Niemcy zaostrzają karę za upskirting. Nawet 2 lata więzienia za zaglądanie kobietom pod spódnice

Czy podobne przepisy mają szansę wejść w życie w Polsce?
Niemcy zaostrzają karę za upskirting. Nawet 2 lata więzienia za zaglądanie kobietom pod spódnice
Fot. Unsplash
08.07.2020

Upskirting to jeden z najbardziej perfidnych rodzajów molestowania seksualnego, tym bardziej, że ofiary nawet nie zdają sobie z niego sprawyPolega na zaglądaniu kobietom pod spódnice i robieniu zdjęć lub nagrywaniu filmików prezentujących ich okolice intymne. Takie materiały nierzadko trafiają do Sieci i do mediów społecznościowych. Niestety wiele osób wciąż uważa, że upskirting jest czymś zabawnym – do tego stopnia, że na tym motywie opierają się nawet reklamy. 

Zobacz również: Benny Hill byłby dumny. LG Polska i Sylwester Wardęga z najbardziej niestosowną reklamą, jakiej dziś na szczęście już nie zobaczycie

Są jednak kraje, w których upskirting jest traktowany dokładnie tak, jak traktowany być powinien - czyli jako przestępstwo. W Szkocji zaglądanie kobietom pod spódnice i nagrywanie filmików jest nielegalne już od 2010 roku. Rok temu podobne przepisy zostały wprowadzone także w Anglii i Walii, gdzie za ten czyn grozi do 2 lat więzienia. Teraz podobnie będzie w Niemczech. Tamtejszy Bundestag właśnie uchwalił zmianę przepisów zakładającą, że upskirting będzie karany pozbawieniem wolności do 2 lat. 

Upskirting przestępstwem karanym więzieniem w Niemczech 

Razem z zaostrzeniem przepisów dotyczących upskirtingu nowelizacja prawa zakłada większe kary za fotografowanie albo nagrywanie filmików przedstawiających śmiertelne ofiary wypadków drogowych. 

Takie przekraczanie granic jest nie do przyjęcia. Zaglądanie kobietom pod spódnicę lub w dekolt i potajemne ich fotografowanie albo filmowanie stanowi jaskrawe naruszenie ich prywatności. Także robienie i publikowanie zdjęć ofiar śmiertelnych wypadków należy potraktować jako naruszenie ich godności osobistejNaszym obowiązkiem jest zaoszczędzenie krewnym ofiar dodatkowych cierpień w postaci narażania ich na konfrontację z opublikowanymi gdzieś zdjęciami zmarłych rodziców albo dzieci 

- oświadczyła niemiecka minister sprawiedliwości Christine Lambrecht z partii SPD. 

Przypomnijmy, że w Polsce w artykule 191a Kodeksu karnego znajdziemy jedynie następujący zapis:  

Kto utrwala wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, używając w tym celu wobec niej przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu, albo wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej bez jej zgody rozpowszechnia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. 

Co sądzicie o traktowaniu upskirtingu jako przestępstwa, za które grozi kara więzienia? 

Zobacz również: Zaglądał pod spódnice i robił zdjęcia ponad 500 kobietom. Teraz odpowie za to przed sądem

Polecane wideo

Ma szansę zostać pierwszą damą RP. Co warto wiedzieć o Małgorzacie Trzaskowskiej?
Ma szansę zostać pierwszą damą RP. Co warto wiedzieć o Małgorzacie Trzaskowskiej? - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 09.07.2020 14:24
Prawidłowo!! Oby egzekwować to prawo!!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie