Dlaczego powinnaś zagłosować w nadchodzących wyborach, nawet jeżeli żaden kandydat nie jest idealny?

Masz dość wybierania "mniejszego zła"? Sprawdź, dlaczego warto wybrać się do urn w niedzielę.
Dlaczego powinnaś zagłosować w nadchodzących wyborach, nawet jeżeli żaden kandydat nie jest idealny?
fot. iStock (djedzura)
24.06.2020

Dla przypomnienia: 28 czerwca 2020 roku w niedzielę odbędą się w Polsce kolejne wybory prezydenckie. Frekwencja wyborcza stanowi od lat trudny temat, a to właśnie ona pokazuje, jak bardzo społeczeństwu zależy na rzeczywistych zmianach w kraju.

Część osób nie interesuje się świadomie polityką, która stanowi dla nich świat wiecznej przepychanki pomiędzy tymi samymi partiami, inni po prostu nie poczuwają się do takiego obywatelskiego obowiązku (przez co wyboru dokonuje za nich starsze pokolenie, które traktuje głosowanie jako tradycję), a jeszcze kolejni nie czują zaufania do polityków i mają dość głosowania na "mniejsze zło". Dlaczego mimo wszystko warto oddać głos na któregoś z kandydatów?

Zobacz również: Polacy lekceważą restrykcje, a o maseczkach zapomnieli zupełnie. Szykujcie się na nowe kontrole

Dlaczego powinnaś oddać głos w wyborach?

Ponieważ Cię to dotyczy

Każda zmiana prędzej czy później będzie realnie dotyczyła Twojego życia, czy tego chcesz czy nie. Prezentując teraz bierną postawę, możesz wówczas co najwyżej rozłożyć ręce i narzekać, że wcześniej nie podjęłaś tej decyzji, a to przecież tylko kilka kroków i jeden krzyżyk we właściwym polu... 

Zastanów się, jakie są Twoje najważniejsze wartości. Może chodzi o zmiany klimatyczne, wynagrodzenia za pracę, Konstytucję RP, prawa kobiet, a może wolność społeczności LGBT? Jeżeli jest jakakolwiek sprawa, która naprawdę ma dla Ciebie znaczenie i wiesz, że program któregoś z polityków mógłby zmienić Twoje życie, nawet w kilku procentach, to wybierz właściwie.

Głosowanie to przywilej

Wykaż się postawą obywatelską i bądź wdzięczny za tę możliwość, ponieważ prawo do głosowania to przywilej i wolność, o którą walczyli niegdyś nasi dziadkowe i byli gotowi oddać za nią życie. Nawet jeśli chwilowo masz co do tego wątpliwości, to nadal żyjemy w demokratycznym państwie, które pozwala nam decydować o władzy. To ogromny dar, którego nie powinno się lekceważyć.

Możesz coś zmienić

Dzięki głosowaniu mamy realny wpływ na to, jak będzie wyglądała nasza rzeczywistość. Gdy nie bierzemy udziału w wyborach to tak, jakbyśmy stawali się jej biernymi obserwatorami i oddawali tę sprawczość w cudze ręce. Polityka dotyczy nas każdego dnia i Twój jeden głos może wiele zmienić!

Każdy głos się liczy

Łatwo powiedzieć "Nie idę na wybory, bo jakie znaczenie ma mój jeden głos w skali całego kraju". Gdyby każdy myślał w ten sposób, nigdy nie powstałyby charytatywne zbiórki pieniędzy, skuteczne protesty publiczne, a nawet większe zmiany na świecie. Każdy jeden głos składa się na obraz państwa, w którym żyjemy. Pamiętaj o tym, że w grupie siła.

Masz własne zdanie

Nie uważasz, że to trochę wstyd nie posiadać własnego zdania na wiele istotnych kwestii, które dotykają nas każdego dnia? Zapoznaj się z programem wyborczym każdego z kandydatów, posłuchaj wywiadów, poczytaj artykuły, obejrzyj debatę prezydencką, porozmawiaj ze znajomymi o ważnych zagadnieniach lub przynajmniej rozwiąż Latarnika Wyborczego. Nie czerp wiedzy z Facebooka i manipulujących nami stacji telewizyjnych. Taka świadomość doda Ci dużo pewności siebie.

Bierzesz odpowiedzialność 

Weź odpowiedzialność za świat, w którym będą dorastały Twoje dzieci czy wnuki. Nie chcesz chyba mieć później poczucia, że nie zrobiłaś nic, aby powstrzymać ograniczanie naszej wolności? Naprawdę warto głosować, póki jeszcze można. Aby nie żałować, kiedy takiej możliwości kiedyś zabraknie.

wybory

Zobacz również: Agnieszka Holland komentuje słowa Andrzeja Dudy: „Uważa, że większość jego rodaków to homofobowie. Myślał, że na tym strachu ugra sobie parę procent”

Polecane wideo

Oni mieli dość kwarantanny. Ze sposobów, w jakie protestowali, śmieje się dziś cały Internet
Oni mieli dość kwarantanny. Ze sposobów, w jakie protestowali, śmieje się dziś cały Internet - zdjęcie 1
Komentarze (9)
Ocena: 4.11 / 5
gość (Ocena: 5) 25.06.2020 08:09
byle nie dlugopis
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 1) 25.06.2020 00:03
Prawda jest taka, ze konkretna osoba, chce się dorwać do koryta. Nic się nie zmieni. W Polsce niestety tak już jest, pozwalamy się dymać jako obywatele różnym partiom. Tak więc pozostaje wybrać.. kogo do korytka dopuścimy
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 1) 24.06.2020 23:55
Jakież to niby "ograniczanie wolności" macie na myśli, redakcjo?
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 24.06.2020 20:49
Nieważne kto głosuje, ważne, kto te głosy liczy.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie