Od dzisiaj za mszę świętą zapłacisz kartą. Pierwszy kościół w Polsce zainstalował… datkomat

Ofiaromat odpowiada wiernym: "Bóg zapłać". Znak czasów?
Od dzisiaj za mszę świętą zapłacisz kartą. Pierwszy kościół w Polsce zainstalował… datkomat
fot. Facebook
16.07.2020
Zuzanna Niedzielska

Dla tych, którzy zastanawiali się, czy nowoczesne sposoby płatności dotrą również do kościoła - stało się. Pierwsze urządzenie umożliwiające opłacenie ofiary za pomocą karty pojawiło się w kościele Matki Bożej Saletyńskiej na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. Wszystko za sprawą "datkomatu", na którym wierni mogą nacisnąć wybraną kwotę, przyłożyć zbliżeniowo kartę i usłyszeć... "Bóg zapłać"

Zobacz również: Kościoły w Polsce pustoszeją coraz bardziej. To najgorszy wynik od 20 lat

Pierwszy datkomat w Polsce. Ofiarę za mszę zapłacisz kartą

datkomat

Dla jednych wygodne, dla innych szokujące. Datkomat miał być odpowiedzią na potrzeby wiernych, którzy nie zawsze mają przy sobie gotówkę, aby opłacić ofiarę, a chcieliby to uczynić za pomocą karty.

Rozwiązanie póki co zostało wprowadzone na próbę, ale jeśli otrzyma pozytywny odbiór, zostanie na dłużej, jak zapewnia proboszcz parafii ks. Maciej Kucharczyk. Ofiaromat znalazł się przy głównym wejściu do kościoła i zaczął działać od dzisiaj, a wierni popierają takie innowacyjne rozwiązanie.

W kościele na #WyspaSobieszewska stanął datkomat, czyli urządzenie umożliwiające bezgotówkowe składanie ofiar. To pierwsze rozwiązanie tego typu w Polsce. Z pieniędzy podatników na Fundusz Kościelny wydano 171 milionów złotych

- dodała na Facebooku Beata Maciejewska, posłanka na Sejm RP okręgu gdańskiego.

Jak korzystać z datkomatu?

Na specjalnym pulpicie znajduje się instrukcja obsługi automatu, na którym można wybrać dowolną kwotę z wymienionych: 5 zł, 10 zł, 20 zł albo 50 zł. To bardzo proste, wystarczy nacisnąć guzik z którąś z nich i przyłożyć kartę płatniczą. Po zaakceptowaniu transakcji urządzenie dziękuje za opłatę słowami "dziękuję, Bóg zapłać"

„To świetna wiadomość! Krok w kierunku uporządkowania spraw podatkowych, które są tak nieuporządkowane... Urządzenie w przeciwieństwie do ludzi musi podać dokładną kwotę, jaką zebrało ;) Może od razu obliczyć, ile należy zwrócić z powodu wzbogacenia się? ;)”

„Nie widzę nic w tym złego. Wpłata dobrowolna kto chce i ile chce. Ja daje datki na chore dzieci i zwierzęta. Nie chciałabym być z tego rozliczana czy krytykowana. Wszystko co dobrowolne jest OK, bo masz wybór”

- czytamy wśród komentarzy.

Co sądzicie o takim nowoczesnym rozwiązaniu?

Zobacz również: Pytania o płodność i zdolność do współżycia. Tak Kościół będzie sprawdzać przyszłych małżonków

Źródło: trojmiasto.wyborcza.pl

Polecane wideo

Panny młode, które skompromitowały się na własnym ślubie
Panny młode, które skompromitowały się na własnym ślubie - zdjęcie 1
Komentarze (11)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 18.07.2020 18:35
A ja nic złego w tym nie widzę. To duże ułatwienie dla niektórych ludzi. Rozumiałabym oburzenie, gdyby to był "biletomat" wstępu do kościoła, ale to tylko datkomat, ktoś chce wspomóc kościół to wspomaga, a ten co nie chce to nie musi tego robić. Osobiście sama nie chodzę do kościoła, ale to co inni robią ze swoimi pieniędzmi to nie moja sprawa i musiałabym mieć coś z łbem żeby się burzyć na jakiś dobrowolny datkomat.
odpowiedz
True (Ocena: 5) 17.07.2020 19:01
za uczciwą pracę by się wzięli a nie doić od zmanipulowanych ludzi. Sekta pierze mózgi i kieszenie jak widać.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 17.07.2020 07:37
Juz lecę płacić
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.07.2020 18:11
czyli minimalny datek wyznaczony? a jak kogoś stać, żeby dać tylko dwa złote, to co ma zrobić?
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 16.07.2020 15:34
Ja miałam to szczęście, że rodzice od dziecka nie zmuszali mnie do uczęszczania do kościoła i od kilkunastu lat nie byłam w kościele bo to czysta parodia. Kościół już dawno upadł. Zamiast uczyć ludzi szacunku, zrozumienia i wybaczania oni tylko chrzanią o szatanie i o wspieraniu pieniężnym kościoła. Ludzie oprzytomnijcie. Wiara jest potrzeba ale każdy Bóg będzie was "kochał" niezależnie gdzie się modlicie. Żeby doznać zbawienia trzeba być dobrym człowiekiem, wrzucenie na tacę i chodzenie na każdą mszę nic nie zmieni jeżeli poza murami kościoła jesteś zwykłym chamem.
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie