Kościoły w Polsce pustoszeją coraz bardziej. To najgorszy wynik od 20 lat

Co więcej, nie ma to nic wspólnego z pandemią koronawirusa.
Kościoły w Polsce pustoszeją coraz bardziej. To najgorszy wynik od 20 lat
Fot. Unsplash
11.06.2020

Polacy uchodzą za jedną z najbardziej religijnych nacji w Europie. W naszym kraju religia wciąż znajduje się wśród przedmiotów szkolnych, w salach lekcyjnych, w szpitalach czy nawet w Sejmie wiszą krzyże, a wiele dni wolnych od pracy to święta w Kościele katolickim. Polski Kościół oraz duchowni mają też olbrzymi wpływ na codzienne życie obywateli, a nawet na obowiązujące prawo. 

Zobacz również: Pytania o płodność i zdolność do współżycia. Tak Kościół będzie sprawdzać przyszłych małżonków

Jednak z roku na rok okazuje się, że religijność Polaków istnieje w dużym stopniu tylko na papierze. Coraz więcej osób odchodzi od Kościoła katolickiego, co potwierdzają badania i statystyki. CBOS właśnie opublikował wyniki badań na temat religijności Polaków. Wynika z nich, że odsetek wierzących i praktykujących regularnie jest najniższy od ponad 20 lat. 

Spada liczba praktykujących w Polsce. Najgorszy wynik od 20 lat

Co więcej, na taki stan rzeczy nie wpłynęła pandemia koronawirusa oraz zamknięcie kościołów i ograniczenie liczby wiernych mogących brać udział w nabożeństwach. Badanie przeprowadzono bowiem w okresie od stycznia do marca 2020 roku. 

W porównaniu do ubiegłych lat zmniejsza się religijność Polaków - przed pandemią odsetek wierzących i praktykujących regularnie był najniższy od ponad 20 lat (47 proc.), natomiast udział osób niepraktykujących wynosił 15 proc. (tyle samo co w 2019 roku) 

- poinformował CBOS na Twitterze.  

Wniosek, który wyłania się z badań jest jednoznaczny – polskie kościoły pustoszeją. CBOS podaje, że w naszym kraju zwiększa się odsetek osób niepraktykujących lub praktykujących nieregularnie. Jednocześnie wciąż aż 91 proc. Polaków deklaruje się jako osoby wierzące. Spada liczba wiernych, którzy regularnie uczestniczą w uroczystościach kościelnych - z niemal 60 do 47 proc. 

W ciągu 30 ostatnich lat polskie społeczeństwo podąża nieco odmiennym torem co zachodnie kraje. Jeśli więc procesy religijne na zachodzie można określić jako sekularyzacja, to w Polsce przez ostatnie 30 lat mamy bardziej do czynienia z procesem, który można określić jako "indywidualizacja religijności". Nie oznacza ona prostego trendu osłabienia religijnego, ale raczej złożony proces dynamicznego kształtowania się tożsamości religijnej Polaków w zmieniających się warunkach kulturowych 

- komentował wyniki badania ks. dr Wojciech Sadłoń. 

Co sądzicie o danych przedstawionych przez CBOS na temat religijności Polaków? Myślicie, że w kolejnych latach będą w jeszcze większym stopniu odchodzić od Kościoła katolickiego? 

Zobacz również: „Mój syn nie chce dłużej chodzić do kościoła. Jak powinnam go ukarać?”

Polecane wideo

Massimo KONTRA Christian Grey. Który jest bardziej HOT?
Massimo KONTRA Christian Grey. Który jest bardziej HOT? - zdjęcie 1
Komentarze (39)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 06.08.2020 22:34
No właśnie,zostawcie hipokryci kościół w spokoju. Koniec ze ślubem dla ładnej oprawy, koniec z chrzczeniem dzieci bo co ludzie powiedzą. A grzebcie zmarłych gdzie chcecie. Księża naucza się trochę pokory a prawdziwie wierzących może w końcu przestaną odrzucać błotem za fałszywych braci. Dajcie sobie spokój. Kościół jest dla tych co kochają Boga. Liczba zbawionych w Apokalipsie sw Jana jest zatrważająco mała. Ale Bóg nie potrzebuje pseudowyznawcow.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.06.2020 08:28
Drogi katoliku czy wiesz że przyjmujesz komunie z rąk które wycierały dupe waliły konia i grzebały w majtkach dziecka a ty to bierzesz do gęby
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 12.06.2020 14:17
Co z tego że kościoły pustoszeją jak to rząd z naszych pensji sponsoruje kościół. Kler ma się dobrze. A "gówniany" obywatel tegoż kraju nie ma nic do powiedzenia, bo pieniądze już od górnie znikają z jego konta. Może sobie nawet nikt nie chodzić do tego kościoła a i tak księża się będą pławić w mamonie.
zobacz odpowiedzi (3)
KERAD (Ocena: 5) 11.06.2020 20:36
Wiara czyni cuda a kościół od wieków zniszczenie jak to pogodzić kto na tym zarabia a kto jest marionetką na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami przecież nie mamy dwóch zwojów na mózgu jak kura a jeżeli tego nie wiesz brakuje ci tylko ziarna do szczęścia
odpowiedz
KERAD (Ocena: 5) 11.06.2020 11:03
Na kościół rząd oficjalnie przeznacza trzy miliardy zł a księży w Polsce jest 10 tys to na głowę wypada 300 tys a datki na drobne wydatki - kurw$ pedofil izm i pedalstw$ każdy milczący w tej sprawie katolik przykłada do tego rękę
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie