Kwarantanna została jeszcze bardziej zaostrzona. Czy można wyjść na jogging albo na rower?

Te pytania nurtują każdego z nas. Znamy odpowiedzi.
Kwarantanna została jeszcze bardziej zaostrzona. Czy można wyjść na jogging albo na rower?
Fot. Unsplash
25.03.2020

Pandemia koronawirusa z początkiem marca 2020 roku dotarła także do Polski. Niestety wygląda na to, że na razie sytuacja wciąż systematycznie się pogarsza – przybywa nowych przypadków zakażenia wirusem COVID-19, rośnie też liczba ofiar śmiertelnych. W związku z tym polski rząd postanowił  wprowadzić nowe restrykcje i obostrzenia. 

Zobacz również: Kwarantanna zostanie zaostrzona. Rząd chce zamknąć nie tylko sklepy

Nowe przepisy obowiązują od 25 marca 2020 roku. Na stronie urzędowej gov.pl pojawiła się seria wytycznych, do których powinni dostosować się wszyscy obywatele. 

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc: 

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością. 
  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności. 
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa. 

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin. 

Jednak wiele osób wciąż zastanawia się, jak interpretować te zapisy. Zastanawiają się, czy możliwe jest wyjście chociażby na spacer na świeżym powietrzu czy na codzienni trening. Inni wciąż obawiają się o możliwość robienia normalnych zakupów spożywczych. Co nowe restrykcje oznaczają w praktyce? Na stronie gov.pl znajdziecie wszystkie wyjaśnienia. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich. 

Fot. Unsplash.com

Zaostrzenie kwarantanny. Co można robić?

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi 

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi. 

Czy sklepy spożywcze i apteki będą otwarte? 

Tak. Nie zamykamy sklepów spożywczych, aptek, banków, pralni i drogerii. 

Czy restauracje nadal będą mogły wydawać posiłki na wynos? 

Tak nadal będą mogły prowadzić tego typu usługi. 

Czy mogę wyjść na spacer do parku lub lasu, wyjść z dziećmi na plac zabaw? 

Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin).  Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum.    

Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia. 

Czy mogę biegać? 

Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin). 

Takie same wytyczne obowiązują inne formy aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, np. jazdy na rowerze.  

Zobacz również: „Siedź na d... w domu”. 9 zaleceń lekarki z Rybnika w obliczu koronawirusa robi furorę w Sieci

Polecane wideo

Najprzystojniejszy chirurg plastyczny na świecie. Ma 31 lat i tłum pacjentek
Najprzystojniejszy chirurg plastyczny na świecie. Ma 31 lat i tłum pacjentek - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 25.03.2020 19:26
Dzięki papilocie!
odpowiedz
GdzieWesele.pl (Ocena: 5) 25.03.2020 15:27
Świetny artykuł, rozwiał wszelkie wątpliwości ;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie