Opłata „covidowa” u fryzjera i w salonach beauty. „To nielegalny Dziki Zachód”

Ty też zauważyłaś podejrzanie wysoką cenę na rachunku?
Opłata „covidowa” u fryzjera i w salonach beauty. „To nielegalny Dziki Zachód”
Fot. iStock/Unsplash.com
26.05.2020

Na ten dzień czekali chyba wszyscy – 18 maja 2020 roku w Polsce ponownie otwarte zostały salony fryzjerskie oraz kosmetyczne. To oznacza, że od tego dnia znów możemy zapisywać się na cięcie, koloryzację, manicure czy przedłużanie paznokci. Po tygodniach siedzenia w domu wiele osób miało już serdecznie dosyć swoich “pandemicznych fryzur” czy zaniedbanego manicure. Teraz salony piękności przeżywają prawdziwe oblężenie, ale wizyty przebiegają na zupełnie nowych zasadach. 

Zobacz również: Wkrótce otwarcie salonów fryzjerskich. Jak będzie wyglądała wizyta?

Jednak obowiązek noszenia maseczek oraz dezynfekowania rąk to nie jedyne zmiany, jakie czekają klientów salonów fryzjerskich i beauty. Przynajmniej we Włoszech. Tamtejsze media donoszą o tym, że włoscy przedsiębiorcy do oferowanych przez siebie usług doliczają tzw. opłatę covidową 

Opłata covidowa u fryzjera, kosmetyczki i w kawiarniach

Czym jest “opłata covidowa”, określana także jako “opłata COVID”? To dodatkowe koszty, jakie ma ponieść klient za zamówione usługi. Uzyskane w ten sposób środki mają pokryć koszty ponoszone przez przedsiębiorców w związku z pandemią i wymogami bezpieczeństwa sanitarnego, czyli zakupem maseczek i innych środków ochrony osobistej. Włoska organizacja obrony praw konsumentów Codacons poinformowała, że otrzymuje liczne sygnały i zdjęcia paragonów fiskalnych, na których widnieje dodatkowa opłata. Pobierana jest ona zwłaszcza w salonach fryzjerskich i piękności.  

Podobnie jest także we włoskich kawiarniach. W Mediolanie kubek kawy kosztuje teraz 2 euro, podczas gdy w Rzymie zapłacimy za niego 1,5 euro, a w Genui – 1,2 euro.  

Czy opłata covidowa jest legalna?

To prawdziwy, nielegalny Dziki Zachód, który można uznać za oszustwo. Codacons zawiadamia o nim Gwardię Finansową i Urząd Antymonopolowy 

- informuje organizacja. 

Czy opłata covidowa trafi również do Polski? W wielu miejscach już się tak dzieje, np. w niewielkich, osiedlowych salonach fryzjerskich. W jednym z nich za strzyżenie męskie, które przed pandemią kosztowało 20 zł, teraz należy zapłacić 45 zł.  

Spotkaliście się z opłatą covidową u fryzjera albo u kosmetyczki? Co sądzicie o takim dodatku do rachunku? 

Zobacz również: LIST: „Poszłam do fryzjera po wprowadzeniu nowych zasad. Prędko tam nie wrócę”

Polecane wideo

Na kwarantannie fryzjer nie wchodzi w grę. Wtedy za nożyczki chwyciły ich dziewczyny
Na kwarantannie fryzjer nie wchodzi w grę. Wtedy za nożyczki chwyciły ich dziewczyny - zdjęcie 1
Komentarze (13)
Ocena: 4.85 / 5
gość (Ocena: 5) 27.05.2020 01:06
Jebnie.te. Mieszkam w niemczech i nie ma tu nic takiego. U fryzjera zadnych dodatkowych oplat, u dentysty tym bardziej.
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 26.05.2020 20:42
już jest w górę, wizyta u stomatologa +100 zł.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.05.2020 16:28
ale już 360 robi różnice a 300 nie?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.05.2020 15:51
Według mnie to uczciwe podejście do sprawy. Salony i tak dostaly po du*pie. Serio to jakaś różnica czy zapaci się za fryzjera 300zl czy 305?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.05.2020 14:47
Ewentualne podwyżki nie mają nic wspolnego z nieuczciwoscią - Państwo wprowadziło nowe regulacje dotyczące bezpieczeństwa, ale koszt ich zapewnienia przerzucilo na przedsiębiorcow. Fajnie wypowiadać się z pozycji klienta, ale koszt zakupu maseczek, rękawiczek i środków do dezynfekcji jest ogromny. Sprawdźcie sobie w necie ile kosztuje paczka nitrylowych rękawiczek jednorazowych - a minimum taka paczka dziennie schodzi na jednego fryzjera czy kosmetyczkę. Odkażanie każdego stanowiska po wizycie - płyny odkażające schodzą litrami. Już abstrahując od sensu i ekologii takich działań, skąd przedsiębiorca ma wziąć dodatkowe pieniądze na zakup takiej ilości środków? Ja za swoją wizytę chętnie zapłacę więcej, bo jestem uczciwa i wiem jakie koszty dodatkowe ponosi mój fryzjer. Trochę więcej empatii i logicznego myślenia życzę.
zobacz odpowiedzi (5)

Polecane dla Ciebie