Polacy lekceważą restrykcje, a o maseczkach zapomnieli zupełnie. Szykujcie się na nowe kontrole

Tłumy wczasowiczów zupełnie nie przejmują się epidemią.
Polacy lekceważą restrykcje, a o maseczkach zapomnieli zupełnie. Szykujcie się na nowe kontrole
Fot. Unsplash
19.06.2020

Epidemia koronawirusa w Europie wydaje się powoli wyhamowywać. W wielu krajach spada liczba nowych przypadków zakażeń. Niestety nie w Polsce. Jesteśmy drugim (obok Szwecji) krajem Unii Europejskiej, w którym liczba nowych przypadków utrzymuje się na stałym poziomie, a nawet rośnie. 

Zobacz również: Powrót obostrzeń jest bardzo realny. „Polacy zapomnieli, że mamy epidemię”

Gdy już wydawało się, że szczyt zachorowań mamy za sobą, zanotowaliśmy niechlubny rekord. 8 czerwca 2020 roku mieliśmy najwyższy dobowy wzrost zakażeń od początku pandemii, czyli aż 599 nowych przypadków. Ponad połowa zakażeń dotyczy śląskich kopalni. W związku z tym polskie władze zapowiedziały, że powrót do obostrzeń jest jak najbardziej możliwy. 

I tutaj mój apel - nie tylko na wiecach, ale i demonstracjach, w autobusie... Maseczki jednak nosić i jak się da, to również starajmy się utrzymać dystans  

- apelował minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas rozmowy w studiu RMF FM. 

Problem polega na tym, że większość Polaków nie wzięło sobie tych zaleceń do serca i zupełnie lekceważy zalecenia dotyczące utrzymywania dystansu społecznego oraz zakrywania twarzy i nosa w przestrzeni publicznej. 

Koronawirus: sanepid zapowiada zwiększone kontrole

Fot. iStock

Koronawirus: sanepid zapowiada zwiększone kontrole

W ostatnich dniach Polacy tłumnie ruszyli na wakacje w popularne miejsca w kraju. Od turystów zaroiło się m.in. w Trójmieście. Jak podaje portal rmf24.pl, w tłumie wczasowiczów zgromadzonych na deptakach zachowywanie dystansu społecznego to fikcja. Polacy nie zamierzają również nosić maseczek, nawet w zatłoczonych miejscach, mimo że to zalecenie wciąż obowiązuje. 

Jeżeli nie można zachować odległości 2 metrów jest to bezwzględny wymóg. Tego nikt nie odwołał. Dlatego trochę niepokojące są te obrazki z długiego weekendu. Z niepokojem patrzymy też na liczbę dodatnich wyników z dzisiaj. Mamy 6 kolejnych, potwierdzonych dodatnich przypadków zakażeń koronawirusem na Pomorzu. A były już takie dni, kiedy nie było ich w ogóle  

- mówiła w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Anna Obuchowska, zastępca dyrektora wojewódzkiej stacji sanepidu w Gdańsku. 

Dlatego też, jak informuje portal rfm24.pl, pomorski sanepid zwiększy kontrolę sklepów, ogródków i innych punktów gastronomicznych w miejscach popularnych wśród turystów. Jeszcze przed długim weekendem w związku z Bożym Ciałem pomorski sanepid zwrócił się z prośbą do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku, aby funkcjonariusze zwrócili większą uwagę na przepisy epidemiczne i egzekwowali je w miejscach obleganych turystycznie. Efekty tych działań okazały się jednak nikłe - przez cały weekend policjanci wystawili zaledwie 6 mandatów. 

Tak jak widzimy rezultaty są nikłe. W kontekście tego, ile osób odwiedziło Pomorze w długi weekend. Miejmy nadzieję, że następne wakacyjne tygodnie przyniosą lepsze efekty. Będziemy starali się przekonać organy porządkowe do tego, żeby zintensyfikowały swoje działania. Widzimy, że mogłoby być więcej tych działań i w tym kierunku będziemy prowadzić rozmowy 

- mówiła Anna Obuchowska. 

Co sądzicie o wzmożonych kontrolach odnośnie noszenia maseczek w przestrzeni publicznej? Uważacie, że są one konieczne w związku z tłumami w popularnych kurortach? 

Zobacz również: LIST: „Wakacje muszą zostać odwołane. Chyba każdy rodzic przyzna mi rację”

Polecane wideo

Pokazała, co stało się z jej ciałem, kiedy zaczęła jeść 2 razy więcej
Pokazała, co stało się z jej ciałem, kiedy zaczęła jeść 2 razy więcej - zdjęcie 1
Komentarze (10)
Ocena: 4.6 / 5
gość (Ocena: 5) 20.06.2020 13:09
Ponoć maski nie chronią przed zarażeniem. Więc jaki jest sens nosić coś co nie działa? To tylko taka propaganda rządową, żeby wydawać pieniądze na coś co rozprowadza firma rodzinna Szumowskiego.
odpowiedz
Gość (Ocena: 5) 20.06.2020 08:52
Widać już nawet policja się na to wypięła. Bardzo dobrze! Ostatnio miałam bezobjawowy katar, a mój znajomy złamaną rękę, byliśmy bardzo chorzy i zastanawialiśmy się, czy to już pora do kwarantanny. W sezonie grupowym i w przyszłym roku też będą zdrowych ludzi badać za nasze pieniądze i zamykać siłą w domach? Chorym zaś siłą zamkną przychodnie i szpitale?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.06.2020 22:37
Skończcie już p*erdolić o tym koronaświrusie bo się rzygać chce, ciągle wałkowany ten sam temat, aż do znudzenia. Pandemia to ŚCIEMA i juz na szczęście multum ludzi o tym wie i ma wy*ebane na te wasze obostrzenia. To jest złamanie zasad konstytucji i praw wolnego człowieka!
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 19.06.2020 21:14
A mandat niby za co? Za brak maseczki w restauracji;)? Polacy maja dosc robienia ich w bambuko, dlatego maja te maski... w kieszeni. Nie dosc, ze dostep do lekarzy specjalistow byl utrudniony, to teraz juz jest w ogole sajgon. Ludzie nie umieraja na koronawirusa, a umieraja na inne choroby, przez brak szybkiej opieki lekarskiej, a jak ktos umrze na raka, to wpisuja mu ze umarl na koronawirusa. Wy na dole, nadal nie rozumiecie? Jest mnostwo innych ciezkich chorob, raki! I na raka przede wszystkim trzeba znalezc lek, a nie na wirusa grypy!!!
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 1) 19.06.2020 18:23
Ta niech nie noszą i myślą że covid 19 to propaganda. Pozdychaja głównie debile, ludzi i tak za dużo jest na świecie.
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie