Efekt uboczny kwarantanny. Lawinowo rośnie przemoc domowa wobec kobiet

Ten problem dotyczy nie tylko Polski. To samo zjawisko pojawiło się we wszystkich krajach, w których wprowadzono kwarantannę.
Efekt uboczny kwarantanny. Lawinowo rośnie przemoc domowa wobec kobiet
Fot. iStock
07.04.2020

Pozostanie w domu, ograniczenia poruszania się, czyli to, co chroni nas teraz przed pandemią, wpływa niestety także na eskalację przemocy wobec kobiet. Poczucie bezkarności oprawców rośnie w warunkach ciszy i odosobnienia. Dom, który powinien być azylem, staje się miejscem terroru, z którego nie da się uciec. Kobiety doświadczające przemocy, które szczególnie teraz
w warunkach pandemii są odcięte od świata i jeszcze bardziej kontrolowane, bardzo często nie wiedzą, jak poprosić o pomoc.

Zobacz także: Po koronawirusie wiele zawodów zmieni swój charakter. Czy twoja branża również?

Aplikacja Avon Alert, uruchomiona kilka miesięcy temu przez Avon i fundację Feminoteka, w ciągu kilku tygodni kwarantanny odnotowała aż 38% wzrost aktywności. Niestety, ten problem nie dotyczy tylko Polski. To samo zjawisko pojawiło się we wszystkich krajach, w których wprowadzono kwarantannę. Dlatego również globalnie firma Avon chce wesprzeć kobiety, które są narażone na przemoc.

Firma rozpoczęła właśnie globalną kampanię „W domu, ale nie sama” (eng. Isolated Not Alone) i przekazała milion dolarów na organizacje wspierające kobiety na całym świecie. W ten sposób firma razem z lokalnymi fundacjami chce realnie wpłynąć na ich losy wskazując im gdzie i w jaki sposób mogą znaleźć profesjonalną pomoc. Jednym ze sposobów jest pierwsza  w Polsce przeciwprzemocowa aplikacja Avon Alert, która powstała przy współpracy Avon i Fundacji Feminoteka. 38% wzrost aktywności użytkowników aplikacji w trakcie kwarantanny świadczy o wielkiej potrzebie społecznej.

W Avon zawsze trzymamy się razem, bo wierzymy, że w każdej z nas tkwi niesamowita moc. W tym trudnym czasie, gdy zostajemy w domu, jeszcze bardziej niż zwykle powinniśmy pomagać sobie nawzajem i działać wspólnie. Codziennie wiele kobiet doświadcza przemocy, która nasila się w trakcie kwarantanny. Chcemy je wspierać w tym trudnym okresie, dlatego kierujemy do nich naszą kampanię „W domu, ale nie same”. Dzięki naszej aplikacji wszystkie osoby doświadczające przemocy mogą dostać fachową i dyskretną pomoc. Zależy nam, by każda kobieta wiedziała, że nie zapomnieliśmy o niej i nie została sama z problemem przemocy

– podkreśla Anna Werstler, Dyrektor Marketingu w Avon Cosmetics Polska.

Pokrzywdzone kobiety lub świadkowie przemocy korzystając z aplikacji Avon Alert uzyskają bezpłatną pomoc w wybrany przez siebie sposób – łącząc się z infolinią (tel. 888-88-33-88, czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00) lub wysyłając wiadomość tekstową. Wówczas przedstawiciele Feminoteki kontaktują się z nimi w ustalonym czasie i wybranym sposobem komunikacji.
Co więcej, fundacja Feminoteka wychodząc naprzeciw potrzebom kobiet w czasie pandemii uruchomiła także poradnię mailową. Stworzyła również wraz z członkiniami Antyprzemocowej Sieci Kobiet, które koordynują akcję One Bilion Rising Nazywam się Miliard Poland oraz wspólnie z osobami indywidualnymi mapę miejsc w Polsce, w których kobiety doświadczające przemocy mogą uzyskać potrzebną pomoc. Mapa jest dostępna pod tym adresem.

Polecane wideo

Przez koronawirusa kobiety masowo golą się na zero. Dlaczego decydują się na ten drastyczny ruch?
Przez koronawirusa kobiety masowo golą się na zero. Dlaczego decydują się na ten drastyczny ruch? - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 08.04.2020 15:22
O przemocy psychicznej kobiet względem mężczyzn i dzieci oczywiście cisza...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie