Tęczowe posłanki na zaprzysiężeniu prezydenta. O tych zdjęciach pisze dziś cały świat

„Przypominamy Andrzejowi Dudzie, że walka o prawa człowieka nikogo nie obraża” - mówiły posłanki.
Tęczowe posłanki na zaprzysiężeniu prezydenta. O tych zdjęciach pisze dziś cały świat
Fot. Facebook.com/Lewica
07.08.2020

W niedzielę 12 lipca 2020 roku odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. O reelekcję ubiegał się Andrzej Duda, a jego kandydatem był prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. Ostatecznie na prezydenta ponownie wybrany został Andrzej Duda, który zdobył 51,03 proc. głosów. Rafał Trzaskowski uzyskał ich 48,97 proc. 

Zobacz również: Krzysztof Jackowski przewidział, kto wygra wybory prezydenckie. Zdradził, jaka przyszłość czeka Polskę

W czwartek 6 sierpnia 2020 roku w sejmie doszło do zaprzysiężenia prezydenta na kolejną kadencję. Z tej okazji w budynku przy ul. Wiejskiej w Warszawie zebrało się Zgromadzenie Narodowe, czyli (prawie) wszyscy posłowie i senatorowie, w tym ci należący do opozycji. Dla części z nich zaprzysiężenie Andrzeja Dudy stało się okazją do ważnego manifestu. Posłanki Lewicy postanowiły okazać wsparcie dla środowisk LGBT+, które były otwarcie atakowane podczas kampanii prezydenckiej, i które wciąż nie mogą liczyć w naszym kraju na tolerancję i równe traktowanie, a wręcz zmagają się z groźbami śmierci. 

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy: zagraniczne media o tęczowej akcji posłanek Lewicy

Posłanki Lewicy postanowiły wyrazić gest solidarności wobec osób nieheteronormatywnych podczas uroczystości zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na kolejną kadencję prezydencką. W tym celu ubrały się na kolorowo w taki sposób, że ich stroje symbolizowały tęczową flagę, czyli znak środowisk LGBT+.  

Posłanki Lewicy będą na #zaprzysiezenie wraz z tęczą, która jest symbolem godności, równości i miłości. Bo Polska jest dla wszystkich 

- napisała na Twitterze posłanka Lewicy Wanda Nowicka. 

Przypominamy Andrzejowi Dudzie, że walka o prawa człowieka nikogo nie obraża, a Prezydent RP powinien stać na straży dobra wszystkich obywatelek i obywateli 

- dodała Joanna Scheuring-Wielgus. 

Zdjęcia tęczowych posłanek obiegły nie tylko polskie, ale i światowe media. Od wczoraj o akcji posłanek Lewicy pisze cały świat. Brytyjska Agencja Reuters zwraca uwagę na to, że kolorowe stroje posłanek to wyraz solidarności wobec społeczności LGBT+ i reakcja na postawę Andrzeja Dudy, który, jak zauważą agencja, "został oskarżony o prowadzenie kampanii podszytej homofobiczną retoryką". Z kolei Associated Press donosi: 

Lewicowe parlamentarzystki założyły jaskrawe ubrania, które układały się tęczę, a niektórzy nosili tęczowe maski, aby zaprotestować przeciwko temu, co uważają za homofobię Dudy i innych konserwatywnych polityków. Niektórzy posłowie trzymali też egzemplarze konstytucji, by zasygnalizować swoje przekonanie, że prezydent ją narusza.  

O zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy napisał też niemiecki dziennik “Bild”. 

Prezydent RP Andrzej Duda został zaprzysiężony w czwartek na drugą pięcioletnią kadencję. Nie wszystkim się to podoba. I tak czwartkowe obchody w polskim parlamencie upłynęły pod znakiem protestów opozycji przeciwko polityce Dudy. 

Co sądzicie o tęczowej akcji posłanek Lewicy? Podoba wam się taki gest solidarności wobec osób LGBT+? 

Zobacz również: Polska z kolejnym niechlubnym „rekordem” w Europie. Z tego pierwszego miejsca nie ma się co cieszyć

Polecane wideo

Symbol tęczy zalewa Instagram. #rainbowtattoo to piękny motyw i wyraz wsparcia dla osób LGBT
Symbol tęczy zalewa Instagram. #rainbowtattoo to piękny motyw i wyraz wsparcia dla osób LGBT - zdjęcie 1
Komentarze (9)
Ocena: 4.56 / 5
gość (Ocena: 5) 07.08.2020 19:11
https://youtu.be/BqnkouwhbfA
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.08.2020 15:33
Kandydat LGBT zdobył poparcie odpowiadające odsetkowi osób stanowiących tę grupę w odniesieniu do całego społeczeństwa, czyli 2 procent z hakiem. A pisanie, że niemiecki szmatławiec i amerykańska poważna tylko za sprawą nazwy i historii agencja prasowa to "cały świat", jest tylko zakłamywaniem rzeczywistości. W dodatku dość nieudolnym i przez to budzącym rozbawienie. Pomijam fakt, że robienie "twarzami" tego ruchu Matysiak, Żukowskiej, Nowickiej, Dziemianowicz-Bąk czy Scheuring-Wielgus działa odstręczająco. Ale z drugiej strony Kaczyński dzięki temu ma szansę pobić rekord rządów z tylnego siedzenia, czyli nie jest najgorzej. :D
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 07.08.2020 15:15
Lpgt to dewianci. Banda zboków.
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 07.08.2020 12:39
Jest klasa.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 07.08.2020 12:05
Nie zes.rajcie się z tym LGBT
odpowiedz

Polecane dla Ciebie