szkoły na wszystkich poziomach nauczania, uczelnie wyższe, a także przedszkola i żłobki. Uczniowie i studenci przeszli na tryb nauki online i wszyscy zastanawiali się, czy w bieżącym roku szkolnym i akademickim jeszcze wrócą do swoich placówek. Tak się jednak nie stało. 

Zobacz również: Zawaliłam maturę z polskiego. W takich warunkach nie da się zdawać

Szkoły pozostały zamknięte aż do końca czerwca, czyli do momentu zakończenia roku szkolnego. Ta sytuacja bardzo skomplikowała zwłaszcza sytuację uczniów, którzy w tym roku pisali ważne egzaminy, takie jak egzamin 8-klasisty oraz egzamin dojrzałości, czyli maturę. Egzaminy zostały przełożone w czasie, co oznaczało, że wielu uczniów miało krótsze wakacje. I tak tegoroczni maturzyści zamiast przystąpić do swoich egzaminów w maju, jak nakazuje tradycja, rozpoczęli maturalne zmagania dopiero w czerwcu. 

Wczoraj z kolei poznaliśmy wyniki matur 2020. Niestety pozostawiają one sporo do życzenia. Z danych CKE wynika, że to najgorszy wynik egzaminu dojrzałości od 5 lat. 

Matura 2020: wyniki najgorsze od 5 lat. Zdało 74 proc. uczniów 

Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej maturę 2020 zdało zaledwie 74 proc. abiturientów. Jest to gorszy wynik niż rok temu, gdy egzamin dojrzałości zdało 80,5 proc. uczniów.  

Jak wyglądały średnie wyniki maturzystów z poszczególnych przedmiotów obowiązkowych? Z języka polskiego uczniowie uzyskali średnio 52 proc. punktów (nie zdało go 8 proc.), z matematyki - 52  proc. punktów (nie zdało go 21 proc.), a z najpopularniejszego języka obcego, czyli angielskiego - 71 proc. punktów (nie zdało go 8 proc.). 

Prawo do poprawki egzaminu maturalnego ma 17,2 proc. abiturientów. 8,8 proc. nie zdało matury z więcej niż jednego przedmiotu, a to oznacza, że nie mają szansy na poprawę egzaminu. Termin poprawek wyznaczono na 8 września 2020 roku. Maturzyści poznają wyniki tych egzaminów 30 września. Uczniowie, którzy oblali więcej egzaminów będą mogli poprawiać maturę dopiero za rok.

Przypomnijmy, że aby zdać maturę trzeba było uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym, czyli języka polskiego, matematyki i języka obcego. Maturzyści musieli też podejść do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, jednak tutaj nie ma progu zdawalności (tej matury nie można nie zdać). W tym roku z powodu pandemii koronawirusa zrezygnowano z egzaminów ustnych. 

Zobacz również: Kaja zdała maturę na 100 procent. Ma kilka gorzkich słów dla tych, którzy oblali

Polecane wideo

Polka walczy o tytuł najpiękniejszej twarzy 2020 roku. To jej kolejna nominacja
Polka walczy o tytuł najpiękniejszej twarzy 2020 roku. To jej kolejna nominacja - zdjęcie 1
Komentarze (21)
Ocena: 4.81 / 5
gość (Ocena: 5) 13.08.2020 22:14
Żeby nie zdać matury to trzeba być turbodebilem albo już naprawdę nie chcieć. Przecież to nie jest takie trudne, wystarczy tylko chcieć i się pouczyć. Nie wyobrażam sobie jak można w dzisiejszych czasach być młodą osobą bez matury.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.08.2020 15:31
Taki wynik i to bez ustnych? Masakra, takie mamy spoleczenstwo, kazde pokolenie tylko bardziej blyskotliwe...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.08.2020 13:02
No i super, głupich trzeba odsiać. Każdy dzban by chciał być magistrem i siedzieć za biurkiem. Prawda jest taka, że już popowa studentów nadaje się bardziej do pracy fizycznej niż umysłowej. Studia powinni kończyć najlepsi, nie każdy kto ma chęć.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.08.2020 11:04
https://youtu.be/iyG7dVAUHGE
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.08.2020 08:17
Nie oszukujmy się, większość osób które nie zdały matury to osoby proste, z konkretnych środowisk. Ja np nie mam dla nich współczucia ponieważ matura podstawowa jest naprawde bardzo prosta, 30% to ultra niski wynik a i tak pozwala zdać. Z matematyki dostepne sa tablice wzorów. No ludzie.... wiem ze zabrzmię chamsko, ale to naprawde juz idio.ci nie zdaja matury. Oczywiscie wiem ze sa osoby chore, ktorym trudniej przychodzi nauka itd, wiec dla nich jestem wyrozumiala. Ale dla zdrowej mlodziezy? Je.ło.py i tyle
odpowiedz

Polecane dla Ciebie