Iran zakazuje antykoncepcji. Tak chce zapobiegać starzeniu się społeczeństwa

W ten sposób władze chcą dwukrotnie zwiększyć liczbę populacji.
Iran zakazuje antykoncepcji. Tak chce zapobiegać starzeniu się społeczeństwa
Fot. Unsplash
16.06.2020

Chociaż dziś trudno w to uwierzyć, przed rokiem 1979 Iran był jednym z najbardziej postępowych krajów na Bliskim Wschodzie. Mówi się wręcz, że tamtejsza swoboda obyczajowa dorównywała tej na Zachodzie. Jednak potem przyszła rewolucja islamska, która zmieniła Iran z państwa świeckiego w republikę islamską, opartą na prawie szariatu. Rewolucja w największym stopniu dotknęła kobiety, których prawa są w tym kraju notorycznie łamane. Nie ma równości między kobietami a mężczyznami, młode Iranki często są zmuszane do zawierania małżeństw i padają ofiarami przemocy domowej. Z kolei przepisy dotyczące zasłaniania twarzy hidżabem pozwalają policji i siłom paramilitarnym na prześladowania kobiet pod pretekstem strzeżenia moralności publicznej. 

Zobacz również: Polki dalej bez łatwego dostępu do tabletek „dzień po”. Ministerstwo Zdrowia ignoruje rekomendacje WHO

Teraz sytuacja Iranek pogorszy się jeszcze bardziej. Środki antykoncepcyjne w tym kraju nie będą dłużej ogólnodostępne. Wszystko z powodu starzejącego się społeczeństwa i walki o większy przyrost naturalny. 

Iran zakazuje antykoncepcji. To sposób na zwiększenie populacji

Od teraz państwowe placówki medyczne nie będą już udostępniać kobietom środków koncepcyjnych. Wyjątkiem będzie sytuacja gdy życie i zdrowie kobiety jest zagrożone. W państwowych szpitalach nie będą też wykonywane zabiegi wazektomii, czyli podwiązania nasieniowodów u mężczyzn. Można będzie przeprowadzać je jednak w szpitalach prywatnych, które będą też oferować kobietom środki antykoncepcyjne.  

W taki sposób władze Iranu mają walczyć ze spadającą populacją i starzejącym się społeczeństwem. Roczny przyrost populacji w Iranie spadł poniżej 1 proc. Tamtejszy minister zdrowia ostrzega, że jeśli nie zostaną podjęte żadne działania, w ciągu najbliższych 30 lat Irańczycy mogą stać się jednym z najstarszych społeczeństw na świecie.

Władze kraju niepokoi też malejący odsetek zawieranych małżeństw. Jak podaje BBC, ma to związek przede wszystkim z trudną sytuacją ekonomiczną. W ciągu ostatniej dekady liczba zawieranych małżeństw w Iranie spadła aż o 40 proc. Ali Chamenei, Najwyższy Przywódca Islamskiej Republiki Iranu wzywa swój naród do posiadania większej liczby dzieci. Pragnie, aby populacja Iranu, licząca obecnie 80 mln, zwiększyła się do 150 mln. 

Zobacz również: Ślub z gwałcicielem, by uniknąć więzienia. Takie prawo już wkrótce ma stać się rzeczywistością

Polecane wideo

Koronawirus nie powstrzymał nas przed protestowaniem. Tak wyglądał Strajk Kobiet przeciwko ustawie antyaborcyjnej
Koronawirus nie powstrzymał nas przed protestowaniem. Tak wyglądał Strajk Kobiet przeciwko ustawie antyaborcyjnej - zdjęcie 1
Komentarze (23)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 16.06.2020 23:41
Nie dość że są traktowane gorzej niż psy, to jeszcze nie będą miały prawa głosu co do dzieci i rozmnażania się i co roku będą chodzącymi inkubatorami. Gdybym się urodziła w ciapatowie to bym się chyba zaiebała. Wolałabym nie żyć, niż żyć w tym seksistowskim kraju.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.06.2020 19:36
U nas może być tak samo...
zobacz odpowiedzi (5)
gość (Ocena: 5) 16.06.2020 17:50
Straszne. :( Chociaż zdaje mi się, że super daleko Polscy rządzący, wraz z klerem nie są od nich.
odpowiedz
Romek (Ocena: 5) 16.06.2020 16:20
Jakoś ten Iran kraj nad Wisłą mi przypomina. Też paru dziwnych facetów decyduje co mamy robić pod kołderką i nie tylko.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 16.06.2020 13:56
Jeszcze trochę i u nas będzie to samo bo 500+ coś nie wypaliło.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie