Babcia publikowała zdjęcia wnuków w Sieci bez zgody matki dzieci. Sprawa trafiła do sądu

Kobiety stoczyły prawdziwą batalię. Po czyjej stronie stanął sąd?
Babcia publikowała zdjęcia wnuków w Sieci bez zgody matki dzieci. Sprawa trafiła do sądu
Fot. iStock
27.05.2020

Większość rodziców uwielbia chwalić się zdjęciami swoich pociech. Kiedyś ograniczało się to do robienia fotografii i pieczołowitego umieszczania ich w albumach, aby przy odpowiedniej okazji zorganizować nostalgiczny pokaz zdjęć. Ale od momentu powstania mediów społecznościowych i smartfonów wszystko się zmieniło. Dziś rodzice chwalą się zdjęciami dzieci na Facebooku, Instagramie, Twitterze i innych tego typu platformach społecznościowych, czasami nawet jeszcze zanim ich dziecko przyjdzie na świat. Na Facebooka wędrują zdjęcia z USG, fotki ciążowych brzuszków, a nawet zdjęcia i filmiki zrobione na porodówce.  

Zobacz również: Rodzice dręczą swoje dzieci w ramach internetowego wyzwania. Na czym polega #FruitSnackChallenge?

Nie dotyczy to oczywiście wszystkich rodziców. Niektórzy zdają sobie sprawę z tego, jakie ryzyko wiąże się z udostępnianiem wizerunku dziecka w Internecie i chronią prywatność maluchów zasłaniając ich twarze albo po prostu nie publikując ich zdjęć w Sieci. Gorzej, jeśli inne osoby nie szanują takiego podejścia i robią to za nich. Tak jak w przypadku z Holandii, o którym piszą dziś światowe media. Chodzi o historię pewnej babci, która chwaliła się na Facebooku zdjęciami swoich wnuków. Problem polega na tym, że kobieta nie miała zgody na udostępnianie wizerunku dzieci ze strony ich matki. Sprawa znalazła swój finał w sądzie. 

Babcia musi usunąć zdjęcia wnuków z Internetu 

Babcia z Holandii zamieściła zdjęcia swoich wnuków na Facebooku oraz w serwisie Pinterest. Nie spodobało się to jednak jej córce, czyli matce dzieci, których wizerunek został udostępniony w Sieci. Kobieta wielokrotnie nakazywała matce usunąć fotografie dzieci w wieku 5, 6 oraz 14 lat z portali internetowych, jednak ta odmówiła. W związki z tym sprawa trafiła do sądu. Ten opowiedział się po stronie matki dzieci z uwagi na ogólne rozporządzenie o ochronie danych, czyli RODO. Nakazał też babci usunięcie zdjęć wnucząt z Sieci.  

Kobieta dostała 10 dni na skasowanie zdjęć z Facebooka i Pinteresta. Za każdy dzień zwłoki będzie musiała zapłacić 50 euro kary. Póki co nie wiadomo, czy starsza pani zastosowała się do zaleceń sądu.  

Zobacz również: Masz dość zdjęć dzieci na Facebooku? Teraz możesz je zablokować. Zadbał o to... producent prezerwatyw

Polecane wideo

Liczy się styl, a nie rozmiar. Przyjaciółki o skrajnie różnych sylwetkach pozują w takich samych stylizacjach
Liczy się styl, a nie rozmiar. Przyjaciółki o skrajnie różnych sylwetkach pozują w takich samych stylizacjach - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 28.05.2020 10:14
Oczywista sprawa po wejściu w życie RODO. To rodzice decydują o utrwalaniu wizerunku dzieci w Internecie. Nie ma zgody-nie ma publikowania.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.05.2020 00:54
Jprdole, córka matce sprawę w sądzie założyła ... ręce opadają. Nie można się dogadać normalnie jak dorośli ? Co za poebana rodzina.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.05.2020 15:41
Absolutnie słuszny wyrok.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.05.2020 15:40
Zdecydowanie wiekszosc moich znajomych z dawnych szkół non stop wstawiają zdjęcia swoich dzieci, które nawet nie są jakieś szczególne czy wyjątkowe. Zwykłe zdjęcie twarzy bądź stojacego dziecka. Dzień w dzień lub prawie codziennie. Jedna to już bije rekordy głupoty i robi ze swoich dzieci modela i modelkę. Stylizuje je i ustawia do zdjęcia.... oczywiscie też prawie codziennie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.05.2020 14:57
Bardzo dobrze. Fajnie jakby rodzice przestali udostępniać wizerunek dzieci. Nie chodzi mi o jedno czy dwa zdjęcia, ale codzienne publikowanie zdjęć czasem intymnych np. na kibelku czy w kąpieli jest nadużyciem. Zdjęcia dzieci powinny trafić do albumu rodzinnego a nie na profil gdzie każda osoba na świecie może je obejrzeć.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie