Szwecja otworzyła galerię handlową, w której zrobisz wyłącznie zakupy „second hand”

Kupisz tam tylko używane, albo naprawione rzeczy.
Szwecja otworzyła galerię handlową, w której zrobisz wyłącznie zakupy „second hand”
fot. Instagram (instagram.com/retuna_aterbruksgalleria)
18.06.2020

Galeria powstała w szwedzkim miasteczku Eskilstuna. Ten pomysł zaskoczył wszystkich mieszkańców. W sklepach handluje się jedynie przedmiotami z drugiej ręki, naprawionymi sprzętami i odzieżą typu second hand. Znajdziemy tam meble, rośliny, książki, a nawet ekskluzywne dodatki!

Zobacz też: Takiego Rossmanna w Polsce jeszcze nie było. Kosmetyki nalejesz do własnej butelki

Butiki i alejki przypominają te, które znajdziemy w klasycznych centrach handlowych, jednak oferowane produkty pochodzą wyłącznie z recyklingu. Sprzedawcy i klienci wyglądają promiennie, ponieważ są dumni, że wreszcie powstało na świecie miejsce zgodne z filozofią zero waste.

Szwecja otworzyła galerię handlową typu „second hand”

W centrum Retuna przyjmuje się od lokalnych mieszkańców niepotrzebne rzeczy i poddaje procesowi recyklingu. Sklepom narzuca się wymóg ekologiczności: produkty mają być organiczne i nie mogą zagrażać środowisku. W galerii znajduje się również szkoła myśli ekologicznej i małe centrum konferencyjne, aby budować świadomą postawę już od najmłodszych lat.

Galeria zatrudnia kilkadziesiąt osób i jej obroty stale rosną. W taką stronę idą również Stany Zjednoczone czy Finlandia. Szwedzi podkreślają, że taki pomysł nie tylko zredukuje negatywny wpływ działalności miasta na środowisko, ale też pozwoli na ekskluzywne zakupy osobom, które dysponują mniejszymi środkami. Jak wiadomo, w takich miejscach można znaleźć prawdziwe perełki i to dosłownie za grosze. Miłośniczki wycieczek po second handach zapewne wiedzą o czym mowa...

Oprócz ubrań, książek czy zabawek, sklepy handlują również naprawionymi rowerami, sprzętem RTV i AGD, które w innym wypadku mogłyby wylądować na wysypisku. W ten sposób mogą zyskać drugie życie. Przynosi to nadzieję w świecie wypełnionym ciągłą konsumpcją. 

Miasteczko Eskilstuna słynie z ekologicznego podejścia do życia i między innymi segreguje śmieci na siedem kategorii, co pozwala na odzyskiwanie większej ilości surowców.

 

 

Chętnie odwiedziłybyście takie miejsce? A może taka inicjatywa powinna powstać w Polsce?

Zobacz też: Brytyjska sieciówka powraca do Polski! Tęskniłyście za chrupiącymi ciastkami i pysznymi herbatami?

Źródła: smoglab.pl, generacjasmart.pl

Polecane wideo

Pechowe klientki sklepów internetowych pokazują swoje „zdobycze”
Pechowe klientki sklepów internetowych pokazują swoje „zdobycze” - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Onja (Ocena: 5) 20.06.2020 21:37
Marzę o takiej galerii w Gdyni ☺
odpowiedz

Polecane dla Ciebie