„Jeśli nie zmienimy nawyków, ludzkość będzie skończona”. Jane Goodall ma dla nas wszystkich ważne ostrzeżenie

Zdaniem badaczki sami sprowadziliśmy na siebie koronawirusa i związany z nim kryzys.
„Jeśli nie zmienimy nawyków, ludzkość będzie skończona”. Jane Goodall ma dla nas wszystkich ważne ostrzeżenie
Fot. Unsplash
04.06.2020

Jane Goodall to światowej sławy badaczka w dziedzinie prymatologii, etologii i antropologii. Rozgłos zdobyła przede wszystkim dzięki badaniom nad szympansami w Parku Narodowym Gombe w Tanzanii, które prowadzi od 1966 roku. Goodall często wypowiada się także na temat ekologii i kryzysu klimatycznego oraz apeluje o podjęcie konkretnych i natychmiastowych kroków w celu ochrony naszej planety. 

Zobacz również: Wciąż nie wierzysz w kryzys klimatyczny? Oto, jak już wkrótce go odczujesz

Ostatnio Jane Goodall wzięła udział w internetowym seminarium zatytułowanym ”Pandemics, wildlife & intensive animal farming (“Pandemia, dzika przyroda i intensywne rolnictwo”) zorganizowanym przez organizację pozarządową Compassion in World Farming. W wirtualnej konferencji uczestniczyli także m.in. Sylwia Spurek, posłanka Parlamentu Europejskiego oraz Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa. Niestety wnioski płynące z seminarium nie są zbyt optymistyczne. Zdaniem Jane Goodall ludzkość sama sprowadziła na siebie pandemię koronawirusa, a jeśli nie wyciągnie wniosków z tego kataklizmu, czeka ją rychły koniec. 

Jane Goodall: „Jeśli nie zmienimy nawyków, ludzkość czeka koniec”

Goodall powiedziała m.in., że to intensywne rolnictwo zwiększało zagrożenie chorobami zwierzęcymi, które mogły rozprzestrzeniać się na ludzi. Uważa się, że koronawirus “przeskoczył” na ludzi najprawdopodobniej właśnie z powodu nienaturalnych kontaktów z zarażonymi zwierzętami. 

Sprowadziliśmy to na siebie z powodu absolutnego braku szacunku dla zwierząt i środowiska. Nasz brak szacunku dla zwierząt dzikich i hodowlanych stworzył sytuację, w której choroba może rozprzestrzenić się, by zarazić ludzi 

- mówiła Jane Goodall. Dodała też, że to ostatni dzwonek, żeby wprowadzić w życie konkretne zmiany. 

Jeśli nie zmienimy postępowania, jesteśmy skończeni. Dłużej tak nie pociągniemy. 

Zdaniem badaczki kluczowe jest przejście od produktów pochodzenia zwierzęcego do żywności roślinnej. 

Doszliśmy do punktu zwrotnego w naszych relacjach z przyrodą. Jedną z lekcji wyciągniętych z tego kryzysu jest to, że musimy zmienić nasze postępowanie. Naukowcy ostrzegają, że aby uniknąć przyszłych kryzysów, musimy radykalnie zmienić naszą dietę i przejść na żywność opartą na roślinach. W trosce o zwierzęta, planetę i zdrowie naszych dzieci. 

Podczas seminarium Goodall postulowała także, że musimy odejść od obecnych metod stosowanych w rolnictwie i przestać niszczyć naturalne obszary bytowania zwierząt. Od tego zależeć będzie sytuacja epidemiologiczna i funkcjonowanie klimatu w nadchodzących dekadach. Badaczka dodała, że bardzo ważna jest także walka z ubóstwem. Zwróciła uwagę na fakt, że ludzie z ubogich środowisk w desperacji i walce o pożywienie wycinają lasy, wybierając najtańszą dostępną żywność aby tylko przetrwać.  

Co sądzicie o słowach dr Jane Goodall? Was też przeraża jej wizja? 

Zobacz również: „Nie urodzę dziecka, skoro Ziemia umiera”. Coraz więcej kobiet decyduje się na birth strike

Polecane wideo

Wszyscy mówią o zdjęciach chińskich influencerek. Wyszło na jaw, jak wyglądają bez retuszu
Wszyscy mówią o zdjęciach chińskich influencerek. Wyszło na jaw, jak wyglądają bez retuszu - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie