Rząd łagodzi obostrzenia w związku z koronawirusem. Będziemy żyć zgodnie z zasadą trzech „I”

Restrykcje będą stopniowo znoszone.
Rząd łagodzi obostrzenia w związku z koronawirusem. Będziemy żyć zgodnie z zasadą trzech „I”
Fot. Unsplash
17.04.2020

Do tej pory w związku z pandemią koronawirusa, która dotarła także do Polski rząd wprowadzał stopniowe obostrzenia. Zaczęło się od zamknięcia szkół, restauracji oraz instytucji kultury. Następnie zamknięto granice kraju, ograniczono możliwość swobodnego przemieszczania się, a w końcu podjęto decyzję o przełożeniu matur i innych egzaminów szkolnych oraz wprowadzono obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. 

Zobacz również: Nowe ograniczenia w związku z koronawirusem. 15 zmian, o których trzeba pamiętać

Teraz jednak polski rząd zapowiada złagodzenie restrykcji i ma to nastąpić już niebawem. Od poniedziałku 20 kwietnia 2020 roku obostrzenia związane z pandemią koronawirusa będą łagodzone. Co zmieni się od tego dnia? 

  • ponownie otwarte zostaną lasy i parki; place zabaw pozostaną zamknięte 
  • w sklepach do 100 m2 będzie możliwość obsługiwania czterech klientów na jedną kasę, a w sklepach powyżej 100 m2 będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 m2 powierzchni 
  • zasada jednej osoby na 15 m2 będzie też obowiązywać w kościołach 
  • wróci też możliwość "przemieszczenia się w celach rekreacyjnych", z zachowaniem dystansu społecznego i zasłaniania twarzy 
  • nieletni powyżej 13. roku życia będą mogli przemieszczać się bez dorosłego 

Koronawirus a zasada trzech "I"

Premier Mateusz Mazowiecki powiedział na konferencji prasowej, że nową rzeczywistość, która czeka nas po rozpoczęciu znoszenia restrykcji można opisać jako zasadę trzech “I”, czyli izolację, identyfikację i informatyzację: 

  • izolacja to dystans społeczny oraz obowiązek zakrywania ust i nosa 
  • identyfikacja ma polegać na prześledzeniu ścieżki kontaktów, np. za pomocą aplikacji 
  • informatyzacja to jak najczęstsza praca zdalna, tak aby ograniczyć bezpośrednie kontakty 

Rząd przygotował cztery etapy znoszenia restrykcji w związku z koronawirusem – pierwszy zacznie być wprowadzany w życie właśnie od 20 kwietnia. Kolejne etapy zakładają m.in. otwarcie hoteli, restauracji oraz niektórych instytucji kultury. Nie wiadomo jednak, kiedy to się stanie. 

Jednocześnie minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że musimy nauczyć się żyć z epidemią “co najmniej przez rok, półtora, jeśli nie dwa lata. 

Przez najbliższy czas musimy nauczyć się żyć z podstawowymi zasadami epidemii. Ten plan nie ma konkretnych dat. 

Minister zdrowia zdradził też, kiedy jego zdaniem można oczekiwać zniesienia obowiązku zakrywania ust i nosa: “Jedyną datą, która jest pewna, jest pojawienie się szczepionki i leków. Kiedy? Tego nie wiemy. 

Zobacz również: Zagadkowa wizja „polskiego Nostradamusa”. Ma się spełnić w ciągu 2 tygodni

Polecane wideo

Koronawirus nie powstrzymał nas przed protestowaniem. Tak wyglądał Strajk Kobiet przeciwko ustawie antyaborcyjnej
Koronawirus nie powstrzymał nas przed protestowaniem. Tak wyglądał Strajk Kobiet przeciwko ustawie antyaborcyjnej - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 17.04.2020 19:07
Masakra jaki ten naród jest otępiały i daje się manipulować tym ch*jom z rządu...jprd, brak słów. Kiedy wreszcie się obudzicie i zbuntujecie ?! Na serio dacie sobą dyrygować i dawać nakazy i zakazy, co macie robić a czego nie ?! Przecież to pogwałcenie PRAW WOLNEGO CZŁOWIEKA !!
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 17.04.2020 17:46
Czyli można już jeździć np. pociągiem i spotykać się ze znajomymi?
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie